דובר שלום לכל עמו • תחקיר גלובס: ליצמן דואג לחסידי גור באשדוד

אתר גלובס חושף כי סגן שר הבריאות דאג לחסידי גור בשטח בנייה נרחב באשדוד. מהתחקיר עולה כי קופ"ח מכבי וחברת הבת אסותא, שכרו את משרד עו"ד הרצוג פוקס נאמן, משרדו של שר המשפטים יעקב נאמן, לקבל ממשרד המשפטים אישור לעסקה, על פיה יקבלו את זכויות עמותת חסידות גור "רפואה וישועה" בפרויקט חדר מיון קדמי באשדוד, פרויקט שהקרקע עבורו נמסרה ללא תשלום למען מטרה ציבורית.

על פי התחקיר מכבי מבקשת להפעיל מרכז רפואי מסחרי, שישתלב בביה"ח שהיא עתידה להקים בעיר.

עוד עולה בתחקיר כי חדר המיון הקדמי באשדוד באה ביוזמה של חסידות גור, שרוב החסידים מתגוררים באשדוד. על פי גלובס, מרן האדמו"ר מגור רבי אריה אלתר, דרש לספק שירותי חירום לקהילתו כדי שלא ייאלצו להשתמש בבתי החולים ברזילי באשקלון וקפלן ברחובות.

לשם כך התגייסה עיריית אשדוד לפני כעשר שנים כדי לסייע לחסידות. העירייה ביקשה וקיבלה ממינהל מקרקעי ישראל קרקע בדרום מזרח העיר בגודל 3 דונם, בחכירה ארוכת טווח. הקרקע נמסרה לעירייה ללא תמורה, והותר לבנות עליה בניין בן 5 קומות, חלקן תת-קרקעיות, ובסה"כ 6,000 מ"ר. ייעוד הקרקע הוגדר למטרה ציבורית, אך ורק ל"חדר מיון קדמי".

על פי התחקיר העירייה העבירה את זכויות החכירה לעמותה של חסידות גור בשם "רפואה וישועה", שהתחייבה להפעילו עד 2009. העברת הזכויות לחסידות גור התאפשרה כי מדובר בעמותה ללא כוונות רווח.

עוד פורסם כי בניגוד להסכם עם המינהל, העמותה הקימה בניין בן 9 קומות, 4 מהן תת-קרקעיות, בהיקף 17 אלף מ"ר, פי שלושה מהמותר, בלי אישור מינהל ובלי לשלם בגין הבנייה העודפת. הבנייה הופסקה בסוף שלב השלד. בבניין הושקעו כ-100 מיליון שקל, הרוב מתרומות, וכ-10 מיליון שקל שהועברו כתמיכות ממשרד הבריאות.
בכך לא תמה הפרשה סגן שר הבריאות היוצא, ח"כ יעקב ליצמן מאגודת ישראל, נאמנו של הרבי מגור, הוביל את היוזמה והחקיקה לבניית בית חולים נוסף באשדוד, בשטח צמוד לפרויקט חדר המיון.

חרף התנגדות האוצר הצליח ליצמן לגרום להקמת בית חולים, שבו יותר שירות רפואה פרטי (שר"פ) מסחרי, כולל מענק הקמה חריג בגובהו, 75% מעלויות ההקמה. הזוכה ב-2010 במכרז בית החולים החדש היא קופ"ח מכבי, באמצעות אסותא. ביה"ח החדש אמור לפעול ב-2017. מבקר המדינה בודק את נסיבות הגידול במענק ההקמה עד לסכום של 487 מיליון שקל.

מתחקיר "גלובס" עולה כי בבנייה החריגה שביצעה "רפואה וישועה" בחדר המיון מתכוונת אסותא לעשות שימוש מסחרי. לפי התוכנית, כאשר תושלם הקמת בית החולים של מכבי באשדוד והשימושים המסחריים יעברו אליו, ייפתחו בשטחים שיתפנו עוד מחלקות גריאטריות.

גורם בכיר במשרד הבריאות אמר ל"גלובס", כי "היום כל הסיפור לא נראה לי כל כך מקרי, ולא ברור מה גורל המיליונים שהמשרד העביר לפרויקט. נחכה עד אחרי הבחירות ונראה אם ליצמן, שהוא חסיד גור, ימשיך בתפקידו כסגן שר הבריאות".

בעקבות הבעיות המשפטיות נערכה התייעצות של בכירי משרד המשפטים, במסקנת הדיון :כי לאור הקצאת הקרקע לעמותת גור בחינם וללא מכרז, לצרכים ציבוריים מובהקים, רק העמותה יכולה להמשיך ולהפעיל את הפרויקט, תוך תשלום ראוי על חריגות הבנייה והשימושים המסחריים הצפויים. אם העמותה לא תחזיק ותפעיל את חדר המיון, עליה להשיב את הנכס למינהל, שיהיה חייב לשווק אותו במכרז.

כאשר נודעה למכבי ול"רפואה וישועה" העמדה המקצועית של משרד המשפטים, הופעל מטעמם משרד עו"ד הרצוג פוקס נאמן, משרדו של שר המשפטים עצמו, בניסיון לקבל הכשר לרכישת זכויות "רפואה וישועה" על ידי מכבי לצורך רפואה מסחרית, למרות שהמינהל הקצה את הקרקע למטרה ציבורית.

מלשכת ליצמן נמסר: "סגן שר הבריאות מקפיד שלא להתערב כלל בהליכי המכרז הקיימים בעניין הפעלתו של מבנה המרכז הרפואי 'רפואה וישועה' באשדוד. המכרז מבוצע כחוק בהתאם להוראות משרד היועמ"ש לממשלה ומשרד הבריאות יכבד כל החלטה בנידון".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.