גרושה ממודיעין עילית ל"ישראל היום": הפכתי לסוג ב'

נעמה לנסקי מראיינת בכתבה את חברי מפלגת הנשים החרדיות הראשונה בישראל הן מצהירות כי בכוונתן להשמיע את קולה של האישה החרדית, להציף את מצוקותיה, את הפגיעה במעמדה ודחיקתה אל השוליים הדוממים.

"ישראל היום" מפרסם במוסף השבועי כתבת שער נרחבת  על מפלגת "ובזכותן", הנשים החרדים בראשות רות קוליאן שמתמודדות לכנסת.

נעמה לנסקי מראיינת בכתבה את חברי מפלגת הנשים החרדיות הראשונה בישראל הן מצהירות כי בכוונתן להשמיע את קולה של האישה החרדית, להציף את מצוקותיה, את הפגיעה במעמדה ודחיקתה אל השוליים הדוממים.

 

"לעזור לה להשתלב ולהתקדם בחברה המודרנית, בלי שתאבד את זהותה החרדית", אומרת תמי בלוי, שהצטרפה למפלגה מעט לאחר הקמתה וממוקמת במקום השלישי ברשימה.

כל אחת מהן מביאה אל המרחב הציבורי מטען חיים כבד ולא פשוט. חוויות שנצרבו בנפשן ובבשרן משמשות עכשיו כוח המניע אותן, "מתוך ידיעה שאנחנו מייצגות מאות אלפי נשים חרדיות", אומרת רות.

 

בכתבת ישראל היום  מתראיינת תמי בלוי בת ה־30, אם יחידנית לשני ילדים המתגוררת במודיעין עילית (קריית ספר), תמי  התגרשה לפני כחמש שנים  "לדעתי, גירושים במגזר החרדי הופכים אותך מייד לסוג ב', את פגומה בעיני החברה ורבים מתייחסים אלייך כאילו את מעוללת עוול איום למשפחתך. במקרים רבים, הצרכים והרצונות שלך לא חשובים.

 

"בתור גרושה ואם יחידנית את מגלה שנקודת הפתיחה שלך בחיים רעה מאוד. אני התחתנתי בגיל 19, ילדתי ילדים בגיל צעיר. כחרדית, לא למדתי לבגרויות ולא היה לי אופק תעסוקתי משמעותי. החיים האלה הם מאבק. ברור לי שאני לא מסוגלת לשנות סדרי עולם בחברה החרדית ולגרום לנשים להתחתן ולהביא לעולם ילדים בגיל יותר מאוחר, אחרי שהן רוכשות השכלה ובונות את עצמן מבחינה תעסוקתית. מה שאני כן יכולה לעשות הוא להבטיח שיהיה סיוע לאימהות יחידניות מכל המגזרים, שיהיו תמריצים לנשים חרדיות לרכוש השכלה ומקצוע רציני, ושאישה חרדית שרע לה בנישואיה, לא תפחד כל כך לצאת מהם".

תמי בלוי
תמי גדלה בזכרון יעקב להורים חוזרים בתשובה "בתור ילדה חוויתי את היחס במגזר החרדי לבעלי תשובה. מדובר באנשים שעושים מהפך עצום בחייהם, מתוך אמונה שלמה ונלהבת, מתוך רצון אמיתי לחיות חיי קודש, ופעמים רבות החברה עושה להם את המוות. כאילו חטאו במשהו.
"אני ראיתי בעצמי ילדה ליטאית רגילה אבל היו אנשים בסביבה שהבהירו לי שאני לא שוות ערך. עם השנים הרגשתי דחויה, לא רצויה. בעיניי, הילדות שלי הייתה אומללה. היו הורים שלא נתנו לבנות שלהם לשחק איתי, רק כי אני בעלת תשובה. בחלק ממוסדות החינוך עשו לי בעיות. סבלתי מאוד, לעולם לא אשכח את מה שעבר עלי. כך שאם אצליח לשנות את האפליה הזאת, הכל היה שווה".
הכתבה המלאה מתפרמת במוסף השבת של ישראל היום 

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. בכל מגזר יש גם אנשים טיפשים ורעים!!!החוכמה להתרחק מהם!!ולא לאפשר להם עמדות כח!!!בפרט לגברים שוביניסטים!!

  אופירה |
  הגב
 2. לא כל חובש כיפה שחורה…..נקרא בשם חרדי /ת….אפשר אולי לקרוא לו דתי/ה אם מקפיד/ה על שמירת תורה ומצוות כמו שצריך…..חרדי נקרא רק מי שחרד ונלחם במסירות נפש למען קיום הדת ללא כל שנוי ממסורת הדורות, בפרט לא לשנות הצניעות!!!.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. לא כל חובש כיפה שחורה…..נקרא בשם חרדי /ת….אפשר אולי לקרוא לו דתי/ה אם מקפיד/ה על שמירת תורה ומצוות כמו שצריך…..חרדי נקרא רק מי שחרד ונלחם במסירות נפש למען קיום הדת ללא כל שנוי ממסורת הדורות, בפרט לא לשנות הצניעות!!!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • סוף סוף מישהו מעיז להביע את דעתו תפיצו לכל מי ששייך. כל מילה זהב.

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב