דוח טאוב קובע: החרדים- פחות עובדים, פחות משכילים

מרכז טאוב מפרסם את דוח המדינה לשנה זו, והוא מצביע על נתונים קשים והתרחבות פערים, בשכבות האוכלוסייה השונים.

בדוח שבוחן את הבעיות הכלכליות והחברתיות בישראל, בהשוואה למדינות אחרות בעולם, מצטיירת תמונה שונה יש שיאמרו- מדאיגה, בהשוואת הציבור החרדי לחילוני, מבחינת הפערים הכלכליים והתעסוקתיים אצל החרדים.

לפי הדוח, בעשר השנים האחרונות ישנה עליה חדה במספר המסיימים בית ספר יסודי בלבד, הוא גם מוכיח כי ישנם יותר חרדים הלומדים בישיבות, מאשר בתיכונים, מה שמצביע לפי הדוח, על כביכול, ירידה בהשכלה. מבחינת הדוח ובהשוואה למדינות העולם, הרי שמדובר בחוסר השכלה(כמובן, שלא מבחינת הציבור החרדי).

עוד מראה הדוח, כי אצל החרדים כמעט ואין תוארים אקדמיים, בכ-80% משפחות אין תואר אקדמי לאחד מבני הזוג. וכי 71% מהגברים החרדים בעלי השכלה אקדמית עובדים לעומת 34% אצל הגברים החרדים ללא השכלה אקדמית.עוד עולה,כי ההכנסה הממוצעת של גברים חרדים בעלי תואר היא 13,565 שקלים, לעומת 7,580 שקלים בקרב חרדים ללא תואר אקדמי.

במרכז טאוב, סוברים כי אין המדובר באפליית חרדים על ידי מעסיקים וגם לא מהסיבה שהחרדים אינם רוצים לצאת החוצה מגבולות המגזר, אלא בחוסר באפשרויות המתאימות לציבור החרדי ובחוסר כלים.

הדוח מראה גם על פערים גדולים, בהכנסות של מעמד הביניים בישראל, ועל כך שתרומת מערכות הרווחה והמס ויעילותן היא הנמוכה ביותר ואינה מצליחה להקטין את ממדי העוני, בהשוואה למדינות מפותחות אחרות בעולם.

הוא מצביע על כך כי העוני בישראל, הוא הגבוה ביותר בעולם המפותח וכשליש מילדי ישראל, חיים מתחת לקו העוני, מה שגורם למצוקה קשה, גם במעמד הביניים. בגלל המצוקה, מוותרים כ-34% על חימום או קירור הדירה, 20% מוותרים על מזון, ו13% מוותרים על חשמל או טלפון, וכמעט כ-40% ויתרו על טיפולי שיניים, 15% לא קנו תרופות.

הנתונים המעודדים שעולים מהדוח הן מגמת הירידה באבטלה, ועל מגמת עליה בהשתתפותן  של נשים בשוק העבודה בישראל וכן על כך ששכרן של הנשים עלה, לעומת שנים קודמות.

תמונה ראשית- פלאש 90

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. ואתר קוקר מדווח את ההסתה של דו"ח טאוב, אז מי יורת גרוע??

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב
  2. החרדים לומדים את " ההשכלה " הגבוהה ביותר והיא התורה , החילונים לומדים מדעים והחרדים לומדים את החכמה העליונה של העולם הכוללת את כל המדעים

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב