"בנות נשארות בבית ובוכות עם ההורים" (וידאו)

האפליה העדתית בסמינרים: אב לבת שנשארה בבית מספר בראיון כואב על הכאב, ההשפלה והיאוש. צפו

האפלייה בסמינרים נמשכת, מאזינים עלו היום לשידור בתחנות הרדיו החרדיות ופרשו מעל גלי האתר את סיפורם המצמרר אחד אחרי השני, ראשון האברכים, סיפר את סיפור ביתו שלא התקבלה לסמינר, "בגלל פערים רוחניים" בין המשפחה או הבחורה לבין הרוחניות של בית הספר.

האב טען שהוא מנהל את ביתו בקפדנות וכל החינוך הוא ליראת שמיים.  הבטחות, סיפר האב, היו  לרוב. כל יום, אמרו לו "היום" זה מסודר. עד שכבר הפסיק לעדכן את ביתו בהבטחות כדי שלא תתאכזב, הבוקר היא התארגנה ללימודים,מתוך תקווה אמיתית שאולי ברגע האחרון זה יסתדר. סיפר האב הכאוב בראיון למהדורה המרכזית ברדיו 'קול חי' וקולו נשנק כמה פעמים באמצע הראיון.

ההורים התארגנו למאבק באפליה בסמינרים חרדיים וטוענים היום כי אי קבלת ילדיהם למוסדות הינה על רקע עדתי בלבד. ורק צבע עורם של התלמידות הוא המבחן קבלה האמיתי לבתי הספר והסמינרים, לטענתם המבחנים קשים ולא קושרים בכלל לחומר שלמדו הבנות, ומשמש רק כתירוץ לסרב לבנות שצבע עורן כהה יותר.

ההורים גם הפיצו מודעות ברחבי בני ברק נגד האפלייה והעירייה הסירה את המודעות בטענה שכל הבנות בעיר התקבלו לסמינרים מלבד אחת שמתעשת על סמינר ספציפי שבחרה ומסרבת לכל הסמינרים החלופיים שוהצעו לה. והוסיפו שהמודעות הן לשון הרע, כיוון שמביישות את מנהלי המוסדות והסמינרים "הטענות על ניסיון העירייה להשתיק את הקמפיין נגד אפליית בנות ספרדיות חסרות כל ביסוס, "נכתב במסמך ששלחו העיריה למאגני הקמפיין, "שכן עיריית בני ברק פרסמה מודעות בכל העיתונים המקומיים והן בלוחות המודעות על אפשרות להגשת ערעורים על אי קבלת תלמידות לסמינרים בשלושה שלבים: ערעור לסמינר."

צפו בכתבתו של יאיר שרקי:

והמשיכו "במידה ורוצים לערער על אי קבלת הערעור בסמינר- ניתן להגישו באגף החינוך של העירייה. ולאחר מכן ניתן לערער במשרד החינוך. לצערו מודעות אלו משמיצות את מנהלי הסמינרים ולעירייה אסור לתת יד לכך. באשר למודעת החרד"קים: כאשר הודבקו מודעות אלו, הן הוסרו על ידי פקחי העירייה ואף הקירות נצבעו מחדש".

ממשרד החינוך מסרו בתגובה: "משרד החינוך מתנגד נחרצות לכל אפליה שהיא במערכת החינוך, ובכלל זה אפליה על רקע עדתי. על מנת להבטיח ככל האפשר מניעת אפליה בקבלת תלמידות בסמינרים, הכניס משרד החינוך שינויים בתהליך הקבלה שמתקיים במוסדות המוכרים שאינם רשמיים. המשרד ערך שינויים בתוך וועדות הערר."

והוסיפו: "כתוצאה מכך בחודשים האחרונים במעל ל-60 אחוז מהמקרים שהובאו בפני הוועדות התקבלו טענות ההורים, החלטות מוסדות החינוך בוטלו, והם אולצו לקבל את התלמידות שהופלו. לשם מיגור תופעות מן הסוג הזה יצא המשרד בשבועות האחרונים בקמפיין לעידודם של ההורים להתלונן לוועדות הערר במקרים בהם עולה חשד לאפליה על בסיס עדתי או כל בסיס פסול אחר. הטענות בדבר מבחני הקבלה אינן נכונות. מבחנים אלה גלויים לעיניהם של כמה מעובדי המשרד שעוסקים בתחום".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. פשוט עצוב שדבר כזה נמצא במחננו, איפה כל גדולי ישראל?? שיקומו ויזעקו על הדבר הנורא הזה !!! שיוציאו מכתבים חריפים נגד אותם מנהלי סמינר ובתי ספר שרק ה' יודע מהיכן נובעים שיקוליהם לא לקבל את בנות ישראל למוסדותיהם.
  זה פשוט לא יתכן שיהיו כאלה אפליות בגלל מעמד או עדה. זה ממש קורע לב עד כמה המגזר החרדי הזה מתדרדר.
  איך נזכה להיגאל ולקבל פני משיח ככה, איך???

  אמא כאובה |
  הגב
 2. רציתם סמינר שכנזי? תבכו תבכו מגיע לכם
  הורה ספרדי שפוי בדעתו לא יחשוב אפילו לרגע לדרוך בסמינר שכנזי אפילו להשתין שם
  איפה הכבוד שלכם בהמות שכמותכם
  אני אינני מתפלל עם שכנזים אפילו לא מסתכל עליהם
  ילדי? רק אצל ספרדים נטו
  תקפצו לי

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב