"מי יתגייס?" ביטן ואילטוב פוצצו את ישיבת הועדה

מהומה החלה בוועדת חוץ וביטחון, בעקבות דבריו של ח"כ עופר שלח שהשווה בין לומדי תורה לרוצחים

עם תחילת דיוני וועדת חוץ וביטחון בתקנות  הגיוס, החלה מהומה במקום. זאת לאחר התייחסות לסעיף הראשון מהתקנות, העוסק בחוזרים בתשובה. השאלה שעלתה בדיון בסעיף הזה, הייתה: כמה זמן מאז שחזרו בתשובה יינתן לחוזרים בתשובה הפטור. נציגי משרד הביטחון רצו לקבוע כי יהיה מדובר על שישה חודשים קודם לתאריך הגיוס.

אלא שתוך דקות מעטות התלקחה המהומה: זה החל כאשר חברי הכנסת מהאופוזיציה, בסיוע של חברת הכנסת ענת ברקו מ"הליכוד", הערימו קשיים על נציגי משרד הביטחון בדיון בטענה כי כיצד יתנהגו "אם פתאום תהיה חזרה בתשובה המונית". "מי יתגייס לצבא במצב כזה?" שאלה ברקו בדיון.

בשלב הזה התלהטו הרוחות בדיון בעקבות דבריו של ח"כ עופר שלח ("יש עתיד"). שלח שאל בדיון כמה חוזרים בתשובה במהלך תהליך הגיו8ס היו עד היום. לאחר שנענה ע"י נציג צה"ל כי מדובר בסך הכל בכמה עשרות, הגיב שלח: "יש גם כמה עשרות של רוצחים, אז איך נטפל בזה?".

ח"כ גפני ששמע את הדברים, זעם והחל לצעוק לעבר ח"כ עופר שלח: "עד כאן אנחנו מוכנים לספוג! לכנות לומדי תורה לרוצחים? לאן הגענו?".

דקות לאחר מכן שוב התלהטו הרוחות בוועדת חוץ וביטחון: חברי הכנסת של האופוזיציה זעמו על כך שלחייל צהל מותר לצאת לחופש רק 21 יום ומתוכם יכול לצאת לחו"ל רק 15 יום, ואילו בחור ישיבה יכול לצאת לחו"ל כ-60 יום בשנה.

עוזר שר הביטחון ליברמן, אבי אבוחצירא, המשמש חבר בועדה, טען בפני ח"כ אלעזר שטרן מ"יש עתיד" כי הדברים האלה נאמרו לו בשיחת טלפון. האחרון זעם על הדברים וטען שמדובר בשקר.

בהמשך המשיכו הוויכוחים על דבר אחר לגמרי: בשלב מסוים התעוררו אי הסכמות בין נציגי הבית היהודי לנציגי צה"ל ומשרד הביטחון. הסערה המחודשת בוועדה החלה בעקבות כך שח"כ שולי מועלם מהבית היהודי ביקשה להסיר סעיף מהתקנות שמדבר על כך שראש ישיבה שמדבר נגד חיילי צה"ל, תישלל אפשרות הישיבה שלו לקבל דחייה מגיוס. הח"כים החרדים, למרות בקשתה, לא סייעו לה להסיר את הסעיף הזה.

בשלב הזה נוצרה מהומה כאשר אל חדר הועדה נכנסו יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן יחד עם ח"כ רוברט אילטוב מ"ישראל ביתנו". ביטן החל לצעוק עליו: "אתם רוצים לסגור את ישיבות ההסדר!", ואילטוב ענה: "מה פתאום? מוכרים לך שטויות! נפוצץ כאן הכל. הכל בידיים שלנו, משרד הביטחון בידיים שלנו ואנחנו נחליט!". ביטן השיב: "אתה לא מאיים עליי. אני דורש התייעצות סיעתית".

בשלב הזה התפוצצה הועדה, ויצאה להפסקה עד שיגושרו הפערים והיא תחזור לשבת.

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.