גיור, גיוס, שבת: כך ייראה מושב החורף החרדי

ישראל אוחיון עושה לכם סדר: זה מה שיעמוד על שולחן הח"כים החרדיים במושב החורף שייפתח השבוע

כמעט שלושה חודשים עברו מאז שהפרלמנט הישראלי לא חוקק חוקים ותיקן כאלה המהווים את ליבת המחלוקת בחברה הישראלית, ולמרות שחלק מהועדות השונות עבדו במתכונת מצומצמת גם במהלך הפגרה, מליאת הכנסת הייתה חסרה.

לאחר מספר חילופי גברי במהלך הפגרה, בלא פחות מארבע מפלגות, ביום שני הקרוב יגיעו 120 חברי הכנסת הנבחרים למשכן בירושלים, ובמשך חמישה חודשים ינסו לתקן את המעוות, כאשר חוקים רבים עומדים על סדר היום, חלקם משמעותיים וחשובים להמשך דרכה של הממשלה.

ראשית, נפתח עם מה שנוגע למגזר החרדי, שם ינסו במהלך מושב החורף לחוקק מספר חוקים חשובים הנוגעים לעתיד המגזר החרדי והישארותו בממשלה הנוכחית.

  • החוק הראשון, זהו חוק הגיוס שבוטל בשלהי הפגרה ע"י בית המשפט. כבר במהלך הפגרה הוקמה ועדה שתעבור על הסעיפים הרבים, ותאפשר לחוקק את החוק מחדש, בתקווה שבית המשפט לא יוכל להערים קשיים בפעם הבאה שהחוק יעבור.

נכון להיום, טרם ברור באופן סופי אם במפלגות החרדיות החליטו להכניס סעיף העוקף את בג"צ בחוק, זאת חרף התנגדותם הברורה של מפלגת כולנו, אך יתכנו שינויים בהמשך. מה שבטוח הוא שאם בקואליציה הנוכחית לא רוצים בחירות אז חייבים להעביר את החוק שנחשב לליבה של המפלגות החרדיות.

  • החוק השני והחשוב לא פחות, הוא חוק השבת של המפלגות החרדיות. החוק צפוי למגר את האישורים שניתנים בימי שבת לעובדים ברכבת ישראל ובשאר החברות הממשלתיות.

כזכור, לאחר דיונים ופגישות עם ראש הממשלה וחברי לשכתו בעניין שלא הועילו למיגור חילולי השבת, ראו לנכון במפלגות החרדיות לכנס את מועצת גדולי התורה בכדי לקבל החלטה בעניין. לאחר דין ודברים הוחלט לחוקק חוק בעניין שימגר את תופעת חילולי השבת בחסות הממשלה. שר התחבורה כץ אמר על כך, שרק בדרך זו יוכלו החרדים למנוע את חילולי השבת. חוק זה אמור לעבור ללא התנגדויות פנים קואליציוניות.

בכללותו של חוק זה, יהיה מעניין לראות האם עניין המרכולים הפתוחים בשבת ייפתר באופן סופי או שהסחבת וגרירת הרגלים תימשך.

  • חוק הגיור. לקראת סיומה של השנה האזרחית יצטרכו בממשלה להחליט מה לעשות עם חוק הגיור של החרדים. החוק קובע כי כל מערך הגיור בישראל צריך להיות כפוף לרבנות הראשית.

כזכור, לאחר מהומה גדולה סביב העניין לפני מספר חודשים, החליטה הממשלה להקפיא את החוק לחצי שנה, והסערה סביבו תחזור לקראת חודש ינואר.

בכל הנוגע לחוק הגיור, צפויות בעיות קואליציוניות מצד מפלגת כולנו ומצד מפלגת ישראל ביתנו, שלא בטוח תאפשר לחוק כזה שפוגע בלב בוחריה לעבור בכנסת.

חוץ מהחוקים הללו, הכנסת תדון בעוד מספר חוקים חשובים שיעסקו בעתידה של הממשלה, כגון חוק הגבלת כהונת ראה"מ לשתי קדנציות של האופוזיציה, וחוק איסור חקירת ראש ממשלה מכהן של מפלגת הליכוד. ובמובן הכלכלי – חוק המיסוי על דירה שלישית של כחלון יהיה מהמעניינים, כיוון שבתמורה אליו עתידות מפלגות הקואליציה להעתיר בבקשות משר האוצר, וכמובן לא שכחנו את מצוקת הדיור שעתידה להיות חלק נרחב מהשיח בפרלמנט הישראלי.

לסיכום, יהיה מעניין, ואנחנו מבטיחים להיות כאן ולבקר את חברי הפרלמנט שלנו בכל החורף הזה, לעדכן אתכם בכל הפרטים, הקטנים והגדולים, וגם לפרגן כשצריך.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.