גרושה חרדית ביקשה לבטל את הגט: "לקחתי כדורים"

התובעת המציאה לבית הדין מרשם ממרפאה פסיכיאטרית לכדורי ציפרלקס מאחר שהיא סבלה בזמנו מ"תחושות קשות". לדבריה היא נאלצה ליטול כדורים אלה לאחר שהתברר לה כי בעלה, שהיה נוסע באותה תקופה שוב ושוב לרגל עסקיו בחו"ל, התרועע עם אישה צעירה.

"לקחתי כדורים פסיכיאטרים" מסוג ציפרלקס כאשר חתמתי על הסכם הגירושין והייתי אז במצב נפשי קשה" – כך נימקה אישה שהתגרשה לפני ארבע שנים את בקשתה מבית הדין הרבני בנתניה לבטל את הסכם הגירושין.

התובעת המציאה לבית הדין מרשם ממרפאה פסיכיאטרית לכדורי ציפרלקס מאחר שהיא סבלה בזמנו מ"תחושות קשות". לדבריה היא נאלצה ליטול כדורים אלה לאחר שהתברר לה כי בעלה, שהיה נוסע באותה תקופה שוב ושוב לרגל עסקיו בחו"ל, התרועע עם אישה צעירה. בשלב מסוים הגבר הציע לה להתגרש והם גיבשו ביניהם הסכם גירושין שעובד ונוסח על ידי עורך דין – הסכם שהוגש כעבור שלושה חודשים לאישור בית הדין הרבני.

כעבור ארבע שנים מאישור ההסכם וביצוע הגירושין הגישה האישה בקשה לביטולו בנימוק כי היא "הייתה נתונה במצב נפשי קשה והכדורים הפסיכיאטרים השפיעו על שיקול הדעת". בעלה לשעבר טען בבית הדין כי לא ידוע לו שגרושתו נטלה תקופות כלשהן באותה תקופה. הוא ציין כי באותם ימים עבדה גרושתו כאחות אחראית במחלקת טיפול נמרץ בבית חולים, שם מילאה תפקיד אחראי ורגיש המצריך שיקול דעת וכושר שיפוט גבוה. לדבריו אם היא לא הייתה "מאוזנת" ולא יודעת על מי היא חותמת, מן הסתם היא לא הייתה מסוגלת לתפקד בעבודתה. חברי בית הדין שאלו את האישה מדוע המתינה עם הדרישה לביטול ההסכם במשך ארבע שנים, והיא השיבה: "לקח לי זמן לשקם את עצמי, הייתי צריכה לחסוך כסף כדי לשכור עורך דין."

לאחר דיונים ממושכים, עיון בפרוטוקולים וסיכומי הצדדים, קבעו דייני בית הדין הרבני האזורי בנתניה הרב יעקב זמיר – ראב"ד, הרב אברהם שינדלר והרב יהודה יאיר בן מנחם כי "מן החומר שצורף לתיק עולה כי עובר לגירושיהם חתמו הצדדים על שני הסכמים שהוצגו בבית הדין". הדיינים אישרו את ההסכם ונתנו לו תוקף של פסק דין לאחר שווידאו כי שני הצדדים מבינים את פרטי ההסכם וההתחייבויות שנטלו על עצמם. ההסכמים נכתבו על ידי עורך דין לאחר משא ומתן ממושך, ונעשו במתינות ובשיקול דעת.

בהסכם הגירושין נכתב בין השאר כי "הצדדים מצהירים כי קראו את ההסכם בעיון רב וכי ידוע להם תוכנו, והם מבקשים מבית הדין לאשרו וליתן לו תוקף של פסק דין". בפרוטוקול נאמר כי לאחר שהובהר לבית הדין שהצדדים מבינים את פרטי ההסכם וההתחייבויות שנטלו על עצמם כמפורט בהסכם, "קיבלו הצדדים את כל הנ"ל כעניין גמור". מהמסמכים הרפואיים שהגישה האישה עולה כי היא אכן סבלה באותה תקופה מתחושות קשות, אך לא לא היה קושי בשיפוט ובהבנה.

חברי בית הדין הרבני בנתניה ציינו גם כי בין החתימה על הסכם לאישורו חלפו ארבעה חודשים, וגם במעמד סידור הגט האישה לא התנגדה באופן כלשהו לגירושין. עיון בהסכם הגירושין עצמו מעלה כי מופיעים בו תנאים שמיטיבים עם האישה יותר מהמקובל. כך למשל איפשר לה הבעל לגור בדירתו ללא תשלום מספר שנים לאחר הגירושין.

"טעם נוסף המונע מאתנו לקבל את תביעתה של האישה היא העובדה שהאישה השתהתה בהגשת תביעתה במשך כארבע שנים" ציינו הדיינים. בסופו של דבר קבע בית הדין כי הוא דוחה את תביעת האישה לביטול הסכם הגירושין וקבע כי הסכם הגירושין שנחתם בין הצדדים תקף.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.