גפני מנסה להרגיע את תושבי הצפון: "נבחן פתרון"

מאות מתושבי הצפון יצאו להפגין על השינוי בהטבות המס{כלכלי}

מאות מתושבי הצפון יצאו להפגין על השינוי בהטבות המס. יו"ר ועדת הכספים הבהיר כי ההצבעה לא תתקיים "כל עוד לא אהיה בטוח שאני עושה דבר טוב". מנגד הוא הדגיש כי "אם יש פגיעה אזי היא מזערית", וכי לא יהיה שינוי בתקציב הטבות המס

גפני הסביר מה גרם לשינויים במפת המס: "מכיוון שהרחבנו מאוד את רשימת היישובים המוטבים ולמרות התוספת התקציבית לכך, עדיין יש מיעוט קטן של יישובים שלגביו תהיה פגיעה מזערית לבעלי שכר גבוה וגם את זה אנחנו מנסים לפתור בדרכים שונות. על כן לא נצביע עד שנמצה את התהליך ונוודא שהפגיעה בהם, אם בכלל תהיה כזאת, תהיה מזערית ביותר".

הבוקר יצאו תושבי הצפון למחאה נגד השינוי במפת הטבות המס. התושבים חסמו כבישים בצפון כאשר חלקם יצאו להפגין מול הכנסת בירושלים. המפגינים חסמו צמתים, צפרו – וקראו לביטול ההחלטה בדבר שינוי מפת הטבות המס. "אל תנתקו לנו את החמצן, אל תקצצו את הטבות המס", "כחלון מרסק את כולנו" ו"דרעי הופך אותנו לשקופים" הם רק חלק מהכיתובים שהתנוססו על השלטים שהחזיקו המפגינים.

Photo by Yonatan Sindel/Flash90 

לדברי גפני מפת היישובים שנהנים מההטבה דווקא התרחבה. אלא שזה מה שגרם בפועל לקיצוץ ביישובים מכיוון שהתקציב התחלק להרבה יותר יישובים. "אני לא אעלה את הנושא להצבעה, כל עוד לא אהיה בטוח שאני עושה דבר טוב. תמונת המצב היא כזו, שאם לא החוק שמקדמת ועדת הכספים, הרבה יישובים לא יהיו במפת הטבות המס. מבין 407 היישובים שנכללים במפה שעולה מהצעת החוק, רבים היישובים שנוספו למפה שהייתה קיימת עד היום ושנפסלה ע"י בג"ץ. רמת הגולן למשל, לא נמצאת כיום במפת היישובים אך בחוק היא נכנסת, כי עונה על הקריטריונים.

בתגובה להודעתו של גפני על ניסיון למצוא פתרונות לדרישות של יישובי הגליל המערבי אומר ראש עריית נהריה ז'קי סבג : "אנחנו במאבק "אין ברירה". המאבק הזה מוצדק ונכון והעיקר תושבי ערינו עומדים לצדנו. הודענו מעל כל במה אפשרית כי לא נוותר עד שתימנע הגזירה ועד שיבוטל הקיצוץ בהטבות המס. עוד לא קיבלנו הודעה רשמית על ביטול הגזירה ואנחנו ממשיכים להיאבק. היום עליתי לירושלים ביחד עם חברי שלמה בוחבוט והפגנו מול משרד האוצר ובגליל המערבי הפגינו בצמתים המרכזיים. המחאה הזו ממשיכה עד הודעה חדשה".

גפני הדגיש כי למרות המחאות לא תהיה תוספת תקציב להטבות המס אבל הוא ואנשיו ינסו למצוא פתרונות.

MK. Photo by Miriam Alster/FLASH90 *** Local Caption *** 

הפתרונות המוצעים; למשל, ניתן לקבוע בהוראת שעה, שמי שיורד באחוזי הזיכוי במס במפה, לא ירד דרמטית, הכל במסגרת הקריטריונים. אני לא מביא את זה לעת עתה. אנחנו מחפשים פתרונות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.