דו"ח סבא"א: אירן הרחיבה את המתקן בפרצ'ין

על רקע הדיווחים שמומחים אירנים יפקחו בעצמם על המתקן בפרצ'ין, דוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) שמתפרסם היום קובע כי אירן בנתה תוספת לאחד המבנים במקום בשעה שעסקה בשיחות הגרעין שניהלה עם המעצמות.

נתנו לחתול לשמור על הגרעין  על רקע הדיווחים שמומחים אירנים יפקחו בעצמם על המתקן בפרצ'ין, דוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) שמתפרסם היום קובע כי אירן בנתה תוספת לאחד המבנים במקום בשעה שעסקה בשיחות הגרעין שניהלה עם המעצמות.

 

"מאז הדוח האחרון שלנו בחודש מאי המשיכה הסוכנות לעקוב אחר האתר בפרצ'ין באמצעות תצלומי לוויין", נכתב בדוח החשאי של סבא"א שהגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס. "הבחנו בנוכחות של כלי רכב, ציוד וחומרי בנייה, כמו גם בתוספת בנייה לאחד המבנים הקיימים במקום".

 

 

מוקדם יותר השבוע הזהיר יושב ראש סבא"א יוקיה אמאנו כי הסוכנות צריכה יותר כסף כדי לממן את הפיקוח על אירן, ובמקביל הכחיש את הדיווח על כך שאירן תורשה לפקח בעצמה על האתר בפרצ'ין.

 

לדברי אמאנו, העלות השנתית של פעילות הסוכנות תגיע ל-9.2 מיליון אירו בשנה בעקבות ההסכם. ארצות הברית התחייבה לאפשר את המימון שדרשה הסוכנות. על ההסכם בין אירן למעצמות אמר אמאנו: "זה כלי רב עוצמה, ואני קראתי לאירן להסכים לתנאים אלו מאז שנכנסתי לתפקידי לפני כשש שנים. ההסכם עקבי ומקיף, הוא לא מפר בשום צורה את העקרונות שלנו לפיקוח – זוהי הזדמנות היסטורית לפתור את סוגיית הגרעין האירני, ואני מקווה שננצל אותה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.