דאגה במערכת הביטחון: "המפגעים הבודדים הפכו לממוקדים ומסוכנים יותר"

הפיגוע הרצחני אמש בבית חורון מביא גורמים במערכת הביטחון לדבר על עליית מדרגה בתחכום של המפגעים הבודדים. גורם בפיקוד מרכז: "אופן ההכנות וביצוע הפיגועים מלמד על הפקת לקחים מצד המחבלים ועל עידן חדש בגל הטרור הנוכחי"

פיגוע הדקירה הרצחני אמש בבית חורון, שהיה השלישי ברציפות שבו חדרו מחבלים ליישובים ביו"ש, מביא גורמים במערכת הביטחון לדבר בגלוי על עידן חדש, קטלני ומסוכן בהרבה, בגל הטרור הנוכחי.

אם בפיגוע בעתניאל חשבו שמדובר במקרה, ואם בפיגוע בתקוע חשבו שמדובר בצירוף מקרים, הפיגוע אמש – לרבות המורכבות שלו שכללה גם מטעני צינור – מלמד שמדובר במגמה.

בכיר בפיקוד מרכז אמר אמש לעיתונאים: "המחבלים הבינו שפיגועי הדקירה המאולתרים הם לא מביאים את התוצאה הרצויה מבחינתם, אז הם מוותרים על הכמות לטובת "האיכות". כך בפיגועים האחרונים וכך במקרה של התאומות שהרכיבו מטען חבלה באמצעות ידע שרכשו באינטרנט.

כזכור, בבית החולים הדסה עין כרם נאלצו הבוקר לקבוע את מותה של שלומית קריגמן הי"ד, הצעירה בת ה-24 שנפצעה פצעים אנושים בעת ששני מחבלים דקרו אותה אמש ביישוב בית חורון.

מבית החולים נמסר כי "פצועת הפיגוע אמש בבית חורון, בת 24 אשר פונתה להדסה במצב אנוש ובהחייאה, נפטרה לפנות בוקר מפצעיה. למרות מאמצי הצוות הרפואי והנסיונות לייצב את מצבה, נאלצו לקבוע הבוקר את מותה. אנו משתתפים בצער המשפחה".

שלומית קרוגמן הי"ד
שלומית קריגמן הי"ד

מיישוב בית חורון הודיעו כי "משפחת בית חורון מודיעה בצער רב על פטירתה של שלומית קריגמן שנרצחה בידי בני עוולה. שלומית הייתה אהובה ומוכרת, את תקופת השירות הלאומי שלה, היא עשתה כקומונרית סניף בני עקיבא בית חורון. בשנה האחרונה התגוררה שלומית בבית סבה וסבתה שבישוב, בית משפחת קריגמן. מועד הלוויתה של שלומית יעודכן בהמשך. אנו משתתפים בצערן של המשפחות שנדע ימים טובים יותר".

תיעוד: אחד התושבים נאבק עם המחבלים (מצלמות אבטחה)

כזכור, אמש אחר הצהריים התרחש פיגוע קשה ביישוב בית חורון שעל כביש 443: שני מחבלים פצעו באורח אנוש ישראלית בשנות ה-20 לחייה ליד מכולת בתוך היישוב ואשה נוספת, כבת 60, שנפצעה בינוני בכניסה ליישוב. שני הרוצחים המחבלים נורו למוות בזירה על ידי איש ביטחון. זמן קצר לאחר מכן נמצאו במקום שני מטעני צינור.

כוחות צה״ל מכתרים את הכפר ממנו יצא אחד משני המחבלים – בית עור א-תחתא הסמוך לכביש 443. המחבל השני מתגורר בקלנדיה. המנהל האזרחי יקפיא את היתרי העבודה למשפחות המחבלים.

מפרטים הראשונים שמתגלים על האירוע בבית חורין עולה שככל הנראה לא הייתה הקפדה על מי נכנס ומי יוצא מהיישוב. כך שני חמושים בסכינים נכנסים פנימה לתוך היישוב שבניגוד ליישובים אחרים הוא מגודר ושמור. למרות הגנות אלו, רקמת החיים המשותפת מקשה על ההפרדה בין אדם תמים שבא לעבודתו, לבין מחבל שמגיע כדי לבצע פיגוע דקירה קשה.

חובש בכיר במד"א ליאור לוי סיפר "כשהגענו למקום הובילו אותנו לאישה כבת 23, היא הייתה מחוסרת הכרה וסבלה מפצעי דקירה בפלג גופה העליון, הכנסנו אותה לניידת טיפול נמרץ ותוך כדי טיפול מציל חיים התחלנו בפינוי לביה"ח כשמצבה קשה מאוד".

חובש בכיר במד"א זבולון קייטי שהגיע גם הוא לזירה, סיפר "הגענו לאישה כבת 58, היא הייתה בהכרה מלאה וסבלה מפצעי דקירה בפלג גופה העליון. תוך כדי טיפול רפואי שכלל עצירת דימומים, חבישות ומתן נוזלים פינינו אותה לביה"ח כשמצבה מוגדר בינוני".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.