דיון בוועדת הפנים של הכנסת בנושא רישוי עסקים דיפרנציאלי

 

ח"כ יעקב אשר: חובה להמשיך ולהקל מעל בעלי העסקים את תהליך קבלת הרישיונות  ולצמצם משמעותית את ההגבלות והתנאים המכבידים לפני קבלת רישיון עסק.

 

ועדת הפנים בראשות ח"כ יואב קיש  התכנסה בכדי לדון בהצעת חוק להקלה על תהליך רישוי העסקים הקטנים והבינוניים ולאפשר בחקיקה  לקבל רישיון על בסיס תצהיר מבלי להיגרר לסחבת בין משרדית ותנאים מכבידים של משרדים וגופים כאלו ואחרים.

 

אלי גרונר, מנכ"ל משרד רוה"מ הציג בדיון רשימה המעידה על ריבוי ההליכים הנדרשים ומשך הזמן של הקמת עסקים  בכמאה מדינות מפותחות  ברחבי העולם  ועל התקדמותה של ישראל מהמקום התשעים ושמונה למקום הארבעים ואחת  ואמר  שישראל היא המדינה היחידה המוזכרת בדו"ח של ארגון  ה OECDהאירופי כדוגמה ומופת איך עובדים על הורדת רגולציה והקלת תהליכי רישוי, 

 

לדבריו  בין 2015-2017 אין מדינה בעולם שהורידה יותר רגולציה מישראל והצעת החוק המדוברת תתרום להמשך המגמה הזאת.

 

ח"כ יעקב אשר שיבח את פעילות משרד רוה"מ כדי להקל על העומס הבירוקרטי הקיים במדינה בכל תהליך קבלת הרישוי מהמוסדות השונים כמו מכבי האש , משרד הבריאות , המשטרה ועוד ודרש לא להרפות מהנושא עד ליישום וחקיקת החוק שיקל על התהליכים להוצאת רשיון עסק, דבר שיתרום למשק הישראלי.

 

בהתייחס לנתונים  שהציג מנכ"ל משרד רוה"מ לפיהם ישראל התקדמה מאד ברשימת המדינות הנלחמות ברגולציה אמר ח"כ אשר כי "הבשורה הטובה" שאמר מנכל משרד רוהמ רק מוכיחה את המצב העגום בו היינו עד לאחרונה, ואני אומר למנכ"ל כי  יש עוד הרבה מה לשפר.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ קיש אמר  בתגובה לדברים  כי המטרה היא להשלים את החוק המיקל מאד על קבלת רישוי על בסיס הצהרה כבר במושב הקיץ  והדבר  יעזור לכל העסקים הקטנים והבינוניים   ולכלכלה בכלל. 

 

בחילופי הדברים עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה אמר ח"כ אשר כי הנוסחה הנכונה היא זאת  הנהוגה בארצות הברית  שם הכללים והתקנות ברורים והסוחרים זוכים לאמון גבוה מרשויות החוק  ובמידה ובעל עסק עבר על הכללים הבסיסיים על פי התחייבותו נשללת ממנו הרשיון והענישה ללא פשרות, בניגוד לתהליך הקיים בישראל בו הסוחרים חשים נרדפים וחשודים ברמאות או בעקיפת החוק עוד לפני שהצליחו להקים את העסק ומתמודדים במשך חודשים רבים מול משרדים שונים בלך ושוב עד לקבלת הרישיון המיוחל.

 

מנכ"ל משרד הממשלה אלי גרונר גיבה את הדברים ואמר כי מוטב לזכות מאה אשמים ולא להרשיע אדם אחד זכאי וביקש מחברי הוועדה לקדם את חקיקת החוק כבר במושב הנוכחי לחיזוק הכלכלה הישראלית.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.