גפני: "יהב משקר במצח נחושה"

ישיבה מיוחדת של ההנהלה הארצית של "דגל התורה", התכנסה בבית התנועה בבני ברק: "לעמוד כחומה בצורה כנגד כל ניסיון לקעקע את הדרך המסורה לנו מדורי דורות, ולעמוד באתגרים העומדים בפני היהדות החרדית בארה"ק. {"מפר ברגל גסה"}

ישיבה מיוחדת של ההנהלה הארצית של "דגל התורה", התכנסה בבית התנועה בבני ברק: "לעמוד כחומה בצורה כנגד כל ניסיון לקעקע את הדרך המסורה לנו מדורי דורות, ולעמוד באתגרים העומדים בפני היהדות החרדית בארה"ק.

במהלך הישיבה הועלה המקרה השפל באי קיום ההסכם הקואליציוני בחיפה. "מדובר במקרה חמור ושפל, בו ראש עירייה מהגדולות בארץ, מפר ברגל גסה ומשקר במצח נחושה הסכם שחתום על ידו. על סמך ההסכמים עמו תמכנו ביונה יהב, אך הוא מצדו אינו רואה לנכון לקיים על מה שידו חתמה", אמר גפני.

הנהלת "דגל התורה" מאוחדת במאבק הזה, ודורשים את קיום ההסכם ככתבו וכלשונו. "אנו רואים בחומרה רבה את העובדה כי ראש העירייה מפר הבטחה מפורשת שלו וחתומה על ידו, רק בגלל שנציג התנועה הרב מיכאל אלפר פועל לטובת הציבור החרדי שבחר בו, אנחנו דורשים מאגודת ישראל, לתמוך במאבקנו זה ולעמוד בדרישה בחזית אחידה מול ראש העירייה".

"לעמוד כחומה בצורה כנגד כל ניסיון לקעקע את הדרך המסורה לנו מדורי דורות, ולהמשיך הלאה במימוש האתגרים העומדים בפני היהדות החרדית בארה"ק, בנושא השבת, בפרצות הרפורמים והדאגה לעולם התורה", זו הייתה האמירה שיצאה מישיבת ההנהלה הארצית של "דגל התורה", שהתכנסה ביום חמישי האחרון בבית התנועה בבני ברק לאור המגמה והרחבה של פרצות מסוכנות בדברים הנוגעים בציפור נפשה של היהדות החרדית ולצורך קבלת החלטות בעניינים הבוערים העומדים על סדר היום הציבורי.

גפני, מקלב ואשר ראשי 'דגל התורה'. צילום: שוקי לרר
גפני, מקלב ואשר ראשי 'דגל התורה'. צילום: שוקי לרר

בישיבה השתתפו חברי ועדת הרבנים של התנועה, הגאון רבי נתן זוכובסקי והגאון רבי יוסף אפרתי, ח"כ משה גפני, יו"ר "דגל התורה" ויו"ר ועדת הכספים, ח"כ אורי מקלב, יו"ר ועדת המדע, מזכ"ל המפלגה ח"כ יעקב אשר וחברי ההנהלה. כן זומנו לישיבה נציגי "דגל התורה" מעיריית ירושלים, נציג "דגל התורה" בחיפה מיכאל אלפר ונציג "דגל התורה" בהרצליה אלעד צדיקוב שהנושאים הקשורים למתרחש בעירם נידונו בכובד ראש בישיבת ההנהלה.

את הישיבה פתח יו"ר התנועה, ח"כ משה גפני, שהתמקד בדבריו בעמידה של המשמר של נציגי "דגל התורה" בכל אתר ואתר על קדושת השבת וביצור חומותיה. נציג התנועה בהרצליה אלעד צדיקוב מסר סקירה מקיפה בפני המשתתפים אודות המאבק הנחרץ המתחולל בעירו כנגד הפעלת קווי התחבורה הציבורית בשבתות בעיר הרצליה. הוא שיתף את הנוכחים בתחושות הסוערות בעיר כפי שבאו לידי ביטוי בעצרת המחאה שהתקיימה לפני כשבועיים בערב שבת בראשות רבה של הרצליה הגרי"י יעקובוביץ, מעמד עז רושם שהשאיר חותם על שדרות הציבור החרדי, הדתי והמסורתי בעיר.

