דובר צה"ל: "חיזבאללה במבוכה קשה"

לדבריו, אנשי חיזבאללה מקפידים לא להגיב בפומבי לאירועים האלה ולהבנתנו הם שרויים במבוכה קשה. אני חושב שהתמונות האלה יגרמו לזה שממשלת לבנון כבר לא תוכל להתעלם. הניסיון של חזבאללה לחסום את המנהרות לא החזיק ואיפה שתכננו לנטרל אותן באופן הזה הן טופלו לכל אורכן".

 

דובר צה"ל תת אלוף רונן מנליס שוחח היום עם כתבים צבאיים וסיפר על העבודה שנעשתה לאיתור והשמדת מנהרות הטרור של חיזבאללה.

לדבריו, על המלאכה ניצח אלוף פיקוד צפון יחד עם אוגדה 91, המח"טים בגזרה, מח"ט הקומנדו, מפקד יהלם ומפקדים נוספים.

"סיימנו את תהליך הנטרול וההשמדה של המנהרות מכפר כילא לשטחים הקרובים למטולה. קובעים שהמנהרות שחיזבאללה חפר מכפר כילא למטולה נוטרלו והושמדו", אמר מנליס.

על הניסיון של חיזבאללה אמר: "במסגרת תוכנית כיבוש הגליל שנסראללה מתחיל לדבר עליה ב-2011 הוא מציג ב-2013 רכיבים מהתוכנית. ב-2013 נסראללה הציג סרט שבו מראה שחזבאללה מתכנן פעולה בצפון הארץ שכוללת פעולה קרקעית, אש שטוחת מסלול ותלולת מסלול, תקיפה מהים ופגיעה ביכולות צה"ל ובאזרחים. הרכיב הסודי שהיה לתוכנית הוא המנהור התת קרקעי.

בסרט שהופץ נסראללה לא דייק, הוא הסתיר את תוכנית מטולה למשל, שבמסגרתה תכנן לבצע ירי, ולהשתמש במנהרות שחפר כדי להכנס למטולה ולנסות לפגוע ביישוב ובכוחות צה"ל שמגיעים מציר הצפון".

לדבריו, "עשינו שורת פעולות- הגנה: מיצוק, חישוף. אבן משתלבת, החומה שבונים. ועכשיו החשיפה הנטרול וההשמדה של המנהרות שהובילו מכפר כילא למטולה. את המנהרות האלה להבנתנו לא ניתן יהיה להשמיש. פעלנו בשורת כלים לטיפול במנהרות, את הפיצוצים כבר ראיתם. פה", במנהרות שהיום נמסר כי הושמדו, "מדובר בהכנסת חומרים".

מנליס סיפר כי החומרים דלפו מפיר מנהרה בכפר כילא וכן ממפעל הבלוקים שצה"ל טען שנעשה בו שימוש לחפירת מנהרה לשטח ישראל. "זו הוכחה נוספת למי שצריך לשקרי חזבאללה, הממשל הלבנוני, האוכלוסייה בדרום לבנון שחיזבאללה בונה להם מנהרות מתחת לבית, והעובדה שהוא מפר כמובן את 1701 ומשתמש בתושבי הכפר כמגן אנושי. אנחנו מנטרלים את המנהרות שמפרות ריבונות כדי להוציא אותן משימוש לכל אורכן. זו הסיבה שהקודמות פוצצו לכל אורכן גם בתוך לבנון, ושאת אלה מילאנו בחומר.

אנשי חזבאללה מקפידים לא להגיב בפומבי לאירועים האלה ולהבנתנו הם שרויים במבוכה קשה. אני חושב שהתמונות האלה יגרמו לזה שממשלת לבנון כבר לא תוכל להתעלם. הניסיון של חזבאללה לחסום את המנהרות לא החזיק ואיפה שתכננו לנטרל אותן באופן הזה הן טופלו לכל אורכן".

ומה הלאה? "אנחנו ממשיכים במבצע על פי התוכנית, אפילו מקדימים אותה קצת. המבצע לא הסתיים. כוחותינו ממשיכים בפעולות גלויות וחשאיות לחשיפה ונטרול של תוואי המנהור התת קרקעי של חזבאללה משטח לבנון לשטח ישראל. הוזרמו הרבה מאד קובים של חומרים, המטרה בהתחלה היא לשטוף את החסימות, ואז מכניסים את החומר בדחיסה והוא ממלא את כל המנהרה עד שמתחיל לצאת בצד השני. פה הזרמנו אפילו יותר כדי שנראה את זה זורם ברחובות ויראו שזה חוצה לשטח אזרחי.

העברנו ליוניפיל מידע על יותר מפיר אחד בצד השני. אני מאמין שתושבי כפר כילא רואים ביומיים האחרונים שזורמים להם חומרים ברחובות והם יתחילו לשאול שאלות, יש לי סיבות טובות להניח שזה כבר קורה.

אחת הבעיות שחיזבאללה נתקל עכשיו זה חשיפה של פרויקט שהיה ממודר אפילו בתוך חיזבאללה, אפילו פעילים בכירים שלהם באיזור לא הכירו אותו, ויש פה אירוע של למידה ומבוכה. עסוק בעיקר במעקב אחרי הפעילות שלנו. הוא מופתע ומובך מעומק היכולות הטכנולוגיות והטיפול הממוקד בפרק זמן קצר.

יש פה אפקט מערכתי, צה"ל באמצעות טכנולוגיה ויכולות מבצעיות מודיעיניות חשף פרויקט מסווג. יקח לחזבאללה הרבה זמן לתחקר, להסיק מסקנות, ולחשוב מה הדבר הזה שעושה. אנחנו גם לא ננוח על השמרים"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.