גפני בראיון: "התפשרנו המון, כבר לא נשאר לנו על מה להתפשר"

"הסטטוס קוו כבר אינו כפי שהיה, כבר לא נשאר לנו על מה להתפשר", אמר גפני בהתייחסו להחרגת אילת מהחוק. האזינו לראיון

על רקע העברת חוק המרכולים שוחח חבר הכנסת משה גפני עם איילה חסון ברדיו ללא הפסקה על הסערה סביב החוק: "הסטטוס קוו כבר אינו כפי שהיה, כבר לא נשאר לנו על מה להתפשר", אמר גפני בהתייחסו להחרגת אילת מהחוק.

לדברי גפני, "מדובר בחוק עזר שהחל בתל אביב וקובע שניתן לפתוח עסקים בשבת, לחוק העזר הזה נוצרו השלכות רוחב שאפשרו לרשויות נוספות לפתוח מרכולים בשבת. הצעת החוק החדשה מבקשת שאישור פתיחת העסקים בשבת תדרוש גם את אישורו של שר הפנים כחלק מהראייה הרחבה של הממשלה. בג"ץ קבע שעיריית תל אביב צודקת ועל פי החוק הקיים היא רשאית לפתוח עסקים בשבת כרצונה".

גפני ציין עוד כי: "כל הבעיות בנושאי הדת והמדינה מקורן בבג"ץ המתערבים בנושאים כשעמדתם ברורה מראש, היה עליהם לפסול את עצמם בגלל שיש להם אג'נדה. הפסיקה החדשה הזו תאפשר לשמר את הסטטוס קוו. החוק הזה הוא חוק שיזם אותו שר הפנים ואנחנו עומדים מאחוריו. מדובר על חוק שאיננו כופה, האופוזיציה שיווקה אותו כחוק שמכריז מלחמת עולם על השבת בישראל. לא אני, לא דרעי ולא ליצמן מסכימים שתהיה עיר שמוחרגת מכלל האוכלוסייה בישראל. ישנו חוק עזר באילת שאוסר על פתיחת עסקים בשבת, אין לזה קשר למפלגות החרדיות. הבעיה במקרה של חוק המרכולים היא שישנם כמה חברי קואליציה שמעודדים את האופוזיציה בצעדיהם כמו אופיר אקוניס ושרן השכל המנסים למצוא חן בעיני הציבור".

אילה חסון התערבה בדבריו ואמרה: "מה זאת אומרת אין כאן כפייה? הצעת החוק אומרת שבמקום להשאיר את הסמכות על השבת לראשי העיריות כך של עיר תחליט על הצביון בה, אתם רוצים להכפיף את עצמם על כולם. אתם מנסים להחזיר את הגלגל אחורה ולסגור את תל אביב".

"מה יהיה כשאריה דרעי לא יהיה שר הפנים?" השיב ח"כ גפני: "אנחנו טוענים שצריכים ראייה רחבה של הממשלה כמו בכל מדינה מתוקנת. אנחנו מתפללים שנוכל להחזיר את הגלגל לאחור. אנחנו לא רוצים לסגור את תל אביב, החוק הנוכחי של משרד הפנים קובע שבמידה ותל אביב תרצה להרחיב את חוק העזר היא תאלץ לקבל אישור משר הפנים. בסופו של דבר אנחנו עושים זאת עבור אותם יהודים שלא מוצאים מקום עבודה כי דורשים עבודה בשבת".

גפני הוסיף: "התפשרנו המון למען הקואליציה בכנסת הנוכחית, כבר לא נשאר לנו על מה להתפשר. הסטאטוס קוו כבר אינו כפי שהיה, הוא רק החמיר בנוגע ליהדות בישראל. אנחנו עוד מעט מאבדים את צביון המדינה כיהודית וגם כדמוקרטית. אני מרגיש חלק ממדינת ישראל והחברה הישראלית – אכפת לי ממנה. התלונות הרבות שאני מקבל על אנשים שלא התקבלו למקומות עבודה בגלל שהם פתוחים בשבת הם רבים מספור. לצערי הרב בג"ץ תמיד דואג למה שאנטי יהודי ולא למיעוטים והחלשים. תמיד פסקו נגד היהדות ומעולם לא לטובתה".

גפני נשאל האם ח"כ יאיר לפיד הוא פרטנר עבור הציבור החרדי ,ועל כך השיב: "לא. האיש הזה לא מתאים להיות חבר בממשלה דמוקרטית. הוא היה שר האוצר ולא השאיר חותם אחריו, לא היה דבר אחד בו הוא לא פגע בציבור החרדי. הוא ירד במנדטים בבחירות האחרונות בעקבות המעשים שביצע".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.