דיונים בממשלה ובבג"צ על חוק הכשרות

ועדת השרים צפויה לאשר את ההצעה לאסור על מתן כשרות פרטית למוצרי מזון. במקביל, ידונו שופטי בג"צ בעתירה הפוכה

היום (ראשון) יתקיימו שני דיונים חשובים בנושאי דת ומדינה: האחד, בנושא חוק הכשרות החדש, יתקיים בכנסת, בוועדת השרים לענייני חקיקה, ואילו השני, הדן במונופול הרבנות על הכשרות בארץ, יתקיים בבג"ץ.

וועדת השרים לענייני חקיקה צפויה לאשר את חוק הכשרות החדש שמקדם חה"כ יואב בן צור (ש"ס), החוק יעלה היום לאחר שנדחה כמה פעמים מסדר היום על ידי יו"ר ש"ס אריה דרעי.
החוק, כאמור, מציע לאסור באופן גורף על גופי כשרות פרטיים להכריז ולפסוק על כשרות מוצר או עסק, אם אין לו תעודה רשמית של הרבנות, משרד האוצר התנגד למהלך, שעשוי לשבש את 'רפורמת הקורנפלקס', שנועדה להוזיל מוצרי מזון ולאפשר תחרות שווה והוגנת בשוק המזון, אך חה"כ משה גפני (יהדות התורה) הוביל פשרה לפיה הרפורמה תחול על מוצרי מזון מיובאים ולא על בתי אוכל כגון מסעדות.

כאמור, וועדת השרים אמורה לאשר את החוק, שיעבור להצבעה בכנסת, ועד שיגיע לקריאה שניה ושלישית יושגו הסכמות לגבי הפרטים הקטנים של החוק בין אנשי האוצר לבין אנשי ש"ס.

בנוסף לכך, יתקיים היום בבג"ץ דיון בעתירה שהוגשה על ידי שני מסעדנים מירושלים אשר המסעדות שלהם אינן נמצאות תחת השגחת הרבנות. בעלי המסעדות דורשים לאפשר להם להציג את בתי העסק שלהם כ"כשרים", זאת למרות שאין להם אף תעודת כשרות, היועץ המשפטי לממשלה הביע את דעתו כי אמנם אין להשתמש במילה "כשר", אך ניתן להשתמש במילים עקיפות, כגון "בהשגחה", לעומת זאת, הרבנים הראשיים לישראל הביעו את דעתם ודרישתם שיופסק גם השימוש בביטויים עוקפים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.