גפני על לפיד: "מה הוא חשב – שאנחנו נתאייד ולא נהיה קיימים?!"

יו"ר ועדת הכספים בראיון ל'דה מרקר': "אני מוכן לוותר על כל הכספים הקואליציוניים בתנאי שיכניסו אותנו לבסיס התקציב". על משבר הדיור: אני מאמין בקב"ה, לא בתחזיות". על לפיד: "אין לו רגישות למשטר דמוקרטי". וגם: הקשר בין הרב שך למתווה הגז

"אני שמח לחזור לעמדת ההשפעה הזאת בכנסת. בתקופתי כיו"ר ועדת הכספים פעלנו רבות למניעת סגירת מפעלים, להפחתת מסים, לסייע לחלשים. כעת עומדות בפנינו משימות רבות, כמו הוזלת הדיור ויוקר המחיה. אמרתי לנתניהו ולכחלון שוועדת הכספים בקדנציה הנוכחית תהיה יותר אקטיבית וניזום מהלכים בתחומי הדיור, הפנסיה ועוד" – כך אומר יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, בראיון ל'דה מרקר'.

בענין מתווה הגז אמר גפני כי היה ניתן להשיג מתווה טוב יותר אולם הוא הצביע בעדו בשל המשמעת הקואליציונית. על המלצות ששינסקי אמר גפני: "נפגשתי עם ראשי כיל, אבל ידי נקיות בעניין. אין לי אינטרסים. אם יתברר שצריך להכניס שינויים – נכניס שינויים. הרב שך לימד אותי שצריך לראות את היעד. לכן, כשאני נתקל בקיר אני הולך אחורה, רואה את היעד – והוא שהקב"ה נתן את משאבי הטבע לכלל האזרחים. אנחנו צריכים לדאוג שהמשאבים יגיעו לכלל האזרחים, ולא לקבוצה קטנה".

כשנשאל על משבר הדיור השיב גפני: "כששואלים אותי אם אני מאמין שמחירי הדירות יירדו, אני משיב שאני מאמין בקב"ה, אני לא בטוח בשום תחזית. עם זאת, חייבים לציין שלראשונה הממשלה מכניסה את היד לכיס שלה: היא משקיעה במחיר למשתכן, עוזרת בפריפריה, לא מספסרת במחירי הקרקעות ולא מפלה בין משפחות זכאיות לדיור. להגיד שאני מתחייב שכל הפעולות של הממשלה יורידו את המחירים – את זה אני לא יכול לעשות".

גפני גם מתח ביקורת על התנהלות האוצר טרם ההחלטה להפחית את המע"מ ואת מס החברות: "לא אהבתי את זה. אני מכבד את ההחלטה ואני חבר בקואליציה, אבל זה לא היה צריך להתנהל כך. היה צריך לבצע את הפחתת המסים הזאת לפני אישור התקציב בקריאה הראשונה או לאחר מכן.

ביקורת על ההתנהלות הראשונית מולו. גפני וכחלון. צילום: פלאש 90
ביקורת על ההתנהלות הראשונית מולו. גפני וכחלון. צילום: פלאש 90

לא התייעצו אתי לפני כן, וזה דבר שלא מקובל. אני מביא בחשבון שזה נבע מכך שמדובר בממשלה ובקואליציה חדשה. ואכן, לאחר שהוחלט בשבוע שעבר לא לשנות את יעד הגירעון ל-2015–2016 ועל עדכון תחזית ההכנסות ממסים טילפן אלי מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, ואף רצה להיפגש אתי. מכאן ואילך כבר מעדכנים אותי. זה לא עניין של כבוד, אלא כי מי שמאשר את הצעדים בסופו של דבר זה ועדת הכספים".

בנוסף טען גפני כי גם הצעד כשלעצמו הוא בעייתי בעיניו – היות והיה ניתן לקדם עם הכסף הזה יעדים דחופים יותר.

בסיום הראיון התייחס גפני ל"הגלייתו" של יאיר לפיד וסיעת יש עתיד לאופוזיציה: "ההסכמים הקואליציוניים מחזירים את המצב לקדמותו, כפי שהיה בתקציב 2012. לא פעם אמרתי שאני מוכן לוותר על כל הכספים שמעבירים לנו בהסכמים הקואליציוניים ובלבד שמשרד האוצר יכניס אותם לבסיס התקציב. האוצר תמיד קיצץ בתקציבי המוסדות החרדיים, ואנחנו היינו צריכים להביא את הכספים באמצעות כספים קואליציוניים".

ואילו על היחסים ביניהם אמר גפני: "נפגשתי אתו כמה פעמים בקדנציה הזאת ובקדנציה הקודמת. הוא לא מכיר את המערכת הפוליטית, ואין לו רגישות לגבי מה צריך להיות במשטר דמוקרטי. הוא לא מתאים למערכת הפוליטית, הוא צריך להיות עיתונאי. מבחינה תקשורתית הוא מצוין. מבחינה ציבורית־פוליטית הוא לא שווה כלום. אני שמח שהוא כבר לא שר האוצר וששי פירון לא שר החינוך. לפיד היכה בציבור החרדי בלא רחמים. מה שהוא עשה לנו קיים רק במשטר דיקטטורי ולא במשטר דמוקרטי. מה הוא חשב – שאנחנו נתאייד ולא נהיה קיימים?"

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. את ילדי לצבא ולא לשלם מיסים והן לקבל חינוך חינוך חינם, רפואה חינם וקצבה נאה. אני גם רוצה מידי פעם לזרוק אבנים, להתפרע, לירוק ולשרוף כמה פחים ולא להעצר.

    בקיצור צי לא ניה רוצה להיות גפני? מי לא היה היה רוצה להיות אחד השותפים הטבעיים של נתניהו?

    דניאל |
    הגב