גפני ואשר תקפו בחריפות את ניר ברקת: "איך העזת לומר שלכולם תגיעו בזמן ששכונות שלימות חרדיות קפאו מקור" – צפו בוידאו

הסופה אמנם חלפה אך לא הסערה הפוליטית. ביקורת קשה מתחו הבוקר (ד') חברי ועדת הכספים על התנהלות הממשלה בסופה. הדיון נועד להמריץ את משרדי הממשלה הרלוונטיים להחיש את הטיפול בנזקים ובהשלכות הסופה, כולל מימון מהיר של הפיצויים בגין הנזקים.

ח"כ משה גפני מתח ביקורת חריפה בדיון ואמר: "הרשויות לא פטורות מעניין הביקורת", גפני פנה לראש העיר ירושלים ניר ברקת שנכח בדיון ואמר לו: לא היית צריך לשבת עם ראש הממשלה במסיבת עיתונאים ולהגיד שם שלכל אחד נגיע, מה לכל אחד נגיע?מתקשרים אלי אנשים, רועדים מקור, לא יכולים לצאת מהבית, אף אחד לא יכול להגיע אליהם, אנשים חולים, איך עושים מסיבת עיתונאים כזו???"

ברקת הגיב ‪ ואמר לגפני: "זה לא מסיבת עיתונאים, זה היה הערכת מצב בזמן שראש הממשלה הגיע לעיריית ירושלים, זה לא הוגן הדברים שאמרת".

גפני המשיך ותקף, "זה היה להתל בתושבי מדינת ישראל ובעיקר תושבי ירושלים ותושבי צפת והאזורים שלהם ולהגיד, נגיע לכל אחד, מה נגיע לכל אחד? מי לקח אחריות? אני רציתי לדעת על החשמל, באיזה שכונה, רציתי לדעת על מים שקפאו בברזים, לא היה אפשר לקבל מים לתינוקות, אני רציתי לדעת איך מעבירים יולדת לבית החולים הדס‪.ה, התקשרתי לכל המקומות, הייתי צריך לדבר עם אלוף פיקוד העורף, הייתי צריך לדבר עם כל אחד בנפרד, מפקד משטרת התנועה, סמנכ"ל חברת החשמל או עם היו"ר, זאת בושה וחרפה לא היה שום תיאום".

לסיום דברו אמר גפני: "הביקורת עלנו, אנחנו הגוף שמפקח על הממשלה. הממשלה כשלה לחלוטין. אין ויכוח בעניין הזה. אני מציע לקיים דיונים אינטנסיביים".

חבר הכנסת יעקב אשר אמר בדיון: "יש לחייב כל רשות שזכאית לקבל פיצוי, להכין תוכנית ברורה, שתתאר איך היא נערכת לפעם הבאה, על ראש העיר להתריע מראש ולומר, האם הוא יכול להיות ערוך ומוכן, או שהוא צריך עזרה מהמשרדים השונים. אסור שהמחדל הזה של הממשלה והמשרדים הרלוונטיים יחזור על עצמו שוב".

ח"כ אשר אמר עוד: "מדברים כאן בוועדה על הפיצויים לרשויות, לגופים הגדולים, אני חושב, שיותר חשוב לדאוג שבסופו של יום הפיצויים יגיעו גם לאותם "נפגעים קטנים", אותם אזרחים ובעלי עסקים קטנים שנפגעו". ואף הפנה אצבע מאשימה: "כבר ביום השני של הסערה, פניתי לשר הכלכלה, עקב ההנחיה של נציבות המדינה לשלם לעובדי המדינה בלבד את חצי היום הראשון של המשכורת מימי הסופה על חשבון המדינה ואת חצי היום השני על חשבון חופשה או העדר עבודה, ולא יצאה הנחיה לשלם גם לעובדי קבלן או לעובדים הזמניים שבשרות המדינה או העיריה. אפליה זאת יצרה אצל אותם עובדים קונפליקט מסוכן מאוד בזמן של הסערה, כיוון שזה מעמיד אותם בהתלבטות האם לסכן את נפשם, בריאותם, ושלומם, ולצאת לעבודה, או להפסיד את שכרם. ההחלטה הזו היא לא קלה בכלל, כשצריך להאכיל ילדים ומשפחה. ולכן, חשוב שבמקרים כאלו תהיה החלטה אחידה, שתבהיר מה הנוהל, ללא שום הבדל בין עובד כזה או אחר. לא יתכן שידרשו מאחד להיות אמיץ, ומהשני לשבת בבית ולהיות בטוח יותר".

והוסיף: "דובר כאן בוועדה על פיצוי הרשויות עקב נזקי הסופה, אני סבור שחייבים להתחיל להעביר מקדמות עבור פיצויים בגין נזקי הסופה ופגעי מזג האוויר, אבל אני חושב שיש לחייב כל רשות שזכאית לקבל פיצוי, להכין תוכנית ברורה, שתתאר איך היא נערכת לפעם הבאה, על ראש העיר להתריע מראש ולומר, האם הוא יכול להיות ערוך ומוכן, או שהוא צריך עזרה מהמשרדים השונים. אסור שהמחדל הזה של הממשלה והמשרדים הרלוונטיים יחזור על עצמו שוב, חייבים שהדברים ייעשו בצורה כזאת, שכל עירייה תציג למשרד הפנים ו/או למשרד הרלוונטי לאותו עניין, תוכנית אופרטיבית, כדי שלא יהיו תירוצים. מה שיהיה, לא יכול לחזור שוב".

צפו בוידאו
צילום וסיוע בכתבה אבי שיף כתבינו בכנסת

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. גפני שוכח שדגל אחראים על הגיזום ושיפור פני העיר

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. גפני התקשר לכל הקודקודים ודאג לפתרונות לשכונות החרדיות,
  במקום לשבת בשקט ולתת לרשויות לטפל לפי סדרי עדיפויות במי שבאמת היה זקוק לעזרה.
  ככה זה כשחיים במדינה בתוך מדינה.

  יוצמך |
  הגב