דאגה בלב איש

הנחיית הורים מאת הסופרת מנוחה פוקס והשבוע במדור מא' ועד ת', האות ד' דאגה בלב איש, כאשר אתם הורים עם 'דאגת יתר' זה בהחלט עובר לילדכם. בדקו קודם את עצמכם ואחר כך תצליחו להוציא את הפחד מהילדים

שאלה: 

בננו בן ה-12 פוחד מדברים שונים ומקשה עלינו בשל כך. הוא למשל פוחד ללכת לבדו בלילה למתמידים שבבית הכנסת. כל החברים שלו הולכים ללא בעיה. אמנם בחוץ שורר חושך, אבל בכל זאת, אנשים רבים מסתובבים ובעצם אין חשש. אנחנו צריכים בכל פעם ללוות אותו וזה יוצר לנו בעיה עם הקטנים.

אנחנו פוחדים שיגדל פחדן. איך אפשר לגרום לזה שלא יפחד מכל דבר?

תשובה:

  1. בדקו איך אתם עצמכם מבחינת 'דאגנות יתר'. הורה שמפחד על ילדיו ומגונן עליהם יתר על המידה, מביא את ילדיו להיות פחדנים וחששנים. הוא גורם לילדיו להבין שאי אפשר לסמוך עליהם. סביר שילד כזה גם יפחד מפני אי הצלחה ולא יצליח. ייתכן שהרגלתם את ילדכם לפחד כשהיה יותר קטן ועכשיו זה מתנקם בכם.
  2. איך הגבתם עד כה? לפעמים תגובת ההורה מביאה את הילד לחזק את התנהגותו השלילית. ככל שהתעסקתם בזה יותר כך גרמתם לו להמשיך הלאה.
  3. בדקו מול הילד ממה נובעת פחדנותו המוגזמת. אולי קרה לו משהו בעבר והוא לא שיתף אתכם? אולי מישהו מציק לו בדרך כשהולך לבדו ואינכם יודעים מזה?
  4. אם חלילה אתם דואגים דאגת יתר מתוך התמודדות שלכם עצמכם עם משהו שארע לכם – דברו על כך עם הילד. במקום להעביר לו את הדאגה, העבירו לו את הידיעה שקשה לכם. הוא ילמד מזה לדבר, לשתף ולהסביר שקשה לו.

כלל ברזל:

תפילה עושה את המלאכה. למדו את הילד הדואג להתפלל לה' שיעזור לו וכך להסיר דאגה וחשש מלבו.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.