גסיסה בדרך לקריסה? הקשיים של 'שוועת עניים' • תחקיר

עד לפני כמה שנים היא נחשבה לקופת הצדקה החזקה במגזר, אלא שלאחרונה היא נקלעה לסיבוכים כספיים, מונה לה מפרק, רבים מהרבנים הסירו את התמיכה ממנה. האם 'שוועת עניים' בדרך לקרוס?

הרבה לפני שלל ועדות הצדקה, העלונים הצבעוניים וברכות הרבנים, ניצבה בגאון עמותת ׳שוועת עניים׳ שפיזרה תמיכות בסדר גודל של כמה עשרות מיליוני שקלים לכל דכפין.

באותם ימים נחשבה ׳שוועת עניים׳ לגוף החסד היציב והחזק במגזר החרדי. שורה של כשליים ניהוליים הוביל את העמותה לקטסטרופה פיננסית שבסופה מונה לה מפרק.

בין יתר הפעולות שביצע המפרק היה מינוי מנכ״ל, יזהר נבון, מתוך מטרה שישיב את העמותה לדרך המלך. נבון, הנמנה על חוגי הציונות הדתית, העביר חלק גדול מהתמיכות לישובים דת״ל ולא לאלו החרדים כפי שנהגה העמותה קודם לכן.

העברת יעד התמיכות הוא מהלך לגיטימי לכשעצמו, אולם הוא היה בבחינת הסנונית שבישרה על איבוד הזהות החרדית של העמותה. לפני כשבועיים נחתה על העמותה מכה קשה עם הסרת תמיכתו של ראש ישיבת פוניבז’ הגרב"ד פוברסקי שליט"א שנימק את דבריו בכך שאינו יודע מה מתרחש בעמותה ובעובדה שהבטחות שונות לתמיכה לא קוימו. גם הגר"נ קרליץ צירף את חתימתו למכתב על כל המשתמע מכך.

המכתב שפרסם הגרב"ד פוברסקי, עליו חתם גם הגר"נ קרליץ
המכתב שפרסם הגרב"ד פוברסקי, עליו חתם גם הגר"נ קרליץ

בינתיים המשיך גרף התרומות לצנוח דרסטית ומר יזהר נבון, מנכ"ל העמותה, כינס את עובדי מחלקת הטלמרקטינג והודיע להם על חופשה בת שבוע שבמהלכו, כך לדבריו, הוא יגייס תמיכה של רבנים חדשים.

מנתונים שהגיעו אלינו עולה כי לפי שעה גם הגיוס החדש כשל וזרם התרומות המשיך במגמת הצלילה. "אין תרומות. אנשים לא רוצים לתרום לעמותה שנתפסת בעייתית״, מספרת ל׳קוקר׳ אחת העובדות ומוסיפה: ״אם בעבר יכלנו לגייס 5000 ש״ח ביום הרי שהיום 1000 ש״ח זה הישג מטורף״.

ל׳קוקר׳ נודע עוד כי גם מנהלת הטלמרקטינג של העמותה הרימה ידיים והחליטה להתפטר. עובדות אחרות מספרות על אוירה קשה ומדוכדכת השוררת בעמותה בימים אלו.

“חבל לנו מאוד שעמותה שהיתה מגדלור של חסד בנשיאותו של מרן זצוק”ל, גייסה וחילקה מליונים הגיע לשפל כזה. אולי המנהל לא הבין איך מנהלים גוף כזה”, אמר לנו בצער עסקן חסד מוכר בציבור החרדי.

מעמותת 'שוועת עניים' נמסר בתגובה

1. חשוב לדעת כי לאחר שהוגשה נגד הגורמים ששלטו בעמותה בעבר, תביעה בדרישה להשיב 35 מליון ש"ח שהבריחו לעמותת הוועד העולמי החל מסע שיסוי ופגיעה בעמותה, תוך שימוש במרמה, בהתחזות ובפגיעה בפרטיות, הכתבה המגמתית היא חלק מהמסע הזה.

2. חשוב לציין כי לאחר הברחת כל נכסי העמותה, שכללו כמעט את כל עובדיה, את המשרדים, את מערכות המיחשוב והטלפוניה,את רשימות תורמי העמותה ואת הוראות הקבע, אכן באופן טבעי העמותה התקשתה להמשיך בפעילותה אך מאז היא התאוששה ותיקנה את החוליים אשר בגינם הוחלט על החלפת מי ששלט בה עד הגשת בקשת הפירוק לבית המשפט. מבחינת גיוס כספים וחלוקת תמיכות ההשוואה המתבקשת היא בין המצב שלאחר הברחת הנכסים למצב היום. השוואה כזו מלמדת על עליה במאות אחוזים.

3. מנהל העמותה שיקם את ההריסות שהותירו מי ששלטו בעבר. העמותה פועלת כיום תוך הקפדה על האמת , היושר והנאמנות לתורמים שנותנים בה את אמונם.

4. העובדה כי הכתבה פורסמה שעה! לאחר בקשת התגובה אומרת דרשני על המניעים של מפרסמי הכתבה.

5. מרבית הטענות המועלות בכתבה אינן נכונות, חשוב להדגיש כי בניגוד למה שנחשף על ידי רשם העמותות ובית המשפט על מי ששלט בעמותה בעבר, עם כניסת המנהל החדש – שוועת עניים מגייסת תרומות ומעבירה אותם אך ורק למטרות שלמענם גוייסו, כדת וכדין.

6. העמותה תשקול לנקוט בצעדים משפטיים כנגד הכתבה הפוגענית המוציאה דיבתה רעה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.