דומא: ביהמ"ש המחוזי קבע: היו עינויים בתיק ופסל את כל ההודאות מהנאשמים

בית המשפט קבע כי בחקירות תיק דומא השתמשו חוקרי השב"כ בעינויים כלפי הנחקרים ופסל את כל הודאותיו של הקטין בתיק. בנוסף פסל בימ"ש את הודאותיו של הבגיר אשר נגבו בעינויים ואף חקירה נוספת לאחר מכן

ביהמ"ש המחוזי מרכז בלוד קבע כי בחקירות תיק דומא השתמשו חוקרי השב"כ בעינויים כלפי הנחקרים ופסל את כל הודאותיו של הקטין בתיק. בנוסף פסל בימ"ש את הודאותיו של הבגיר אשר נגבו בעינויים ואף חקירה נוספת לאחר מכן. את חלק מחקירותיו של הבגיר אישר בימ"ש.

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו אשק ייצג את הקטין מסר: "מדובר במכה אנושה שהנחית בימ"ש לשב"כ ולפרקליטות, אבל מעבר לכך הדבר החשוב הוא הקביעה הפוסלת את אמירות הקטין במהלך התקופה בה הוא עונה ע"י חוקרי השב"כ".

עו"ד ציון אמיר: "ההחלטה לפסול את הודאות הנאשם מתקבלת בשמחה מהולה בעצב. לקח שנתיים וחצי להגיע להכרעה שבעינינו היתה מובנת מאליה מלכתחילה. משמעות ההחלטה היא דרמטית ביותר על עולם המשפט הישראלי, לפיה על גופי החקירה – בין אם מדובר במשטרה בין אם בשב"כ עליהם לכלכל צעדיהם ע"פ החוק, לא להפעיל אמצעים פסולים. אנו מברכים את ביהמ"ש על אומץ ליבו".

יו"ר ארגון חוננו שמואל (זנגי) מידד: "אנסו את הנערים להודות. קראו לזה חקירת צורך, אבל האמת  היא שהצורך היחיד היה להוציא מהם הודאה. כל זה נעשה תוך כדי שהשב"כ משקר כאילו מדובר בפצצה מתקתקת, וכאילו הוא הולך למנוע פיגוע. כל הפשע הזה נעשה בשם החוק.

"אין שום הצדקה שבעולם לפשע כזה. כשאנשי חוק מנצלים את הכח שניתן להם לאכזריות כזו הם צריכים לעמוד לדין.

החל מהמענים עצמם, חוקרי השב"כ, דרך הדרגים שמעליהם דרך השופטים שאטמו את אוזניהם לזעקות נער שמתחנן על נפשו 'אני מעדיף למות. רק אל תחזיר אותי לחדרי העינויים' ועד שרים ואנשי ציבור שידעו והכחישו. איש מהם לא יוכל לומר ידינו לא שפכו את הדם הזה".

תגובת עורך הדין יצחק בם, אחד מסניגוריו של עמירם בן אוליאל: "ברור כי השב"כ גרם כאב פיזי וסבל לנחקר על מנת לגרום לו להודות. שיטת משפט המכבדת את כבוד האדם אינה יכולה להשלים עם קבלת הודאות שנגבו בעקבות גרימת סבל פיזי מכוון כראיות במשפט. החשש מפני המשך העינויים היה הטעם היחיד שמחמתו המשיך הנחקר להודות בין הסבבים של עינויים".

עו"ד איתמר בן גביר שהיה עד ההגנה המרכזי במשפט דומא וייצג את עמירם בן אוליאל בשלב המעצר הגיב להחלטה של בית המשפט כי היו עינויים ואומר כי "בית המשפט נתן היום את התשובה הברורה לקריאתו המהדהדת של נפתלי בנט שרץ מאולפן לאולפן בזמן החקירה ושאל: "למי אתם מאמינים לאיתמר בן גביר או לאיילת שקד?".

בן גביר הוסיף כי: "בכל הכבוד והערכה לשרה שקד היום ברור כי אנשי השב"כ ניצלו את תמימותה ואת תמימותו של נפתלי בנט ועשו מהלך שייזכר לדיראון עולם בספרי ההיסטוריה של מדינת ישראל. יהודי לא מענה יהודי ובשב"כ חייבים להפנים זאת.

"יחד עם זאת יש להצטער שביהמ"ש לא פסל את כל ההודאות והאמירות של הנאשמים ועשה ניתוק מלאכותי בין הנתונים  שכולם מובילים למסקנה אחת: יש לפסול ההודאות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.