דיווח: פריז הפכה ל"בירת הריגול" של 'המוסד'

העיתון הצרפתי "לה־מונד" מדווח כי פריז הפכה ל"מגרש המשחקים של המוסד" שמנהל בה פעילות ענפה. לפי העיתון, המבצע המפורסם לחיסול בכיר חמאס אל־מבחוח בדובאי נוהל מחדר מלון בפריז

כשפריז הופכת לבירת הריגול הישראלי: העיתון 'לה מונד' מדווח כי בשנים האחרונות הפכה פריז, בירת צרפת, לכר הפעילות העיקרי של אנשי 'המוסד' הישראלי באירופה.

העיתון מספר כי ב־19 בינואר 2010, בשעה 17:30, ישבו סוכני מוסד בחדר מלון בפריז, ואת החמ"ל המאולתר שהקימו שם ציידו במסכי מחשב ובטלפון מקודד. המטרה הייתה להפעיל משם צוות סוכנים שמעבר לים על מנת להוציא לפועל את המבצע המורכב לחיסול בכיר בחמאס, מחמוד אל־מבחוח, בדובאי. כאמור, המבצע הופעל מחדר מלון ברובע ברסי בפריז, מרחק קצר ממשרד האוצר הצרפתי וממוסדות השלטון של צרפת.

העיתון הצרפתי "לה־מונד" פרסם את הדברים תחת הכותרת "צילו של המוסד מרחף מעל פריז", תוך שהוא מסתמך על גורמים בכירים במערך הביון הצרפתי, שטוענים לא רק שמבצע החיסול בוצע מחדר מלון פריזאי, אלא שפריז בכלל, הפכה מרכז לפעילות בינלאומית של המוסד הישראלי.

לטענת העיתון, סוכן ביון צרפתי טען כי "העיר היא מגרש המשחקים של המוסד. הסינים והרוסים הם אמנם אויבינו אבל בל נשכח שהישראלים והאמריקאים גם הם מתנהלים בתקיפות רבה". הוא הוסיף והתלונן כי "יכולת התגובה שלנו למעשיהם מוגבלת כי הם ממהרים להשתמש ב'קלף הדיפלומטי' ומתלוננים ללשכות ראש ממשלת ונשיא צרפת". לדבריו, "ידיה של צרפת קשורות", שכן היא תלויה בישראל "בהרבה נושאים רגישים", וכי הצרפתים "גם מוגבלים ביכולתנו למנוע מגורמים מסוימים בקהילה היהודית בצרפת לסייע להם בתכנון ובלוגיסטיקה".

למרות שבעבר דווח כי שניים מ־11 הסוכנים הזרים שלכאורה השתתפו בחיסול הנועז, "קווין" ו"גייל", הגיעו לדובאי בטיסת חברת "אייר פראנס" מפריז, במשך זמן רב הסברה בכלי התקשורת הזרים הייתה כי חמ"ל המוסד התנהל דווקא מאוסטריה או מיעד אירופי אחר. אך לטענת "לה־מונד" — מרכז הבקרה והשליטה של הישראלים היה כאמור בלב פריז.

בזמנו, בעקבות החיסול, שעורר סערה בינלאומית וגרם למשבר דיפלומטי עם בריטניה בשל השימוש בדרכונים אירופיים, גם צרפת התלוננה בפני ראש המוסד דאז, מאיר דגן ז"ל, על שימוש בדרכונים מזויפים של אזרחיה. "זו דרך להעביר את המסר שמדובר בהשגת גבול בלתי נסבלת", אמר ראש אגף החקירות במשטרת צרפת. לטענת לה־מונד, החשש העיקרי של הצרפתים היה שחמאס יחשוד שצרפת נטלה חלק במבצע. לכן גם שיגרה צרפת לירושלים שני סוכנים בכירים להיפגש עם דגן. "אנו נישאר חברים", הודיעו לו, "אבל יהיה לכך מחיר". ההערכה: הם איימו להקפיא את חילופי המידע בין הארגונים כתגובה. בשיחה עם “ידיעות אחרונות”, הוסיף וסיפר אמש מחבר הכתבה, העיתונאי ז’אק פולרו, כי בכירי הביון הצרפתי ראו בשימוש לכאורה בדרכונים שלהם כ”פרובוקציה” — וזעמו.

הכתבה הצרפתית סוקרת עוד מבצעים רבים, שלטענת לה־מונד ניהלו המוסד וגורמים ישראלים מאדמת צרפת, בהם: ניסיון ישראלי־צרפתי משותף לגייס סוכן סורי שניסה לקנות נשק כימי, ניסיון חברה ישראלית לבצע האזנות סתר במועצת אירופה בבריסל, וכן פעילויות של חברת "בלאק קיוב" שהפעילה משרדים בכיכר ואנדום היוקרתית בפריז.

המוסד, כך דווח, אף ניסה לגייס סוכנים בשירותי הריגול הצרפתי כסוכנים כפולים במהלך מבצע משותף ב־2010. כתוצאה מההסתבכות לכאורה, שבמסגרתה שהה אחד הסוכנים הצרפתים בישראל, לה־מונד טוען כי נאלצו לעזוב את צרפת מפקד תחנת המוסד בפריז ועובד נוסף בשגרירות ישראל.

ומהי הסיבה שהמוסד, כמו ארגוני ביון זרים נוספים לרבות הסי־אי־איי, הפכו את פריז לבירת הביון? ובכן, ריבוי הכנסים הבינלאומיים, הביקורים התכופים של ראשי מדינות אפריקאיות, והקהילה הבינלאומית הגדולה בעיר. סיבה נוספת: "צרפת מקדישה את רוב פעילות הריגול שלה למלחמה בטרור ולכן אין לה מספיק כוח אדם לריגול נגדי", כך לדברי מקור בקהיליית הביון הצרפתית.

מקור במשרד החוץ הצרפתי הודה כי "הישראלים בכל זאת נזהרים קצת יותר מבעבר". לדבריו, הם אינם מבצעים יותר חיסולים על אדמת צרפת ונעזרים פחות בחברי הקהילה היהודית בצרפת.

 

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.