"גם לחילונים אין פתרון דיור אמיתי, זה הכל בלוף"

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה), מסכם את מושב הקיץ בראיון ל'אקטואליק', ויורה לכל הכיוונים

עם סיום מושב הקיץ של הכנסת, ישבנו לראיון מיוחד עם  ח"כ הרב ישראל אייכלר (יהדות התורה), במהלכו התייחס לכל הפרשיות החמות האחרונות בפוליטיקה החרדית.

מהו סיכום הקיץ שלכם בסיעות החרדיות? זכיתם להרבה הישגים.

"קודם כל", אומר אייכלר, "ההישג הגדול ביותר הוא שאנחנו יכולים לחיות בארץ ישראל כיהודים דתיים, לחנך את הילדים במוסדות תורה, בישיבות ובסמינרים, ולקבל משהו מהתקצוב של המיסים שאנו משלמים למדינה – וזאת למרות שיש גורמים במשטר החילוני שלא רוצים שתהיה דת יהודית בארץ ישראל. רק חלקם אומרים זאת בגלוי, ואלה שלא – עושים כל מיני חוקים ופטנטים איך להצר את חייהם של החרדים כאן בארץ. הרפורמים הם אויבים גלויים שלנו, אבל אני מדבר על אנשים שהם לכאורה לא אנטי חרדים, אבל 'במקרה' אין דירות לחרדים, או 'במקרה' אין כיתות לחרדים ואין תקצוב לחרדים, ואף  אחד לא יכול להתקבל כעובד במגזר הציבורי, כי צריך תארים אקדמים שלחרדים אין, והנה, למרות זאת, הציבור החרדי חי ונושם ומתוקצב, נוסע באוטובוסים ועם ישראל חי, וזה הישג – לא שלנו, אלא של כל אלה שהצביעו ליהדות התורה וש"ס, בכך שאנחנו יכולים לפעול שהיריבים שלנו לא יצרו את צעדי החרדים".

במושב האחרון היה שתוף פעולה מלא בין המפלגות, וכלל גם שת"פ בין 'דגל' ו'אגודה', אבל היה גם את המשברון, שגרם לחשוב שאולי נחזור לעידן שיהדות התורה תתחלק לשניים.

"המזל של החרדים הוא שיש לנו הנהגה שאיננה פוליטית. אצל החילונים, אם שולחים אדם לכנסת, הוא המנהיג והוא זה שצריך לקבל את ההחלטות, אבל אצלנו – אנחנו לא מקבלים כאלה החלטות אלא גדולי ישראל, מרנן ורבנן, שהם המחליטים לא לאפשר להתפצל, וכל הויכוחים הם רק כמו בחיידר, עד שהרב'ה נכנס לכיתה".

דיברת על מחסור בכיתות. בירושלים אנחנו שומעים שיש מחסור אדיר בכיתות לילדים חרדים. אתה מעורב בזה?

"כן. יש מחסור של מאות-מאות כיתות בירושלים, ויש גם מחסור של מעונות יום, שזה עוול נוראי: משרד הרווחה ומשרד האוצר תקצבו כסף גדול לכל העיריות לבנות מעונות, ועכשיו אמנם ל-125 אלף ילדים יהיו מעונות ומשפחתונים, אבל 7,000 ילדים נשארו בחוץ בלי שום סיבה, רק בגלל שראשי הערים לא חושבים שהתינוקות האלה חשובים, אולי בגלל שרובם תינוקות של בית רבן או כי רובם חרדים (אבל לא כולם), ולכן צריכים להילחם על הכסף שיש בתקציב או אולי לפרסם את שמות ראשי הערים שלא רוצים לבנות או לא מזרזים בנייה  כזאת, כדי שלקראת הבחירות נדע מי הם ראשי הערים שאוהבים תינוקות ואת ילדי הת"תים, ומי לא".

ומה לגבי הדיור?

"שם זו הקטסטרופה הכי גדולה. אגב, כשאמרתי לאחד הח"כים החרדים מחבריי: שים לב שמכל הדיבורים אין שום פתרון לחרדים, הוא אמר לי: תהיה רגוע, גם לחילונים אין. זה הכל בלוף. מדובר על אולי משהו בעתיד, כל מיני תכניות, אבל זה לא מוריד את מחירי הדיור".

אבל את החילונים לפחות מרגיעים בתכניות האלה. אצלנו גם את זה אין.

"זה נכון. אצלם לפחות יש מחיר למשתכן ל-20 וכמה אלף דירות. אמנם ייאמר לזכות השר אריה דרעי, שמצא את האזור של שפיר ולזכות ראש המועצה שם אברג'ל שהסכים לבנות בשטח שלו עשרת אלפים יח"ד, אבל  לדאבוני אני מכיר את השטח הזה מלפני 15 שנה. כבר זו הייתה התכנית לחרדים, ועד היום לא זזה שם אפילו אבן. ואני מקווה שכעת דרעי, כשר הפנים והפריפריה, יזרז את העיר הזאת, ואולי תהיה איזו בשורה. בבית שמש עדיין תקועים המחירים וזה לא  פתרון, אולי רק למי שיש כסף, אבל למי שאין זה לא פתרון. ולכן, היות ועל הדירות בשפיר מדובר על עוד עשר שנים ובינתיים אין לנו כלום, לא אוכל לבוא להתפאר 'הבאנו דירות לעם ישראל'. ממש היום היה משבר בעניין חוק פיצול דירות. אני הגשתי הצעת חוק לפיצול, שר האוצר תמך, הקואליציה תמכה,  ואז ראשי הערים באו ואיימו שאם יעשו פיצול דירות בבניה רוויה – הם יעשו מחאות והפגנות, כי הם לא יכולים לפנות את הזבל ולהקים כיתות גן לחרדים. הם כמובן לא אומרים זאת, אבל זו כוונתם. ובסוף ההצעה שאושרה היא חוק פיצול דירות של 'כולנו', שהוא רק במבנה שיש בו 4 דירות לדונם, ואין בו קומה מעליו. קרי, מושבים, קיבוצים והתנחלויות, רק לא בניה רוויה שאצל  מי נמצאת? שוב, אצל החרדים".

מה לגבי השבת? היית מעורב בכל צעד ושעל. יהיה פתרון? כי כל  הזמן מורחים את החרדים ב"אנחנו נעקוב".

"צריך לחלק בין שבת קודשנו של שומרי השבת, ששומרים עליה בלי התחכמויות ובלי שטיקים וטריקים, לבין מדינה חילונית של מחללי שבת שרוצים לחלל שבת, ולא זו בלבד, אלא גם משלמים שכר שבת של 400 אחוז לשעה תוספת. אני מבטיח לך: ביקשתי מכל הגורמים: תפסיקו עם תופסת שכר לשבת, ותראו ש-80 אחוז מהחילונים לא ירצו לעבוד בשבת, אלא ירצו שבת מנוחה. אז מי שמדבר על סטטוס קוו, ועל שבת לחילונים, יוריד בבקשה את שכר השבת. כל זמן שיש את זה ויש עידוד לחילונים לחלל שבת, אין פתרון. מי שרוצה לחלל שבת – יחלל".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.