גיל שויד(צ'ק פוינט): "ביום שבו עקפנו את טבע לא שמחתי, חשתי מועקה"

"אני מזכיר לעצמי תמיד לא להסתנוור מהדברים שמסביב"

שויד (48) המנכ"ל ואחד המייסדים ,יושב על קופת מזומנים אדירה, ובה יותר מ־3.8 מיליארד דולר. הוא מעולם לא שלח את ידו במינוף, ולא התפתה לאקזיטים מסנוורים, אלא השקיע במאמצי פיתוח וגדילה של צ'ק פוינט לאט־לאט.

מה הרגשת ביום שעקפתם את טבע? נחמץ לך הלב או שמחת?

"לא שמחתי. הרגשתי מועקה. גם בגלל מה שקרה לטבע וגם כי הרגשתי שזה קצת מלחיץ. מעבר לגאווה שאתה מרגיש, אם מחר יקרה משהו לא טוב לצ'ק פוינט, כל הכותרות יהיו עליה. במחזור החיים של חברה, כמו שקורים דברים טובים – קורים גם דברים לא טובים. אני מזכיר לעצמי תמיד לא להסתנוור מהדברים שמסביב.

"טבע היא עדיין חברה טובה, שמייצרת ומוכרת הרבה. היא תצטרך לפתור את הבעיות הפיננסיות שנקלעה אליהן. וול סטריט מגיבה בעוצמה חזקה מדי לשני הכיוונים: כשאתה מצליח יש תגובת יתר לצד אחד, וכשאתה לא מצליח – לצד השני. כך שאני חושב שלטבע יש קיום כספינת דגל, ואני מקווה שהיא תצא מהמשבר ותזכה להצלחה".

צ’ק־פוינט לא ממונפת. עד היום לא לקחת חוב לחברה. זה מתוך אידאולוגיה?

"לא לקחנו חוב אף פעם. זה הגיוני, כי עסק של תוכנה צריך להרוויח. כשהוא לא מרוויח, זה אומר שצריך לתקן משהו”.

מי פושעי הסייבר כיום? ממשלות? ארגונים?

"בעיקר ארגוני פשיעה, וזה האתגר העיקרי; אבל אלה גם ממשלות, ארגוני טרור, אקטיביסטים וילדים שאין להם כוונות טובות. עולם הסייבר מתוחכם. מי שעוסק בו הוא לא בהכרח פושע; זה יכול להיות מישהו שמפתח כלים לפריצה והתקפה ומשכיר אותם לאחרים.

"לפעמים כשמתחקים אחרי תוקפים, יש הפתעות גדולות. מצאנו למשל מה שנראה לנו כהתקפה של מדינה שניסתה לפגוע בסקטור הנפט במפרץ הפרסי על ידי אימייל שהגיע כביכול מחברת ארמקו, ענקית האנרגיה הסעודית. זה נראה כאילו עמדה מאחורי זה מדינה שאספה מודיעין מסודר. בסוף זה היה בחור צעיר ודי מצחיק מניגריה, שהמוטו שלו בפייסבוק הוא: 'תתעשר או תמות בעודך מנסה'”.

צ'ק פוינט תהיה ישראלית גם בעוד 20 שנה?

"אני גאה בזה שאני ישראלי, אבל מכיר במגבלות שלנו. הלקוח האמריקאי רוצה לראות מודל אמריקאי, ואני לא כזה. לכן אני צריך שבארצות הברית, ייצגו אותי אמריקאים – ואותו דבר במדינות אחרות. אני רוצה לבנות לחברה הנהלה גלובלית ולא רוצה לנפנף בישראליות שלי, אלא בטכנולוגיה ובמובילות"

לא מתחשק לך לפעמים לעזוב את נושאת המטוסים ולעלות על סירת מרוץ עם סטארט־אפ חדש?
"לא ממש. השנים הראשונות שלה היו השנים המדהימות ביותר בחיי, אבל זה היה כמו טירונות סיירת מטכ"ל – לא משהו שאתה רוצה לחזור עליו. לפעמים אתה מגיע להישגים מדהימים, אבל אתה לא בטוח שאתה רוצה לחזור ולעשות את זה שוב. אלה היו שנים אינטנסיביות של עבודה 18 שעות ביום, לא היה לי שום דבר אחר בחיים, במודע.

"עוד כילד שהתעסק במחשבים, ידעתי שצריך משפחה וחברים – כל הדברים שגורמים לאדם להיות בריא בנפשו. אבל בתחילת ימי צ'ק פוינט הבנתי שכדי להצליח אני חייב להתמקד רק בזה. ובאמת, נפרדתי מהחברה שלי, לא ראיתי את המשפחה שלי, כל מה שעשיתי הושקע בצ'ק פוינט. אלה היו שלוש שנים מדהימות, ואת כל מה שאני יודע היום למדתי אז. ועדיין – אני לא מתגעגע".

מתוך הראיון שהובא באתר כלכליסט

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.