"תחילת השתלשלות האירוע החמור לפני שבע שנים", סיפר צדיקוב. "יעל גרמן, כיום חברת כנסת מטעם סיעת 'יש עתיד', כיהנה באותה עת בתפקיד ראש העירייה, ועתרה לביהמ"ש נגד משרד התחבורה שלא התיר לה להפעיל תחבורה ציבורית בשבת, בהתאם לסטטוס-קוו. ביהמ"ש הכריע לטובת משרד התחבורה, בהשארת הסטטוס-קוו, וגרמן לא ויתרה ופנתה לבג"ץ. ההליך ארך זמן רב, ולפני כעשרה חודשים התיר בג"ץ להפעיל תחבורה ציבורית בעיר בשבת. ההחלטה עוררה זעם רב בעיר, התקיימה ישיבת קואליציה וישיבת מועצת עירייה בה הנושא עלה בטונים גבוהים במיוחד, זאת לאחר שכל סיעות הקואליציה, כולל סיעות השמאל מר"צ וצעירים נטו, חתמו על הסכם קואליציוני המחייב את שמירת הסטטוס-קוו. כעת נוצר ויכוח מהו הסטטוס-קוו וכו'. לראש העירייה הייתה אפשרות למשוך את העתירה מבג"ץ, אולם הוא חשש מסיעות השמאל ולא עשה זאת. הוא עשה טעות חמורה מאוד. לראשות העירייה הוא נבחר הודות לתמיכת המפלגות הדתיות והמסורתיות. הרוחות בעיר סוערות".

לדברי צדיקוב, מדובר בצעד פופוליסטי זול, שאף אין לו כל ביקוש מצד התושבים. "עם עזיבתה של יעל גרמן את תפקיד ראשות העירייה לטובת חברות בכנסת, התמנה לתפקיד ראש העירייה ממלא מקומה – יונתן יסעור, והוא ערך את הניסיון של הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, עוד בטרם נתקבלה החלטת בג"ץ. כעבור תקופה קצרה נאלץ לסגור את קו התחבורה בשבת, כיוון שלא היה לו כל ביקוש. אין בזה באמת צורך לאנשים וזה גם לא יתפוס. בתחילה חשבנו לצאת למאבק עיקש ברחובות העיר ולהיאבק בגופנו נגד הפרצה החמורה הזו, אך מרוח התושבים הבנו כי אין לזה ביקוש וכי היוזמה תדעך מעצמה, וכי מאבק מצדנו רק יביא לליבוי ההסתה והגדלת הפרסום של הפעלת הקו".

ח"כ גפני הרחיב על התופעה המסוכנת התופסת תאוצה במקומות נוספים ברחבי הארץ, כאשר בחלק מהמקומות הפעלת הקוים היא להכעיס ואין לזה כל ביקוש: "ניכרת התרופפות בנושא קדושת השבת בפרהסיה, ואנחנו צריכים לעמוד על המשמר", אמר.

דגל 21

עוד הוסיף כי "קיימת תופעה של פתיחת קניונים בשבתות ובחגי ישראל, בעיקר במקומות מרוחקים כמו כניסות לערים ובאזורי תעשיה, אך פעילות זו גורמת לחילולי שבת המוניים בפתיחת מרכזי קניות".

לסיום העלה ח"כ אורי מקלב בעייה נוספת הקשורה לחילולי שבת ע"י חברות ממשלתיות, כאשר רק בשבת שעברה התקיימו עבודות נרחבות של משרד התחבורה בשבת בכביש עוקף קריות, וכן קיים כרסום מתמיד בעבודות שיפוצים בקווי רכבת ישראל. בעקבות הדברים, הינחו רבני התנועה את ח"כ גפני שאמור להיפגש עם שר התחבורה, שיעלה בפניו את חומרת הדבר ויעמוד בתוקף על העניין במניעת המשך חילולי שבת בחסות ממשלתית.

חברי הכנסת העלו בפני המשתתפים את מלחמתם העיקשת והמסוכנת של התנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות כנגד כל דבר שיש בו ריח של מסורת היהדות החרדית. "בממשלה הקודמת הם העבירו הכרה ב'גיור' הרפורמי, וב"ה בתקופה האחרונה הצלחנו לבטל החלטה מקוממת זו", עידכן גפני.

גפני הוסיף, "כי גם הפרובוקציה הנוספת של הרפורמים בנושא המקוואות, צפויה לרדת מסדר היום. בארה"ב אין להם ולו מקווה אחד, והם אף דאגו לקרר כדרכם ופרסמו קריאה כנגד ההלכה כי גם בריכה מספיקה כמקווה, אך לצורך ניגוח היהדות החרדית וניסיונותיהם הנשנים לקבלת הכרה, ניסו לקבל שליטה במקוואות ובס"ד השבוע אמור לעבור חוק שלי בנושא, בקריאה שניה ושלישית, ובכך להביא לסתימת הגולל על ניסיונותיהם הנלוזים בפגיעה בכרם טהרת בית ישראל".

נושא נוסף שנידון בישיבה עם רבני התנועה היה מה שמכונה "מתווה הכותל". חברי הכנסת מסרו סקירה נרחבת אודות הניסיונות הגוברים של התנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות לנגוס בקדושת הכותל המערבי ולפגוע ברגשותיהם של אלפי שומרי התורה והמצוות, באמצעות פרובוקציה לשמה, כאשר ניסו בכל דרך, בגיבוי הדרגים הגבוהים בממשלה, לקבל כניסה משותפת יחד עם כל קהל המתפללים, כניסה שתוביל לרחבה מיוחדת עבורם, ובנוסף ביקשו הקמת מועצה לטפול בסוגיית הכותל שתכלול נציגים רפורמים.

