האש שורפת- אותנו! / דודי שוומנפלד בטור כואב וצועק- הפסיקו! (הקלטה)

"האש לא תבדיל בין עדה לעדה, בין חסידות לאחרת. היא תבער! היא תשרוף! והיא גם תכלה"! דודי שוומנפלד צועק מנהמת ליבו: "די לזלזול"!

מסביבנו הכל בוער, אש בכל מקום ומצבנו אינו טוב. ואינני רוצה להוסיף שמן למדורה הבוערת גם ככה. בעבר, נהגתי פה ושם להביע דעה כמו כולם בנושאים המפלגתיים עד שראיתי שהנזק עולה על התועלת והחלטתי להיות מהאו״ם. אך בעת הזאת שאני רואה שהכול בוער. והאש מתקרבת. חשבתי שאתבע על שתיקתי ואשאל בבית דין של מעלה. על מה נתנו לך מיקרופון פתוח. כדי לשתוק? ראית איך מבזים תלמידי חכמים ועמדת מנגד??

במוצאי שבת דווח כי בית הכנסת 'כביש 6' נשרף כליל. המבנה וספרי הקודש שבתוכו. זוכר אני, את השמחה הגדולה של הרב גרוסמן, כאשר סיפר כי הוא נוסע לחנוכת בית הכנסת, לאחר שאסף תרומות לשם כך ואף הוסיף מכספו, ובבית כנסת זו, היו עוברים מידי יום עשרות ואולי מאות אנשים, שהתפללו והניחו תפילין. בית הכנסת שהיה מתוחזק על ידי הרב רוזנברג(אח של הזוג שנרצח בבומביי), היה מלא בספרי קודש בסדר גודל שלא רגיל במבנה כה קטן והכל נשרף, איום ונורא.

גם בפתח תקווה ובחיפה, שרפו בתי כנסת וספרי קודש עלו באש. ואין פוצה פה ומצפצף. על תג מחיר של ריסוסי גרפיטי ומספר ססמאות, דיברו בפתח ישיבת ממשלה- עצרו הכל והתדיינו על כך. אך על שריפת בתי כנסת- מילה אחת לא נאמרה.

בתור ילד חונכתי ושמעתי מוותיקי חסידי בעלז, שציטטו פתגם חסידי: "כשיהודי בירושלים נוגע בכהוא זה במנהג חסידות כלשהו- משתמד יהודי בצרפת". מעשינו, לפעמים נראים עניין של מה בכך. אך שומה עלינו לדעת שהם משתקפים, ומתורגמים בגדול. כמו שאנו מתנהגים בהלכה ובמידות, הדבר משתקף- בענק, בגדול, בתרגום ממעשינו- שיהודי בצרפת ממיר דתו…

ומתוך כך אני שואל: "איזה בית כנסת שרפנו? ואני יודע ויחד איתי יודעים כולנו, מהו תלמיד חכם? מיהו הוא גדול בישראל? ואנוכי, קטונתי מלהטיף מוסר, אך כשפעם אחר פעם, בכוונה או שלא בכוונה, במישרין או שלא, מדברים, כותבים ומזלזלים בגדולי ישראל, חייב אני למחות. ואין זה משנה מיהו הרב, לאיזה זרם משתייך או באיזו חסידות מדובר.

האש היא אותה אש והמחלוקת היא אותה מחלוקת. פוליטיקה תמיד מדרדרת לדיוטות נמוכות וגם הפוליטיקה הפנים חרדית היא מכוערת. אך שזה מגיע לזלזול ברבנים, בגדולים זוהי השריפה הגדולה שמכלה כל חלקה טובה והורסת ושורפת עד היסוד. כדוגמת הזלזול ברב עמאר ולא חשוב כיצד והאם כן לכנות אותו מרן או לא. הרי כו״ע מודי שהוא מגדולי דורנו ומי ירהיב עוז בנפשו לפגוע בכבודו ולו ברמז? יודעי דבר כבר פרשו על רש״י "ויתנכלו אותו. אותו- איתו כלומר אליו וד״ל.

על החינוך של הרואים והשומעים את הזלזול, אנו מדברים. אין זה משנה האינטרס. התוצאה היא אחת: זלזול! וזהו משחק באש. תלמיד חכם מכל סוג שהוא חובה עלינו לכבד בלשוננו ובמעשינו. האש לא תבדיל בין עדה לעדה, בין חסידות לאחרת. היא תבער! היא תשרוף! והיא גם תכלה!

והיא כבר החלה לבעור ולכלות, להרוג ולהשמיד. מספר הילדים בבתי החולים הוא עצום, נשים צעירות חולות ונפטרות, אברכים יקרים ובעלי משפחות נאנקים בכאב ובסבל המחלה.

אז כיצד ניתן יד לזלזול, לחוסר הכבוד, לביזיון תלמידי החכמים? והלא חז"ל אמרו במפורש: "אבוי לאלה שקמים בפני ספר תורה ואינם קמים בפני תלמיד חכם". אז עם זלזול מוחצן ובוטה שכזה, כיצד לא נחרד והלא אנו שורפים בהבל פינו את בתי הכנסת בפתח תקווה, בכביש 6 ובחיפה. ואנו שורפים את נשותינו, ילדינו ואת עצמנו. כן, את עצמנו!

אין תרופה למכה זו, הפסיקו. די. עד כאן. גדולי ישראל הם מחוץ לדיון, עליהם נצטווינו "הישמרו לכם עלות בהר ונגוע בקצהו".

ערב קבלת התורה, נקבל על עצמינו את "משה קבל תורה מסיני ומסרה ליהושע" עד לגדולי ישראל שבדורנו "איש על מחנהו ואיש על דגלו". "ויהי בנסוע הארון ויאמר משה"- משה שבכל דור. נכבד תלמידי חכמים בכבודה של תורה, מתוך אחדות של "ויחן" עד "לגדלו לה׳ איתי ונרוממה שמו יחדיו".

האזינו לדבריו של שוומנפלד בתכניתו ברדיו 'קול ברמה'
[alooma ref="a20e0564f558499afc90613cb717461c.mp4" src="1" autoplay="0" pid="0"]

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. איפה היית כשזלזלו ועדיין מזלזלים ברב אמנון יצחק שליט״א

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. יפה כתבת על הרב עמאר…

  ההשכלה הארורה תפסה את האשכנזים, בגלל המחלוקות בין הרבנים שם….
  אצל הספרדים הייתה אחדות, ולכן לא ראינו משתמדים….

  אבל עכשיו המחלוקת עם הרב עמאר, אני רואה את הספרדים רצים לכיוון הדלי"ם, וחלק כבר נמאס להם בכלל מהדת….

  התוצאות איומות ה' ירחם

  תלמיד מרן |
  הגב
 3. זה בגלל התג מחיר שורפים בתי כנסת

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • ההיפך – בגלל שריפות וחילולי בתי כנסת ובתי קברות ושדות של יהודים עושים תג מחיר

   יהודיה |
   הגב