דיון בכנסת על קידום BDS באוניברסיטת בן גוריון

וועדת חינוך של הכנסת התכנסה היום (ד') לדיון חירום בקשר לחשד כי אוניברסיטת בן גוריון מקדמת BDS בתוככי המוסד בעזרת המימון הציבורי הניתן לה

וועדת חינוך של הכנסת התכנסה היום (ד') לדיון חירום בקשר לחשד כי אונברסיטת בן גוריון מקדמת Bds בתוככי המוסד בעזרת המימון הציבורי הניתן לה.

יו"ר ועדת חינוך של הכנסת ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) אמר בפתח הדיון: "מתקומם שיש תופעות כאלה בתוכנו. צריכים לטפל במי שעושה זאת. ארגונים שיוצאים נגד מדינת ישראל יש להוציאם מחוץ לחוק. לא היה לי ספק שהאונברסיטה תומכת בBds. תנועת "אם תרצו" אתם עושים עבודה טובה יש לכם לעשות זאת בחרדת קודש. מי שקורא לפגוע במדינת ישראל, יש להילחם בו."

יוזם הדיון, ח"כ בצלאל סמוטריץ אמר כי:"תחושתי היא שלא הייתה התייחסות לדברים אלה דמגוגיה. לא כל מה שחוקי הוא כשר. חופש אקדמאי מאפשר חופש ביטוי רק למה שקשור לתפקידו. אי אפשר להגן על אותם ביטויים מקוממים שאין להם קשר לאקדמיה. אי אפשר לדבר על חופש אקדמאי כאשר הם חותמים את שמם ושם המוסד בעצומות נגד מדינת ישראל. אנחנו נשלול להם את התקציבים. אי אפשר לרומם את חופש הביטוי מצד אחד ושמור לאותם מרצים מותר גם לחבר חבר הנאמנים להגיד את דעתו. יש פעולות בתוך האונברסיטה שתורמות ומעצימות את הBds."

ח"כ ענת ברקו (הליכוד) אמרה כי: "אני לא יכולה לנתק את מה שקורה ממה שקרה באונברסיטה העברית פסטיבל הנכבה באונבריסטת תל אביב ועכשיו נגיע לאונברסיטת בן גוריון. החופש האקדמאי יקר לליבי. אנחנו כל הזמן מנסים להתמודד עם bds בארץ. יש בעיה באונברסיטת בן גוריון . יש בעיה באמירות של מרצים שאנחנו מממנים אותם. יש השתקה. קוראים לאנשים "גלוחי ראש" ככה לדבר על מדינת ישראל? או לשבור את המפרקת לפעילי ימין? אפשר לתת במה להרבה ארגונים אבל אי אפשר לנצל באופן ציני את המימון הציבורי. יושב כאן מר מייקל גרוס שתורם שנים לאומברסיטה והוא מקבל מכתב למה שהוא מכבס את הכביסה המלוכלכת בחוץ."

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) מר כי: " תופעת הbds בארה"ב הולכת ודועכת ומי שמוביל את התופעה הזו בחו"ל אלה המרצים הישראליים בחו"ל. מה שנותן לה את הלגטימציה אלה מרצים ישראלים שנם מתהדרים בהם. המלחמה שאנחנו מנהלים נגד מרצים היא חשובה וזו תופעה שצריך לרדוף אותה. קבלתי לידי מחקר שעשתה תנועת "אם תרצו" וזו ההזדמנות לקבל תשובות מהאונברסיטה ישירות. מרצים כמו פרופ' גורדון ופרופ' יצחק נבו עדיין נהנים מתקציבי האונברסיטה ואנחנו מממנים תמיכה בbds."

אלון שוורצר ראש אגף מדיניות "אם תרצו" אמר כי: "בדו"ח שלנו הראנו את כלל המוערבות של האונברסיטה בתופעת הBds. פרופ לפני חודשיים כתב אחד המרצים אמר שאשתף פעולה עם פעילי Bds. פרופ' ניב גורדון קרא "לשבור את ישראל". פרופ' נוסף פנה לאונברסיטת ברקלי שיבח את המוסד על תמיכתה בBds. בנוסף לאונברסיטה יש תוכניות אקדמאיות שבהם ניתן לעשות תמיכה ציבורית אפשר להתמחות מארגון בלדנא וזהו ארגון שקורא לסרבנות במדינת ישראל."

ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) אמר כי: "הניחוש שלי הוא שעוד מעט נשמע את הביטוי "סתימת פיות". כל חופש בכל דמוקרטיה הוא מוגבל.

פרופ' מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) אמר כי: "אני גאה שאפשר לדבר במדינת ישראל כאשר אני נמצא בחו"ל."

לירן ברוך, לוחם צנחנים שאיבד את עינו אמר כי: "אני מתפחלץ מהאשמות שמטיחים בנו. אני נפצעתי ב2002 במחנה פליטים קלנדיה כתוצאה ששמרתי על טוהר הנשק , אני שומע את הפרופוסרים האלה שיוצאים נגדנו. דוד בן גוריון מתהפך בקברו ואתם נותנים במה לארגונים שיוצאים נגד מדינת ישראל."

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) אמר כי: "אני בעד חופש אקדמאי. אני בא ושואל מדוע למייקל גרוס אסור לו להגיד את דעתו כחבר בחבר הנאמנים מדוע כאשר הוא הביע את עמדותיו לגבי אירועי bds שהאונברסיטה קשורה אליהם, האונברסיטה בן גוריון לא צריכה תרומות. היא מחזירה הרבה תרומות. יש לך חבר חבר נאמנים שחושב אחרת ממכם אל תדיחו אותו. זו סתימת פיות."

ח"כ תמי זנדברג (מרצ) אמר כי: " זו תקופה ארוכה שאתם מטרטרים את הכנסת. כולם עובדים אצלכם. אתם מנהלים פה ציד מכשפות. מתנצלת אתם צריכים להיות פה מול חבורה של פרחחים."

פרופ' רבקה כרמי נשיאת אונברסיטת בן גוריון אמרה כי: "ביום העצמאות קיבלתי מכתב מתנועת "אם תרצו" הקורא להתפטרותי.
הדיון הנוכחי הוא שקרי. אין לאונברסיטת בן גוריון כל קשר או צילום לקביעת דיון זה בעקבות קורס הצילום הזה. אין לקורס הצילום המדובר כל קשר לאונברסיטה. האונברסיטה היא חוד החנית במאבק הBds. אנו מגויסים למאבק בהם. פעילות זו עקבית ומתמשכת. שוב ושוב עולות טענות סרק. מועלה מן האוב אותו קומץ אקדמאי וחותם על עצומות וכראוי במדינת דמוקרטית. דעות אלה הופכות לי את הקרביים. יוזמי הדיון לא יפחידו אותנו. נאמר שאנחנו סותמים את פיו של מייקל גרוס. התייחסנו לכל הערה שהיא. מייקל גרוס קרא לי באופן אישי "קאפו", זו הדרך בה הוא מתייחס לאונברסיטה."

מנכ"ל תנועת "אם תרצו" מתן פלג שתנועתו יזמה את הדיון בועדת חינוך של הכנסת אמר כי: "כיום כבר לא ניתן להסתיר את המעורבות של אוניברסיטת בן גוריון ושל אנשי אקדמיה הפועלים בה בעידוד תהליכי הדה-לגיטימציה נגד מדינת ישראל וחיילי צה"ל, ואף בתרומה של המרצים לחרם וללחץ בינלאומי נגד ישראל. משפחות שכולות, לוחמי ונכי צה"ל וסטודנטים שואלים את עצמם כיצד תחת נשיאותיה של פרופ' כרמי, כספי ציבור מימנו מרצים שמסיתים נגד חיילי צה"ל ואף תומכים בחרם על ישראל. אוניברסיטת בן גוריון חייבת לחזור למצויינות אקדמית ובמקביל לא לאבד את זהותה הציונית ובשביל כך על הנשיאה לקחת אחריות ולטפל מיידית בנושא. אוניברסיטה בה מרצי מחלקה שלמה בוחרים פה אחד להעניק פרס לשוברים שתיקה, בנוסף למחלקה לפוליטיקה וממשל שנמצאה על ידי המועצה להשכלה גבוהה כמדירה תכנים ציונים ובנוסף לכך, מרצים שונים מתפרסמים בעולם כקוראים לחרם נגד ישראל, לא יכולה להמשיך בקו הזה. בטח לא במוסד הממומן בכספי משלם המיסים. אם רבקה כרמי לא מסוגלת להתמודד עם התופעה יוטב אם תחזיר את המפתחות ותתפטר לאלתר".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.