דוח העוני-כבוד מפוקפק -ישראל המדינה הענייה ביותר בין מדינות ה-OECD

מנכ"ל לתת : "האם איבדנו את הבושה שהיינו צריכים לחוש נוכח שיעורי העוני הגבוהים"

גידול של 10.2% במספר הילדים העניים במדינה – כך עולה מנתוני הביטוח הלאומי שהוצגו היום (ד') במסגרת דוח העוני.
הדוח מציין כי ישראל נמצאת עדיין במקום הראשון בשיעור העוני בין מדינות ה-OECD, וכי משפחה ישראלית עם 3 ילדים ומעלה תישאר מתחת לקו העוני גם אם שני ההורים בה מועסקים במשרה מלאה בשכר מינימום.
שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, חיים כץ:"אני שמח שהמגמה היא של ירידת מספר העניים. אבל יחד עם זה יש לנו עוד 1.8 מיליון עניים שצריך להוציא".
עוד הוסיף השר : "המשרד יעשה כמיטב יכולתו להעלות את קצבאות הבטחת הכנסה ב-705 מיליון שקלים לשנה, להצמיד את קצבת הבטחת הכנסה לשכר הממוצע במשק ולדאוג שלא יהיו בישראל אזרחים ותיקים מתחת לקו העוני. מדינת ישראל בקצבאות שלה מורידה את ישראל למקום האחרון במצב העוני ב- OECD".
ב-2016 חיו בישראל כ-463,300 משפחות בעוני. מדובר במיליון ו-809 אלף נפש, מתוכם 842,300 ילדים.
הביטוח הלאומי: "על אף השיפורים הניכרים בממדי העוני והאי-שוויון ב-2016 מצבה היחסי של ישראל בהשוואה בינלאומית מוסיף להיות קשה במדרג מדינות ה-OECD. ישראל ממשיכה להיות מוצבת בראש סולם העוני, זאת מאחר ומיקומה היחסי תלוי גם בהתפתחויות במדינות האחרות. ואכן מדוח העוני עולה כי אם חד הורית על ילד אחד בלבד תחיה בעוני גם אם תעבוד במשרה מלאה בשכר מינימום ותקבל קצבאות מהביטוח הלאומי. בנוסף בני זוג בעלי 3 ילדים ויותר לא יצליחו להיחלץ מקו העוני, גם אם שניהם עובדים במשרה מלאה ובשכר מינימום".
מנכ"ל ארגון לתת, מסר בתגובה לנתוני דוח המוסד לביטוח לאומי: "האם איבדנו את הבושה שהיינו צריכים לחוש נוכח שיעורי העוני הגבוהים עקב ירידה מינורית בחצי אחוז?! העובדה שישראל עדיין עומדת בראש סולם העוני ואי-השוויון מבין מדינות ה-OECD ושהיקף הבעיה מפושט בחברה הישראלית ומשפיע על חלקים נרחבים באוכלוסייה, לא מצדיקים את האופטימיות המשתקפת בדברי שר הרווחה, חיים כץ".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן התייחס לפני זמן קצר לדוח העוני שפורסם הבוקר ואמר כי: "דוח העוני לשנת 2016 מהווה עדות נוספת למאבק החשוב שמנהלת ההסתדרות למען צמצום הפערים החברתיים, תוך חיזוק האוכלוסיות המוחלשות. הדוח מצביע על כך שמאבק ההסתדרות למען הגדלת קצבאות הנכות, הסיעוד והזקנה הוא מהלך נכון וחיוני לצמצום העוני ולחיזוק המרקם החברתי.

יו"ר ההסתדרות ניסנקורן הדגיש בדבריו כי "המהלך להעלאת שכר המינימום הביא לכך כי הכנסתם של משקי בית שבהם שני בני הזוג מתפרנסים משכר המינימום, גבוהה היום ב-24 אלף שקל לשנה ממה שהייתה ב-2014.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.