למרות גל הגזירות המסתמן נגד עולם התורה: דגל ישראל נתלה על גג ישיבת פונוביז'

חרף גזירת 'גיוס בני הישיבות' והגזירות הכלכליות נגד הציבור החרדי, גם השנה נתלה דגל ישראל הבוקר(ג') על גג ישיבת פונביז' בבני ברק לרגל 'יום העצמאות'.

מספר אנשי תחזוקה הגיעו הבוקר לגג הישיבה ותלו את הדגל שמתנוסס לראווה על גבי ישיבת פונביז' , מספר בחורים ששהו על הגג ירקו ליד הדגל אבל נמנעו מלהסירו כמנהג הישיבה.

סיבת תליית הדגל נובעת עקב דעתו של הרב מפונוביז' שהורה בשעתו לתלות את דגל ישראל מעל גבי הישיבה הקדושה שמקבלת תקציבים ממשרד החינוך, זאת לאחר הוראה ברורה שנחתה מגבוה. בהנהלת הישיבה בראשות הגר"א כהנמן התחבטו אך בסוף חרצו כי יש לתלות את הדגל למורת רוחם של אנשי נטורי קרתא שמתנגדים בתוקף לתליית הדגל הציוני.

ההיסטוריה של ישיבת פונביז' והקשר ליום העצמאות מתחיל בשנה הראשונה להקמת המדינה. באותה שנה ביקש הרב מפונביז זצ"ל שלא לומר תחנון בישיבה ויש אומרים שביקש גם לומר הלל בלא ברכה. הרב זצ"ל נקרא לביתו של ה'חזון איש' שביקש ממנו שלא לשנות בשום דבר ממהלך התפילה ביום רגיל כדי שלא נהיה חלק מיום אידם.. ה'חזון איש' אף עלה להיכל הישיבה באותו בוקר להתפלל תפילת שחרית עם תלמידי הישיבה.

הרב מפונביז זצ"ל בהיותו ניצול שואה שאיבד בה את אשתו הראשונה ו12 ילדיו וכן ישיבה עם עשרות תלמידים ראה בהקמת המדינה רווח והצלה ליהודים ביקש ממרן החזו"א לפטור את עצמו מאמירת התחנון באותו יום. החזו"א שהבין את מניעיו של הרב מפונביז זצ"ל הורה לו שבשל היותו כהן הנוהג מידי יום שלאחר ירידתו מן הדוכן ונעילת מנעליו יוצא מבית המדרש לשטוף את ידיו. ינהג מידי שנה שלא לחזור לבית המדרש עד לאחר אמירת התחנון. ובכך יפטור עצמו מאמירת התחנון אך לא יבטל את בני הישיבה מכך. ואכן, כך נהג מרן הרב מפונביז זצ"ל עד סוף ימיו, כך נהג בנו רבי אברהם כהנמן זצ"ל וכך נוהג היום נכדו נשיא ישיבת פונביז הרב אליעזר כהנמן שליט"א.

בשעה 14:00 צפויים להגיע למקום אנשי 'נטורי קרתא' להפגין.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. פשוט לא יאה לישיבה הזאת שעבור בצע כסף הם נותנים להם את הכבוד למדינה

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב