דריכות פוליטית: דו"ח המבקר על 'צוק איתן' צפוי להתפרסם היום ב- 16:00

דריכות רבה מצד המערכת הפוליטית והצבאית לקראת פרסום דו"ח מבקר המדינה שעוסק בביקורת רבה על הדרג המדיני. הפרטים.

דו"ח מבקר המדינה על מבצע 'צוק איתן' צפוי להתפרסם בשעה 16:00 בצהריים והוא גורם לסקרנות רבה, ובעיקר דריכות, מצד המערכת הפוליטית והצבאית.

הדו"ח הזה מפורסם מאוחר מידי – שנתיים וחצי אחרי המבצע מעזה, ויש שיאמרו גם מעט מידי.

באופוזיציה טוענים שראש-הממשלה נתניהו ניסה לדחות את מועד פרסום הדו"ח, שיעסוק בעיקר באיום המנהרות: בשאלה האם הצבא והקבינט המדיני-ביטחוני ידעו עליו וכמה, והאם דנו בפתרונות לאיום הזה.

על-פי ההדלפות מדיוני הקבינט המדיני-ביטחוני מהתקופה שקדמה למבצע, שפורסמו ב'ידיעות אחרונות', השר בנט היה הגורם המיליטנטי בדיונים, הציף את האיום וקרא לעשות מעשה. את המידע שלו הוא שאב לא מעט מהקצינים שהיו בשטח.

ראש-הממשלה נתניהו, שטוען כי כינס 13 ישיבות בנושא, היה המבוגר האחראי – שניסה לבדוק ולגשש, כדי להבין מהדרג הצבאי מה ידוע ומה נעשה. שר הביטחון דאז בוגי יעלון, והרמטכ"ל באותם ימים בני גנץ, לא העריכו נכונה – על-פי אותן הדלפות – את איום המנהרות. רב-אלוף במיל' גנץ אף טען כי פניו של חמאס אינם להסלמה, מה שהתברר בפועל כדבר שאינו נכון. גם אמ"ן, שהיה באותה תקופה בפיקודו של אלוף אביב כוכבי, וכן השב"כ, צפויים לקבל ביקורת בדו"ח

גנץ וגם יעלון נערכים לפרסום הדו"ח ובימים האחרונים הם פרסמו תגובות בנושא. גנץ אמר: "בצוק איתן היה מודיעין משובח, מעולה, מונגש, לא תמיד מושלם. אני מוכן ללכת למערכה הבאה עם מודיעין כמו שהיה לנו במערכה הקודמת. אביב כוכבי הוא ראש אמ"ן הטוב ביותר בצה"ל ב-40 השנים האחרונות. כל הביקורת שהושמע בדו"ח בנושא הזה, אני לא מקבל אותה".

יעלון כתב ברשת החברתית: "לכם שהם לא ידעו, שלא אמרו להם, שלא דיווחו להם. והשקר הגדול מכולם? שלא היינו ערוכים ושהפסדנו. זה קשקוש. יש מי שמדליף ויש מי שנלחם. תצפו בסרטון שהכין צה"ל על תבוסת חמאס ותשתפו אותו – הוא מסביר בדיוק מי ניצח ומי הפסיד ולמה יש לנו שנתיים וחצי של שקט בדרום. כל השאר זה עוד דיבורים, מפוליטיקאים שזו מומחיותם".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.