גפני מגלה: "יותר חברי כנסת חרדים הצביעו לאישה אתמול" (וידאו)

מליאת הכנסת אישרה הצהריים בקריאה טרומית את הצעת חוק שירותי הדת היהודיים ייצוג הולם לנשים במועצות דתיות של ח"כ עליזה לביא .
ח"כ משה גפני תקף במליאה את מגישי החוק ואמר " הייתה אתמול הזדמנות לבחור נשיאה ויותר חרדים הצביעו אתמול לאישה מאשר נשים שהצביעו אתמול לאישה. איזו צביעות. צפו

מליאת הכנסת אישרה הצהריים בקריאה טרומית את הצעת חוק שירותי הדת היהודיים ייצוג הולם לנשים במועצות דתיות של ח"כ עליזה לביא .

ח"כ משה גפני תקף במליאה את מגישי החוק ואמר " הייתה אתמול הזדמנות לבחור נשיאה ויותר חרדים הצביעו אתמול לאישה מאשר נשים שהצביעו אתמול לאישה. איזו צביעות.

בחוק שאושר מוצע לתקן את חוק שירותי הדת היהודיים ולקבוע שייצוגן של נשים במועצות הדתיות לא יפחת ממחצית מכלל חברי המועצה.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "המועצות הדתיות בישראל, שמעמדן וסמכותן מוסדר בחוק שירותי הדת היהודיים אמונות על אספקת שירותי דת וגביית אגרות בעבור שירותי הדת שהיא מספקת ברשות המקומית שבמסגרתה היא פועלת.

כך, אמונה המועצה הדתית בדרך כלל על התנהלותם התקינה של בתי קברות, מקוואות, בתי כנסת וכדומה. מטבע הדברים, מדובר בשירותים שניתנים לכלל ציבורי האזרחים היהודיים ברשות המקומית הרלוונטית. לפיכך, ראוי כי ייצוגן של נשים במועצות הדתיות, המוסמכות לקבל החלטות הנוגעות לאורך חייהם של נשים וגברים כאחד, יובטח.

ואולם, ייצוגן במועצות מועט ואינו הולם. מנתוני עמותת "חדו"ש" לחופש דת ושוויון, עולה כי נשים מהוות 5% בלבד מכלל חברי המועצות. רק אחת מכל 20 חברים היא אישה, רק בשליש מהמועצות הדתיות ישנה אישה ואין כיום אף אישה המכהנת כיו"ר מועצה דתית."

ח"כ לביא: "כולנו כבר יודעות ויודעים – כשנשים אינן מיוצגות בקרב מקבלי ההחלטות, ההתייחסות לנושאים ולסוגיות החברתיות שיש לפעול לגביהן בשיקולים רחבים היא מועטת וחסרה.

המציאות בשטח אינה מאפשרת באופן גלוי אך גם סמוי במקומות רבים כניסת נשים. צריך שיותר נשים תתמודדנה וצריך לסייע להן בתהליך. לשם כך הנחתי את הצעת החוק. אני קוראת מכאן לכל ארגוני הנשים ולכל הערים שבהן יש מועצת נשים חזקה, להירתם לנושא הזה. ברגע שתהיינה יותר נשים מעורבות בהחלטות ובהנגשה, השירות והתוכן יהיו טובים יותר.

ח"כ משה גפני (יהדות התורה): הייתה אתמול הזדמנות לבחור נשיאה ויותר חרדים הצביעו אתמול לאישה מאשר נשים שהצביעו אתמול לאישה. איזו צביעות.

צפו בדבריו

באדיבות רוטר נט וערוץ הכנסת
[alooma ref="86117d1fbff0fbb4973be681409273e4.mp4" src="1" autoplay="0" pid="0"]

סגן השר אלי בן דהן (הבית היהודי) השיב בשם הממשלה: יש בהצעת החוק הזו נתונים שגויים. אין שום מועצה דתית שיש בה 20 חברים וברוב המועצות הדתיות יש חמישה חברים בלבד. אנחנו קבענו כלל שבכל הרכב של מועצה דתית תהיה אישה אחת ולכן הייצוג הוא של 20% וזה ייצוג הולם ונכון. אין גם במקומות אחרים ייצוג של 50% לנשים. לפני מספר חודשים החלטנו במשרד שאנחנו נבטל את ההרכבים של המועצות הדתיות כדי לנתק את הפוליטיקה משרותי הדת, ויו"ר המועצה ייבחר במכרז פומבי ואז ממילא ההצעה הזו לא תוכל להתממש. אנחנו נתחיל במהלך הזה בשבועות הקרובים, כרגע אנחנו ממתינים לאישור של משרד המשפטים ולאחר מיכן נוכל להפיץ תזכיר של הצעת החוק.

38 ח"כים תמכו בהצעה ו 12 התנגדו.

סייע בכתבה: שמואל רוט

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.