בפעילות מאומצת של "יהדות התורה" סודר שמציאות הזו לא תקרום עור וגידים, והם לא יקבלו כניסה משותפת. כמו"כ פרסם היועץ המשפטי לממשלה איסור על הרפורמים לערוך תיפלות ברחבת הכותל. "ניבדל מהם בכל מקום ובכל נושא ועניין, גם לא תהיה מועצה, בעקבות פעילות שביצענו בהנחיית רבני התנועה שליט"א לאורם של מרנן ורבנן גדולי ישראל", אמר גפני. הרבנים הוסיפו וחידדו כי אסור להכיר בהם: "לא נכיר ברפורמים שום הכרה, זו המסורת שקיבלנו כנגדם מקדמת דנא".

חברי הכנסת דיווחו על התקדמות ביישום ההסכם הקואליציוני, זאת לאחר מאבק ממושך על סעיפים רבים. גפני סיפר על תוספת מיוחדת במימון הישיבות הקדושות, זאת לאחר חסר בתקציב בעקבות גידול מבורך במספר התלמידים. "היה לי ויכוח ממושך עם נציגי האוצר, בסופו של דבר הגענו להסכמה על תקצוב 130 מיליון ש"ח, נגזרת של 80 מיליון לתקציבי השוטף ו-50 מיליון נוספים עבור תלמידי חו"ל. בנוסף אושרה העברת 47.5 מיליון ש"ח ל'מוכש"ר', זאת לאחר סיכום שלי עם האוצר לפני כשלושה שבועות, על פיו יתוקנו העוולות שנותרו בממשלה הקודמת, והתקציב יחזור להיות כפי שהיה ואף יוחזר למוסדות רטרואקטיבית".

דגל 9

"כן סוכם על חקיקה מוסדרת בנושא הבטחת הכנסה, 'קהל"ת', ועד להסדרת החקיקה יתוקצבו האברכים על פי החלטת ממשלה שכבר אושרה. בנוסף, אמור לעבור בשבוע הקרוב תקציב תגבור לימודי יהדות – תל"י, במטרה לתקן את כל מה שעוות בממשלה הרעה הקודמת". סיכם גפני.

הנהלת התנועה בירכה את נציגי "דגל התורה" ברחבי הארץ שמונו לשמש כסגני ראשי עיריות, בירושלים, בית שאן ורעננה במסגרת רוטציה כפי שסוכם בהסכמים הקואליציוניים. ח"כ יעקב אשר, העלה את התרחבות קהילות בני התורה ברחבי הארץ, כאשר לאור המצוקה החריפה בדיור ברחבי הארץ, הוקמו קהילות במקומות שונים ברחבי הארץ, בהם בישובים כמו מיצד, מעלה עמוס ועוד, בחלקם אף נבחרו נציגי הקהילה כנציגים במועצות המקומיות. הרב אשר העלה הצעה להקים באותם מקומות סניפי "דגל התורה" לרווחתם הרוחנית והגשמית של בני התורה, בסיוע המשך פיתוח מוסדות תורה וחינוך לטובת התושבים החרדיים.

כן התקיים דיון נרחב אודות הסכמים מוניציפאליים שלא קוימו: גפני הזכיר את ההסכם שנחתם בירושלים ערב הבחירות האחרונות (סעיף ט'), הקובע כי אם יהיו שמונה נציגים לרשימת יהדות התורה, על נציג אגו"י להתפטר לטובת נציג דגל התורה. סעיף נוסף קובע, שאם תתמודד רשימה פלגנית ותגרום למיעוט נציגים, הרי שעניין הרוטציה (סעיף ט') יובא להכרעת גדולי התורה או נציגיהם.

"עם היוודע תוצאות הבחירות, התברר שלא היתה ירידה בנציגים, ונותרו 8 נציגים כפי שהיו. לפיכך אין מניעה לקיים את ההסכם", טען גפני. שהוסיף, כי גם אם "מיעוט נציגים" נקרא מיעוט קולות, כפי שיש המנסים לטעון בתוך אגודת ישראל (בבחירות תשס"ט קיבלה יהדות התורה – 54,026 קולות ואילו בבחירות בתשע"ד – 53,708 – ירידה של כמה מאות קולות י.ר.), הרי שלפי ההסכם, העניין צריך לבוא להכרעת גדולי ישראל או נציגיהם. "פניתי במכתב ליו"ר אגו"י בירושלים מאיר פרוש והצעתי את 'ועדת הרבנים' של 'דגל התורה' בירושלים שהם ייצגו אותנו בבוררות בנושא, אך עד כה לא התקבל אף מענה מהצד הנתבע".

לסיום בירכה הנהלת "דגל התורה" את סיעת האחות באגודת ישראל – "שלומי אמונים" לרגל התכנסותה לוועידה באוקראינה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.