משרד המשפטים יבדוק טענות על אפליה לטובה של עמותות חרדיות

גלי צה"ל חושף: 55% מכספי וועדת העזבונות מופנים לעמותות חרדיות ודתיות. ח"כ גלאון טוענת כי מדובר באפליה, וממשרד המשפטים נמסר: "הנושא ייבדק"

עשרות מיליונים מתנקזים מדי שנה לאפוטרופוס הכללי האחראי על רכוש ללא יורש, והמדינה מחלקת את הכסף הזה בחזרה לאזרחים, דרך עמותות ללא מטרת רווח. מי שמחליט כיצד לחלק את הכסף, זו וועדה המכונה 'ועדת העזבונות', שמקבלת בקשות מעמותות שונות ופוסקת האם הן ראויות לתמיכה, ואם כן בכמה כסף.

מבדיקה שערכו ב'גלי צהל' עולה, עולה כי המגזרים החרדי והדת"ל נהנים מאוד מכספי ועדת העזבונות, בעוד המגזרים האחרים נהנים הרבה פחות. כ-740 עמותות זכו למענקים מהוועדה במהלך 2013 – למעלה מ-400 מהן, כ-55%, הן עמותות חרדיות או דתיות לאומיות במובהק.

יושבת ראש מרצ, חברת הכנסת זהבה גלאון אומרת כי מדובר באפליה.
"יש בזה משהו לא מתקבל על הדעת, שמשרד המשפטים, שאחראי באופן ישיר על עבודת הוועדה, נותן חסות לאי השווין בחלוקת הכספים", אמרה גלאון, "לא רק שמדובר בחלוקה לא צודקת ומפלה – היא גם נוגדת את נהלי הוועדה שקובעים במפורש כי יש לתקצב את הכסף בצורה שוויונית".

רוב העמותות הדתיות הנתמכות הן מוסדות דת כמו תלמודי תורה, ישיבות, אולפנות ובתי כנסת. שאר העמותות הן עמותות סיוע ותמיכה חרדיות. לרוב, הסיבות לתמיכה משכנעות – סיוע לתלמידים נזקקים, רכישת ספרים או רהיטים למוסדות חינוך. "יש גם נזקקים שאינם דתיים במדינה", אומר מנכ"ל עמותת ישראל חופשית מיקי גיצין, "העדפה למוסדות דת אורתודוקסים, חרדים ודתיים לאומיים היא לא פרופרציונלית".

עוד עולה מהבדיקה כי מתוך 740 העמותות הנתמכות רק 17 הן עמותות המסייעות למגזר הערבי – פחות מ-3%. שאר העמותות, כ-300, הן ברובן עמותות רווחה או מוסדות תרבות. ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "שרת המשפטים הנחתה לבדוק את הנתונים, שכן היא רואה חשיבות בהרחבת פלחי האוכלוסייה אליהם מועברים הכספים. השרה פעלה לגיוון הרכב הוועדה, כך שיהיו חברים בה גם נציגים חברתיים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.