דיווח: חיה"א תקף הלילה בסודאן

התקשורת הערבית מדווחת כי מטוסים זרים – כפי הנראה ישראלים – הפציצו לפנות בוקר מספר יעדים באזור חרטום, בירת סודאן. לפי הדיווחים, המטרות כללו מפעל לייצור טילי סקאד ארוכי טווח, מחסן טילים נוסף וכן שיירה של כלי רכב שיצאה מהמבנה. נוסף לכך, עדי ראייה דיווחו על פיצוצים באזור הבירה חרטום ופיצוצי משנה רועמים. ישראל לא הגיבה לדיווח.

כזכור, זו אינה התקיפה הראשונה במדינה האפריקאית המיוחסת לישראל. ביולי 2014, בזמן מבצע צוק איתן, פיצוץ עז החריב מפעל לייצור תחמושת צפונית לבירה חרטום. הרשויות בסודן טענו כי מדובר בשריפה שפרצה במבנה, אך העיתון הערבי "אל ערב" דיווח כי ישראל הייתה מעורבת בפיצוץ. על פי הדיווח, מדובר היה בתקיפה של מצבור נשק שכנראה הועבר לסודן מלוב, והיה מיועד להגיע בסופו של דבר לרצועת עזה או לאנשי הארגונים האסלאמיים הקיצונים הנמצאים בחצי האי סיני.

באוקטובר 2012 התרחש פיצוץ רב עוצמה במפעל נשק בבירה חרטום, שרים בכירים בממשלה המקומית טענו אז כי ארבעה מטוסי קרב של צה"ל השמידו את המפעל. נשיא סודן אל-בשיר, שנבחר מחדש בשבוע שעבר, אמר אז: "ישראל היא אויב שלנו ונמשיך לכנותה אויב".

בדצמבר 2011 כלי התקשורת בסודן טענו כי בשני מקרים שונים תקפו כלי טיס של חיל האוויר, שתי שיירות של כלי רכב שנשאו אמצעי לחימה – ואשר נעו הכביש מפורט סודן למצרים, על חוף הים האדום. מדובר בנתיב הברחות של חמאס להעברת אמצעי לחימה לתוך שטחי הרצועה. עוד דווח, כי באי הסמוך לאזור נרשמה גם פעילות של צוללות ישראליות ומסוקים ישראליים.

באפריל 2011 שר החוץ של סודן עלי קארטי האשים את ישראל בתקיפה אווירית שאירעה בשטח המדינה והביאה למותם של שני בני אדם. לדבריו, בידי סודן "הוכחות חותכות" כלשונו לביצוע התקיפה על ידי ישראל, "אך איננו יודעים מה הסיבה לתקיפה", אמר.

בתקיפה חוסלו שני בני אדם שנסעו ברכב 15 ק"מ דרומית לעיר פורט-סודן. מקור צבאי במדינה אמר אז כי לפני שלושה שבועות איתר חיל האוויר הסודני פעילות של מטוס שצילם את האזור בו אירעה התקיפה אמש. גורמים סודניים רשמיים אמרו אז כי התקיפה התרחשה מכיוון הים ועדי ראייה סיפרו כי הבחינו בשני מסוקי אפאצ'י ובשלושה פיצוצים. צבא סודן ירה לעבר המסוקים, אך לא הצליח לפגוע בהם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.