דאגה בישראל: זהו הסכם הגרעין המתגבש • סיקור(וידאו)

לאחר שהמעצמות הגיעו להבנות מול איראן ברוב הסוגיות שבמחלוקת,הכרזה על הסכם היא ענין של שעות. סיקור וידאו נרחב

כך ייראה הסכם הגרעין עם איראן: על פי מידע שהדליפו גורמים המעורבים בשיחות. מהפרטים עולה כי איראן תורשה להמשיך להפעיל אלפי צנטריפוגות להעשרת אורניום וכי במשך עשור יוטל פיקוח הדוק על תכנית הגרעין שלה, שיוסר בהדרגה בשנים לאחר מכן.

מדובר בהסכם שיישומו ייעשה בשני שלבים עיקריים – הראשון יימשך עשר שנים והשני יימשך חמש שנים נוספות. פרטי ההסכם נועדו להגביל את יכולתה של איראן לפרוץ לגרעין, אך בהמשך יגדל בהדרגה מרחב התמרון של הרפובליקה האסלאמית והיא תוכל להתקדם לעבר נשק גרעיני.

מי אשם בהסכם הגרעין? צפו בכתבה של המהדורה המרכזית (באדיבות רשת)

בעשר השנים הראשונו תורשה איראן ככל הנראה להפעיל 6,500 צנטריפוגות להעשרת אורניום ברמה נמוכה תחת פיקוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית – מספר גבוה בהרבה מזה שהציבה ארצות הברית כיעד. את מרבית האורניום המועשר שתייצר יהיה על אירן להוציא מחוץ לתחומי המדינה או לשנות את הרכבו ומאגר האורניום המועשר שתורשה להחזיק בתחומה יוגבל. בתום עשור תורשה להפעיל כ-3,500 צנטריפוגות נוספות – מספר גדול יותר מזה שהיא מפעילה כיום.

צפו בדיווח של אהוד יערי: מדוע ההסכם נדחה לבוקר (באדיבות רשת)

במסגרת יישום ההסכם יורה אובמה מיידית על הסרת חלק מהסנקציות הכלכליות שהוטלו על איראן בצו נשיאותי. סנקציות אחרות יושעו אך לא יוסרו לחלוטין בטרם אירן תוכיח כי היא עומדת בתנאי ההסכם. מספר סנקציות נוספות, משמעותיות פחות, יישארו בתוקף עד שהקונגרס האמריקני יפעל להסרתן לצמיתות.

נושא משמעותי נוסף שטרם הובהר עד תום הוא גורל מתקן העשרת האורניום התת קרקעי בפורדו וכור המים הכבדים באראק. אחת ההערכות היא כי המתקן בפורדו יוסב למכון מחקר וכי הרכבו של כור המים הכבדים ישתנה כך שיוכל להפיק כמות נמוכה בלבד של פלוטוניום.

מה חושבים באירן על הסכם הגרעין? ראש הלובי האירני, טריטה פרסי, בראיון מיוחד לחדשות 2. צפו (באדיבות רשת)

בישראל מודאגים מאוד מההסכם המתגבש, אם כי קשה לומר שמופתעים ממנו: "על זה בדיוק התרענו מראש. ממשל אובמה והמעצמות בריצת אמוק לעבר הסכם גרוע שיהפוך את איראן באופן רשמי למדינת סף גרעינית – כזו שנמצאת מרחק שבועות או חודשים מפצצה גרעינית מרגע שתקבל החלטה. אובמה רק מנסה למשוך זמן ולדחות את העימות הבלתי נמנע עם האיראנים כמה שיותר זמן", אמרו בכירים בירושלים.

"זה ההסכם שבשבועות האחרונים העריכה ישראל שאליו מתכוונות המעצמות ואיראן. הסכם שמצד אחד משאיר לאיראן את היכולת לייצר את החומר שממנו בסוף מצטיידים בנשק גרעיני ומצד שני מוריד ממנה את הסנקציות.

ואילו בכירים במשרד ראש הממשלה הסבירו כי לאור ההתפתחויות נראה שמי שיכול להתנגד להסכם זה הקונגרס.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.