דיוני הקבינט בצוק איתן נחשפים: בוגי לנתניהו: "לא להיכנס לפעולה נגד המנהרות"

הבוקר ועדת המשנה לביקורת המדינה תאשר את פרסום דו"ח המנהרות של מבקר המדינה. בעיתון ידיעות אחרונות פורסמו הבוקר תמלילי הקבינט מזמן מבצע צוק איתן מהם עולה כי נתניהו לא דחף לטפל במנהרות לאחר שגנץ ובוגי יעלון חששו להיכנס לתוך הרצועה.

אם לא די לו בתיקים שנפתחים חדשות לבקרים, הבוקר ועדת המשנה לביקורת המדינה תאשר  את פרסום דו"ח המנהרות של מבקר המדינה. בעיתון ידיעות אחרונות פורסמו הבוקר תמלילי הקבינט מזמן מבצע צוק איתן מהם עולה כי נתניהו לא דחף לטפל במנהרות לאחר שגנץ ובוגי יעלון חששו להיכנס לתוך הרצועה.

חבר הכנסת יעקב פרי מיש עתיד, שהיה משקיף בקבינט בזמן מבצע צוק איתן, הגיב בשיחה עם אסף ליברמן על פרסום התמלילים. לדבריו, צה"ל לא הגיע מוכן לאיום המנהרות.

"הטענות ששמענו מרה"מ במשך התקופה האחרונה, שהתקיימו הרבה מאוד דיונים על המנהרות טרם הקבינטים של תקופת צוק איתן – לצערי אין להן על מה להסתמך", קבע חבר הכנסת, "ולכן המסקנה היא שראש הממשלה לא אמר פה את האמת".

 

על פי התמלילים בידיעות אחרונות, 30 ביוני 2014. בקבינט הביטחוני של ממשלת ישראל כבר החלו לנשב רוחות מלחמה. "התגובה עד עכשיו רפה וביזיונית אל מול הפיגוע", אומר השר נפתלי בנט. "בעזה יש עשרות מנהרות שמיועדות לחטיפה, הן לא שם כדי להחליד", בנט עוקץ את שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, "צריך לצאת לפעולה יזומה בקו המגע".

אלא שההצעה של בנט נתקלת בהתנגדות גורפת של חברי הקבינט. על פי הפרסום בידיעות, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה: "המנהרות הן איום ממשי על מדינת ישראל והן עלולות לשנות את המאזן בינינו לבינם. בוגי", הוא פונה אל שר הביטחון, "אני מבקש שתציג תוכנית מחר, כולל השתלטות על הפתחים".

אלא שבוגי משיב:  "יש תוכנית כזו",  עונה לנתניהו שתוהה "אני לא מכיר אותה".

 

בוגי התגלה בישיבת הקבינט כאיש שמאל פחדן ומוג לב, "לחמאס אין כוונה להפעיל את המנהרות באופן יזום", אומר יעלון. "צריך להיזהר ממיס-קלקולציה".

בנט עוקץ : "באירוע גלעד שליט היה להם רקע?"

יעלון: "לא".

 

בנט דוחף לכיוון פעולה אקטיבית: "אתה חושב שאם לא נעשה כלום, הם יכילו?"

יעלון שוב דוחק שלא לעשות כלום: "כן".

 

 

גם הרמטכ"ל בני גנץ שותף לדעה עם בוגי שלא צריך לעשות כלום: "חמאס אינו רוצה לפעול. הם אמרו כבר ברדיו שלהם 'עשינו טעות עם החטיפה'".

 

ראש אגף המודיעין, אביב כוכבי, מתגלה כשמאלן לא פחות מבוגי: "יש עשרות אינדיקציות שחמאס לא רוצה עימות".

גנץ בתגובה: "אני ממליץ על חשיפה אסטרטגית של תוכנית המנהרות של חמאס".

 

בנט שואל: "כמה זמן תיקח פעולה קרקעית נגד המנהרות?"

גנץ: "יומיים-שלושה. בפועל – הפעולה הקרקעית ארכה כ19 ימים

 

לאורך דיוני הקבינט הוביל שר הביטחון  בוגי יעלון את הקו הזהיר. "אנחנו חיים תחת לא מעט איומים מתפתחים", אומר יעלון, "אני מציע לא להיכנס לפעולה נגד המנהרות".

התמליל המלא מפורסם בידיעות אחרונות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.