גזענות? הדרת נשים? – לא בבית ספרנו

תוכנית הלימוד החדשה של משרד חינוך במסגרת יישום המלצות ועדת ביטון מציגה: נשים מיהדות ספרד

במשרד החינוך הבינו שללא למידה על מורשתה ופעילותה הענפה של יהדות ספרד, לא ידעו להכיר ולהעריך את ערכה הרב. ולכן במסגרת יישום המלצות ועדת ביטון בנושא המגדר, הודיע משרד חינוך כי החל משנה זו, תשע"ז, יפעיל משרד החינוך תכנית חדשה בה יוצגו דמותן, פעולתן ותרומתן של 28 נשים פורצות דרך ביהדות ספרד והמזרח הנקראת- "אור ממזרח".

בין מטרות התוכנית- העצמת תלמידות באמצעות לימוד על נשים פורצות דרך מקרב יהדות המזרח וספרד. הרבנית עדינה בר שלום היא אחת מתוך 28 הנשים שנבחרו להצגה במסגרת תוכנית זו.

שר החינוך, נפתלי בנט, הכריז על העצמת מורשת קהילות המזרח וספרד כיעד מרכזי של מערכת החינוך, והבהיר כי "עושר תרבות המזרח הנו מתנה שמערכת החינוך לא השכילה ליהנות מתפארתו עד היום, וככל הנראה אנחנו עדיין עוד לא יודעים מה אנחנו לא יודעים על התרבות הנפלאה הזאת".
.
במשרד החינוך מסבירים כי הפעילויות המוצעות בתכנית מעודדות חשיבה ביקורתית שאיננה ממוקמת בסוגיות של שוליים ומרכז, חלש וחזק, מנוצל ומנצל, אלא מזמינה את התלמידים לדיון ביקורתי וחיובי על תרבותם של קהילות יהודיות בארצות האסלאם, מזווית ראייה של מגדר ושל שוויון מגדרי וערעור על סטראוטיפים עדתיים ומגדריים.

בתי הספר יוכלו לבחור להתמקד בכל הנשים, בחלק מהן או להוסיף אחרות, על פי שיקול דעתם. התכנית תשולב במסגרת שעות כישורי חיים ושעות חינוך.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.