דאע"ש חטף אמריקאית בת 26, דורש מיליוני דולרים בתמורה לשחרורה

הצעירה נחטפה בסוריה לפני כשנה, וכעת מדווחים ש"המדינה האיסלאמית" תובע כופר ואת שחרורה מהכלא של אסירה אמריקאית ■ במקביל נודע כי תושב קליפורניה שהצטרף לדאעש נהרג בסוריה

החשש במערב מפני האיסלאמיסטים בעיראק ובסוריה הולך וגובר: צעירה בת 26 מארצות הברית שנחטפה לפני כשנה בסוריה בעת שעסקה בפעילות הומניטרית במדינה השסועה, מוחזקת כבת ערובה על ידי ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאע"ש).

רשת ABC דיווחה אמש (ג') כי הארגון הסוני הקיצוני דורש תמורת שחרורה 6.6 מיליון דולר וכן את שחרורה של ד"ר עאפיה סידיקי, מדענית שרכשה את השכלה באוניברסיטת MIT היוקרתית, שהורשעה בארצות הברית ב-2010 בניסיון רצח של אמריקנים שנתיים קודם לכן. לפי הדיווח, משפחתה של בת הערובה ביקשה שלא יפרסמו את שמה מחשש לביטחונה.

במשפחתה של סידיקי ביקשו להבהיר כי אין להם קשר ל"מדינה האיסלאמית", לבקשת הכופר או לדרישה לשחררה. "אם הדרישה אמיתית, אנו מעוניינים לומר שלמשפחתנו אין כל קשר לארגונים מעין אלה או לפעילותם", מסרה המשפחה. "אנו מאמינים במאבק מכובד בדרכי שלום. קשירת שמה של עאפיה לפעולות אלימות היא דבר המנוגד לכל מה שאנו נאבקים עבורו. איננו יכולים לקבל כי הבת או האחות של מישהו אחר סובלת כפי שעאפיה סובלת".

לאחרונה איימו בדאע"ש להרוג בני ערובה אמריקנים כנקמה על התקיפות שמבצע חיל האוויר של ארצות הברית בצפון עיראק. רק לפני ימים ספורים פורסם תיעוד מהוצאתו להורג של העיתונאי ג'יימס פולי. אמריקני נוסף, סטיבן סוטלוף, גם כן בידי הארגון ונתון בסכנה.

ה"אור בחשכה" הפך ללוחם דאעש

בתוך כך, אמש פורסם גם כי דגלאס מקארתור מקיין, תושב סן דייגו בן 33 שנלחם בשורות "המדינה האיסלאמית", נהרג בסוף השבוע בסוריה. שעות אחרי שדווח על כך בכלי תקשורת שונים, אישרה הלילה המועצה לביטחון לאומי בארצות הברית באופן רשמי כי מקיין היה בסוריה ונהרג שם. ה-FBI חוקר את הנושא.

הרשת האמריקאית שוחחה עם מכרים וקרובים רבים של מקיין. אחד מחבריו לבית הספר התיכון תיאר אותו כ"שוטה", והעיד כי נהג לחייך תמיד וכי היה כיף לשהות במחיצתו. חבר אחר הפליג בשבחים וסיפר כי בתקופת התיכון היה מקיין "אור בחשכה" עבור כולם. לפי התחקיר, בצעירותו לא גילה מקיין נטיות דתיות מובהקות, והחל מגיל 19 הסתבך כמה פעמים עם רשויות החוק בגין עבירות קלות יחסית.

ואולם, מעקב אחר חשבונות הפייסבוק והטוויטר של מקיין גילה כי בשנים האחרונות הוא הפך לקיצוני. לפי הטוויטר שלו, ב-2004 הוא התאסלם. בפייסבוק קרא לעצמו "דואלה העבד של אללה".

לפי חשבון הטוויטר שלו, ב-2004 הוא "חזר" אל חיק האיסלאם. בראשית 2013 קרא בטוויטר "לשחרר את עזה" ומאוחר יותר פרסם תמונה של אישה בבורקה ולצדה כתב: "אין כמו אהבה של אמא". באחד הסטטוסים אף פרסם תמונה של דגל "המדינה האיסלאמית".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.