דו"ח המבקר: חשמלאי הוזמן לבית ראש הממשלה ביום כיפור – שידור חוזר

החגיגות של נתניהו: דוח חריף של המבקר על הוצאות רה"מ ורעייתו – דוח חריף של מבקר המדינה על הוצאות בני הזוג נתניהו

דוח המבקר – שידור חי
בדיוק חודש לפני הבחירות לכנסת ה-20, מפרסם היום (ג') מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, דוח חמור ביחס להוצאות הכספיות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה נתניהו, במעונות של רה"מ בקיסריה ובירושלים.

 

"הוצאות הכלכלה של רה"מ, משפחתו ואורחיו במעון הרשמי בבירה בשנים 2010-2012, לא עלו בקנה אחד עם עקרונות היסוד של מידתיות, סבירות, חיסכון ויעילות", כותב שפירא. לדבריו, "ניתן היה לצפות מנבחר ציבור, בכיר ככול שיהא, לגלות יתר רגישות ציבורית ולהקפיד לפעול במהלך כל שנות כהונתו לפי עקרונות של התנהלות ציבורית ראויה".

 

עם זאת, המבקר מציין לטובתו של נתניהו כי הוצאות המעונות ירדו בשנת 2013.

 

המעון הרשמי של רה"מ נמצא ברח' בלפור בירושלים. לנתניהו שני מעונות פרטיים – בית ברח' עזה בירושלים ווילה בקיסריה. במעון בקיסריה מממנת המדינה הוצאות הנדרשות בעיקר לשימוש במעון לצורכי תפקידו של רה"מ.

 

עבור המעון ברח' עזה מממנת המדינה את הוצאות האבטחה בלבד. המבקר בדק את הוצאות המעונות בין השנים 2009-2013, ומצא עשרה ליקויים מרכזיים בהתנהלות רה"מ ורעייתו.

 

367 אלף ש' על גלידה ויין

 

בפברואר 2013 נחשף כי לשכת רה"מ ביקשה וקיבלה אישור לרכוש למעון גלידה בהיקף של 10 אלף שקל בשנה מתקציב המדינה, מה שהוביל לביקורת ציבורית נרחבת על נתניהו בנושא.

 

בדוח הנוכחי בחן המבקר גם את הוצאות הכלכלה של המעון הרשמי על רכישת מצרכים שלא היו חלק מהארוחות, כגון גלידה, שתייה קלה, קפה ויין, ומצא שב-2010 ההוצאות על מצרכים כאלו היו כ-196 אלף שקל, ב-2011 הם טיפסו לכ-367 אלף שקל, ב-2012 ירדו ל-321 אלף שקל וב-2013 עמדו על 182 אלף שקל "בלבד". המבקר מציין כי העובדה שב-2013 היו ההוצאות על מצרכים קטנות במידה ניכרת מההוצאות בשנים שקדמו לה מלמדת כי "ניתן היה לפעול אחרת ולחסוך כספי ציבור גם בשנים הקודמות".

 

 

הוצאות הניקיון בווילה בקיסריה גדלו פי 1.4

 

משנת 2009 ועד 2012 גדלו הוצאות הניקיון במעון הרשמי פי 1.8, והוצאות הניקיון במעון הפרטי גדלו משנת 2010 ל-2012 פי 1.4. הוצאות הניקיון של המעון הפרטי בקיסריה בשנים 2010, 2011 ו-2012 היו 85 אלף שקל, 87 אלף שקל ו-122 אלף שקל בהתאמה, כלומר, כ-8,166 שקל לחודש בממוצע תלת-שנתי. זאת, אף על פי שנתניהו ומשפחתו שוהים במרבית ימות השנה במעון הרשמי, ואילו במעון הפרטי הם שוהים בעיקר בסופי השבוע.

 

 

המבקר מכנה את ההוצאה על ניקיון המעונות של הזוג נתניהו בצורה דיפלומטית "גבוהה מאוד". לגבי ההוצאה במעון הפרטי נכתב: "לדעת מבקר המדינה הוצאות אלה מופרזות במידה ניכרת ואינן עומדות ביחס למשך השהייה במעון הפרטי… מן הראוי לבחון את הסבירות של היקף הוצאות הניקיון ולפעול על מנת להימנע מהוצאות מיותרות מקופת המדינה".

 

נתניהו הנחה לשלם על צריכת מים עודפת במעונו הפרטי

 

בעקבות פנייה של התנועה לחופש המידע, פורסם ב-2013 כי חשבון המים של הזוג נתניהו בווילה בקיסריה המאובזרת בבריכה, הסתכם ביותר מ-80 אלף שקל בשנה זו, כאשר נתניהו שילם גם מס בצורת בגין שימוש חורג בסכום של יותר מ-5,500 שקל. הדוח מותח ביקורת על נתניהו על כך שבשנים הרלוונטיות הוא נמנע מלממן מכיסו את תשלומי צריכת המים העודפת. המבקר מציין כי ב-2012 החליטה ועדה הכוללת את היועצת המשפטית של משרד רה"מ, סמנכ"ל בכיר למינהל ולמשאבי אנוש וחשב המשרד ("ועדת השלושה"), שאין לממן את היטל הבצורת המוטל על צריכת המים במעון הפרטי.

 

פי הדוח, נתניהו לא השלים עם ההחלטה וביקש מהוועדה לשנות את ההנחיה ולשלם את הוצאות המים של המעון הפרטי, כולל את ההיטל על צריכת מים עודפת. בשל כך הוועדה שינתה את עמדתה ומשרד רה"מ החזיר לרה"מ ב-2012 את תשלומי היטל הבצורת ששילם. "ראוי היה שרה"מ יישא לבדו במימון היטל הבצורת משום שצריכת המים במעונו חרגה מהכמות הקבועה בחוק", מבהיר המבקר. "מימון היטל זה אינו עולה בקנה אחד לא עם אמות מידה ציבוריות ולא עם החשיבות של דוגמה אישית". יתרה מכך, המבקר קובע כי נוכח מעמדו של נתניהו היה עליו להימנע מלהבהיר את עמדתו בנושא באופן שע שוי היה להיתפס כמתן הנחיה לאשר את תשלום מס הבצורת עבור המעון הפרטי.

 

//

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. שלום לצוות קוקר כבר ביקשנו ממכם מליוני פעמים שתאפשרו גם לגולשי אתרוג לראות שידור חי ושידור חוזר של ערוץ 2 למה אתם לא מסדרים את זה בבקשה מכם תנו מענה לגולשים הכשרים

    שי |
    הגב