הקרב בין ראב"ד לרשב"ם: האם דוד שפירא יטלטל את המפלגה הליטאית?

שבועות ספורים אחרי פטירתו של מרן ראש הישיבה הגאון הגדול הרב אהרון לייב שטיינמן, מונה נכדו הרב דוד שפירא לאחראי על הנושאים הציבוריים בביתו של ראש הישיבה הגאון רבי גרשון אדלשטיין. האם דגל התורה נחלקת לשני מחנות? פרשנות

שבועות ספורים אחרי פטירתו של מרן ראש הישיבה הגאון הגדול הרב אהרון לייב שטיינמן, מונה נכדו הרב דוד שפירא לאחראי על הנושאים הציבוריים בביתו של ראש הישיבה הגאון רבי גרשון אדלשטיין.

הציבור הליטאי נמצא בימים אלו במשבר סבוך מאין כמותו. שאלת ההנהגה עדיין מרחפת באוויר, באופן רשמי איש לא יעז להוציא מילה, אך בשיחות סגורות עם הפעילים נראה כי חוסר הוודאות בקרב פעילי "דגל התורה" הולך וגובר.

בכדי לסבר את האוזן צריך להדגיש כי מרן שר התורה הגר"ח כלל לא זקוק ואינו רוצה בהנהגה, מרן שר התורה בעצמו הכתיר את מרן הרב שטיינמן למנהיג הדור: "הנהגת הדור מסורה לו", כתב מרן הגר"ח במכתב שהתפרסם בשעתו ב"יתד נאמן".

בחודשים האחרונים, לאחר שמרן הרב שטיינמן נחלש, היה נדמה כי יענקי קנייבסקי נכדו של הגר"ח בן ה-27 הולך ותופס את המושכות, יענקי הפך להיות האיש החזק ביותר בציבור החרדי, והיה נראה כי גם בעידן שאחרי פטירתו של מרן הרב שטיינמן הוא ימשיך למשוך בחוטים.

שרים ויועצים החלו בחודשים האחרונים לפקוד את הבית ברחוב רשב"ם שהפך להיות הכתובת החדשה. גם לשמחת הברית לבנו של הנכד הגיעו שרים, ראשי ישיבות ואישי ציבור, והיה נראה כי הנכד הולך ותופס תאוצה.

אלא שכאן חלה תפנית בעלילה, הגאון רבי דב לנדאו, ראש ישיבת סלבודקא שזכה לתואר מרן ושותף בלתי נפרד בהנהגת הדור מעוניין כי מרן הגר"ג אדלשטיין יוביל את ההנהגה הליטאית, ולפיכך פעל להבאתו של ר' דוד שפירא בכדי להמשיך את פעילותו הציבורית.

הרב דוד שפירא ליווה בשנים האחרונות את מרן ראש הישיבה והיה נאמן ביתו של מרן ראש הישיבה זצ״ל כאשר הוא מנהל את המאבקים הציבוריים השונים בציבוריות החרדית.

היום נחשף כי הרב שפירא ימשיך בתפקיד בו שימש לצד סבו במשך שנים כאשר הוא מונה היום להיות אחראי על כל הנושאים הציבוריים בביתו של ראש הישיבה רבי גרשון אדלשטיין.

המעבר של שפירא מרחוב חזון איש לרחוב ראב"ד נפל על אנשי הבית ברחוב רשב"ם כרעם ביום בהיר, הנכד  ר' יענקי שכבר החל למשוך בחוטים וראה מקרוב את ראשי המדינה מטפסים בגרם המדרגות עד למעלה הבית הצנוע – ייאלץ להתמודד מול מציאות לא פשוטה בעליל.

הפרשן הפוליטי יעקב ריבלין צייץ בטוויטר: "אז ככה. בקרבות החצר בין ראב״ד לרשב״ם הבינו הראשונים שהם בעמדת חולשה מובנית מול הרשבמ״ים המנוסים והמשופשפים הרבה יותר. הפתרון: גיוס שחקן חיזוק שמביא איתו כנדוניה שליטה בבטאון התנועה".

ואכן, היתרון של דוד שפירא הוא שליטתו האבסולוטית על הנעשה ב"יתד נאמן" -מעוז הכוח הגדול ביותר של דגל התורה – באמצעותו ניתן להכתיר מנהיגים.

השאלה שנותרה פתוחה: מה יהיה חלקו של ר' יענקי קנייבסקי, והאם הוא ישותף במהלכים הגורליים – שכן הקשרים הענפים שטיפח וטווה עם שועי עולם חשובים לעין ערוך עבור המשך החזקת עולם התורה, ונקל לשער, כי הצדדים יצטרכו לשלב ידיים למען המשך שיגשוג עולם התורה.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.