'דה מרקר' שינה הכותרת המסיתה נגד דרעי

אמש פרסמנו מחאה נגד האופן המכפיש בו סיקר האתר הכלכלי את חזרתו של דרעי למשרד הפנים. הבוקר שונתה הכותרת {בעקבות המחאה}

המחאה והשינוי: היום צפויים שרי הממשלה לאשר את חזרתו של יו"ר ש"ס, שר הפריפריה אריה דרעי למשרד הפנים. לאחר האישור, מסתמן כי כבר ביום שני יאושר המינוי במליאת הכנסת והוא יחזור לכהן כשר הפנים. במקביל לחזרתו של דרעי למשרד, התחילו גם בכלי תקשורת שונים להסית נגדו.

באתר הכלכלי דה מרקר דאגו להדגיש בכותרת את המשפט: "בחזרה לזירת הפשע". בגוף הכתבה מזכיר צבי זרחיה כי דרעי כיהן כשר הפנים בשלוש ממשלות, מ-1988 עד 1993. הוא פרש מתפקידו בספטמבר 1993, בעקבות הגשת כתב אישום נגדו בגין קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ורישום כוזב במסמכי תאגיד.

ב-1999 הרשיע בית המשפט המחוזי בירושלים את דרעי וגזר עליו 4 שנות מאסר וקנס של 250 אלף שקל. השופטים פסקו כי "אין מדובר בכשלון בודד של צעיר שעתה זה נחשף למנעמי השלטון, אלא במי שהתמיד באורח חיים המיוסד על אדני שוחד".

הם מזכירים כי לאחר ערעור שהגיש דרעי לעליון, קוצר עונשו. בפועל ריצה דרעי מאסר של פחות משנתיים, ולאחר שחרורו עסק בייעוץ לחברות שונות במשק. ב-2012 חזר למפלגת ש"ס, וב-2015 מונה לשר הכלכלה בממשלת נתניהו – משרד שממנו התפטר כדי לאפשר לנתניהו להעביר את מתווה הגז תוך עקיפת הממונה על ההגבלים.

כאן ב'קוקר' פרסמנו מחאה על הטרמינולוגיה המכפישה בה השתמש האתר בבואו לסקר את חזרתו של דרעי למשרד הפנים, והבוקר, בעקבות הדברים, שונה נוסח הכתבה והכותרת וסיקור ענייני ובלתי מסית.

סוגר מעגל, השר דרעי. צילום: פלאש 90
סוגר מעגל, השר דרעי. צילום: פלאש 90

גם מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"חזרתו של אריה דרעי למקום הפשע, כלומר משרד הפנים, היא יום שחור לשלטון החוק ולמדינת ישראל". לדברי רגב, "הרשעותיו של דרעי בתיק השוחד והתיק הציבורי מלמדות כי הפך את המשרד לפרה חולבת לענייניו האישיים, לבני משפחתו ולמוסדות מקורבים".

רגב ציין ש"​דרעי אמנם זוכה בבית משפט השלום מחלק מן האישומים, בין השאר בגלל הרתיעה של בתי המשפט מיישום עבירת 'הפרת אימונים'. ​אבל ראש הממשלה ועמיתיו, כמו גם הציבור, צריכים לזכור שבין התיאורים​ בהם התייחס בית המשפט לדרעי ולמעשיו בתיק הציבורי היו: 'מעשה ראוי לכל גינוי וראוי להוקעה ולשרוש', 'ניגוד עניינים חד בולט וחמור', 'הפר את אמון בציבור' ו'דופי  של שחיתות'".

​רגב הכריז כי, "אסור לאיש ציבור כה מושחת שחסר ריסונים והבנה של מגבלות המשרה – לשוב למשרד בו הפיתוי וההזדמנויות להמשיך ולהשחית את המערכת כה רבים וגדולים". לדבריו, "את חומרת המינוי מגדילה העובדה שדרעי מעולם לא הכיר באשמ​תו​, לא הודה ששגה ולא נטל אחריות. ​במקום זה, הוא אף ניהל קמפיין של "הוא זכאי" ו"אני מאשים" נגד מערכת החוק ובתי המשפט. מינויו יהיה שיא נוסף במשבר המוסרי של הקואליציה הנוכחית והפוליטיקה הישראלית​".

בדה מרקר מזכירים כי בשבוע שעבר ביקש דרעי חוות דעת מהיועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין על מינויו לתפקיד. בחוות הדעת שהועברה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, נקבע כי אין מניעה משפטית למינויו של דרעי לתפקיד, למרות הקשיים במישור הציבורי והערכי.

בחוות הדעת נקבע כי "עמדתי היא כי אמות המידה שהתווה בית המשפט העליון בפסיקתו בסוגיה, אינן מובילות למסקנה כי מינוי דרעי לתפקיד שר הפנים לוקה במישור המשפטי, באי-סבירות קיצונית. עם זאת יש לשוב ולהזכיר כי גם עם מינויו לתפקיד שר נמצא כמעורר קשיים משפטיים, ואף הוגדר על ידי בית המשפט העליון כמצוי על 'גבול מתחם הסבירות', כוחם של קביעות אלו שריר גם ביחס למינוי המוצע כעת".

עוד הוסיף ויינשטיין כי "אין בכך כדי לומר שההחלטה על המינוי כאמור היא 'טובה וראויה', אלא אך כי היא אינה נוגדת את הדין. גם היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה שלומית ברנע פרגו קבעה כי "ההחלטה למנות את דרעי כשר הפנים אינה נוגדת את הדין".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.