גפני מתייחס לפילוג הליטאי בצאט' הארץ : " טיפלתי ועזרתי לכל חוג או קבוצה"

חבר הכנסת משה גפני, (יהדות התורה) מתארח כעת (שני) במערכת "הארץ" ועונה בצאט מיוחד לגולשי הארץ על הנושאים הבוערים על סדר היום. מתעדכן

חבר הכנסת משה גפני, (יהדות התורה) מתארח כעת (שני) במערכת "הארץ" ועונה בצאט מיוחד לגולשי הארץ  על הנושאים הבוערים על סדר היום.

 גפני יש לומר, הגיע לזירה לא פשוטה עם שאלות נוקבות שבדרך כלל הוא מתחמק ומעדיף שלא להתייחס אליהן מחמת הרגישות.

אחד הגולשים שואל את גפני: למה אתם רבים ביניכם ולא יכולים לדבר אחד עם השני? אני מתכוון לפלג הרב שמואל אויערבך שאתם עושים הכל להעלים אותו ואת קבוצתו מהחוג החרדי, ומה עם תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם?

"חד משמעית – לא היתה פנייה אחת שהגיעה אלי כח"כ מאיזשהו אדם, קבוצה או חוג שלא טיפלתי או עניתי לה. הדברים הללו לא רלוונטיים. נשלחתי על ידי הציבור החרדי ואני מייצגו. אגב, גם את הציבור החילוני. אני לא בודק בציציות לאף אחד. אני כח"כ מטפל בכל פנייה שמגיעה אלי.

גולש נוסף שאל את גפני,  מה אתם עושים בדגל התורה כדי לא לאבד קולות בגלל הפילוג הליטאי?

אני מקווה שלא נאבד קולות. אני לא חושב שהיתה תקופה כל כך קשה כמו זו, של מה שהיה פה ועשו לציבור החרדי. אני חושב שהציבור הוא אינטליגנטי דיו כדי ללכת ולהצביע ולהתמודד עם הדברים הללו. יצביעו יותר מבפעם הקודמת. הציבור מכיר את הבעיות, את ההסתה, ולכן בסופו של דבר אני מציע שבמקום לדבר כולם ילכו להצביע.

מה הסיכוי שיהדות התורה תשב בממשלה תחת בוז'י והמחנה הציוני? ואיך אתם יכולים לסלוח לביבי שבעט בכם בממשלה הקודמת?

א. אנו לא סולחים לביבי. ב. עבדנו עם הרצוג באופוזיציה בשיתוף פעולה. לא מכל הדברים היינו מרוצים. תהום אידיאולוגית פעורה ביננו לבין העבודה, מרצ והתנועה של לבני. היא (לבני) את האמת קצת מבלבלת אותי, כי היתה שותפה של נתניהו כל השנים. עדיין, לנתניהו אנחנו לא סולחים.

אני מייצג את דגל התורה בתוך יהדות התורה. מעולם לא הלכנו עם השמאל. נהלנו מו"מ ב-92' אבל מעולם לא הלכנו עם השמאל. להוציא מקרה אחד שתמכנו בברק אבל לא לקחנו תפקידים ופרשנו תוך זמן קצר.

אבל קרה משהו בקדנציה הזו. ישבה ממשלה שעיקרה היה ימין ועוד כמה לא מזוהים. היה הליכוד, הבית היהודי שותף משמעותי, ושלושת השותפים הנוספים – לפיד, לבני וליברמן לא מזוהים. פעם ימין, פעם שמאל. פעם בעד מו"מ ופעם נגד. הממשלה הזו היתה רעה מאוד למדינה.

לפיד היה שר אוצר, הוא לא מבין מהחיים שלו בכלכלה ועשה נזק למדינה. הוא קיבל את התפקיד מסיבות פוליטיות ולא יודע, פשוט לא יועד. בקדנציה הקודמת, שהייתי יו"ר ועדת הכספים. עשינו דברים למדינה. היה משבר עולמי, העלנו את הצמיחה במשק, המערכת הפיננסית – בניגוד לארה"ב ואירופה – התחזקה מאוד. הורדנו את האבטלה לממדים שלא היו 30 שנה. הצטרפנו ל-OECD, דירוג האשראי של ישראל – לולא הסכנה מאיראן – עלה לגבהים שלא מוכרים כמותם.

והנה הגיע יאיר לפיד לאוצר והכל מתרסק. הצמיחה יורדת, דירוג האשראי יורד. מתחילים לקבל איתותים מה-OECD. הצמיחה שבתקופתנו היתה הגבוהה ביותר לנפש במערב. ירדה כמעט לרמה הנמוכה ביותר. ואנחנו הציבור החרדי, כמו כלל אזרחי המדינה, סבלנו בכל מצב שקשור לתפקוד של הממשלה הרעה ההיא. אבל גם קיבלנו מכות נקודתיות שהיו מכוונות בעיקר לציבור החרדי.

ועכשיו אנחנו צריכים לקבל החלטה האם אנחנו ממשיכים עם נתניהו. טבעי היה שנמשיך ללכת עם נתניהו והימין. החלטנו אסטרטגית שנקבל החלטה אחרי הבחירות. השיקולים יהיו לא פשוטים. נתכנס אחרי הבחירות חברי הכנסת שייבחרו מיהדות התורה – אני מקווה שיהיו לפחות שמונה, נדון בעניין, נמשיך בפני הרבנים ואשר יחליטו כך נעשה.

גיל שואל: האם מבחינתך ומבחינת מפלגתך בלבד אין אפשרות בכלל לשבת איתו בקואליציה?

גפני משיב: גם לבית היהודי היה חלק לא מבוטל בהדרת החרדים בממשלה היוצאת. לגבי לפיד אני חושב שהוא לא מתאים להיות בכלל איש ציבור, אלא איש תקשורת. אבל בהתאם לתשובה הקודמת, כל ההחלטות בדברים האלה יתקבלו רק לאחר הבחירות. השואל גיל הנחמד צריך לקחת בחשבון את כל מה שראינו אצלו, דיקטטורה במפלגה, וגם אצלו יש דעות שונות במפלגה. התשובה שניתנה לגבי ביבי, נכונה גם לגביו. נדון אחרי הבחירות.

גפני נשאל, על הצעירים שמתפרעים בכיכר השבת ובצומת הכניסה לאלעד, ועו האם לדעתך צריך להפסיק לעצור את הבחורים האלה?

הילדים שלי והנכדים שלי לומדים בישיבות ולא נמצאים שם. צריך לשאול את מי שנמצא שם. אני לא חושב שאני צריך להשיב מעבר לזה.

גולשת הארץ רינה שואלת לגבי הדרת נשים? מה דעתך על התנועה החדשה של נשים חרדיות שמבקשות להצטרף לפוליטיקה?

אין תנועה כזו. בדקתי את העניין. למרות שאני לא מכיר את כולן, אין תנועת נשים חרדיות שרוצות לרוץ לפוליטיקה. אם היינו מכניסים לרשימה נשים חרדיות או בכלל, הנשים החרדיות לא היו מצביעות. הנשים החרדיות בדורנו, בניגוד לעבר, הן ברמה חרדית יותר גבוהה מהגברים. דעתן היא ברורה בעניין הזה. אנו נמצאים בדור שהנשים החרדיות הן ברמה רוחנית יותר גבוהה מהגברים. הן לא יסכימו לשים אשה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. משה גפני יקרי האם זכרונך כ׳כ קצר..האם לא השמצת מעל כל במה שנתנה לך את ציבור בני התורה הנאמן לדרכו של מרן רה׳י הגרש׳א שליט׳א כציבור סורר ולא נאמן לרבנים. ובמיוחד לא נסלח ולא נשכח !!!!!!על שמכרת אותנו בני הישיבות – בני התורה בועדת שקד ע״י מכסות למלוי היעדים והגעתה להבנות להעברת החוק גזירת הגיוס – שמד. ובמקום להודות שלא הצלחתה למנוע את החוק הנורא ולצעוק גוועלד!!! החלטת למען כבוד הצלחתך לומר שהחוק כמעט מתוקן, ובזה נהפכתה להיות המשת״פ של החוק בקירור הציבור החרדי מסכנותיו של החוק הנורא. ומחמת התנהגותך זאת היגע ציבור הנאמנים למסקנה הפשוטה כי דגל התורה מיצגת כהיום את דעותיה של תנועת פא׳י לשעבר(גם לה היו גדולי תורה יר׳ש ענקים) ואינה ראויה לשום שותפות עם ציבור בני התורה הנאמנים ממשיכי מסורת הדורות

    חר דגול לשעבר |
    הגב