ענקית הטראנס כבר לא מבולבלת

לראשונה, הרכב פופ נשי שומר מצוות: היהודיות – "בנות ישראל", דלית אייזנר או אם תתעקשו לכנות אותה בשם הבמה שלה, די-ג'יי דאלי, כבר לא מתבלבלת היום: "יש את האמונה הפנימית, ויש את המקצוע והם הולכים נפלא ביחד. עשיתי ויתורים כדי להתקרב לאמונה שלי, אבל אלוקים מחזיר לי בכפל כפליים." {"אלוקים החזיר בכפליים"}

בעבר, הרקידה די- ג'יי דאלי עשרות אלפים במסיבות אלקטרוניקה מעורבות, אחרי מסלול חיפוש עצמי היא פגשה בתורתו של רבי נחמן שדיברה אליה מאוד ועזרה לה להגדיר את עצמה מחדש. מאז היא מחשבת מסלול בכל יום, נצמדת לעקרונות שקיבלה מרבניה ומורי הדרך שלה, ומנתבת את הכישרון המוזיקלי והבימתי שלה לערבי נשים, שמחות, אירועים וכנסים לנשים בלבד.

דאלי מנהלת הרכב דתי ייחודי, עם השם שמסמל את המהות שלה בעיני עצמה: "היהודיות". בהרכב בעלות תשובה שרוצות לעשות מוזיקה בועטת ומקורית – "בקדושה". ארבע נשים עושות פופ ורוק על הבמה. לכאורה, קונספט בינלאומי, אלא שהן גם חרדיות וישראליות, ומהוות תופעה ראשונה מסוגה: שומרות מצוות שמופיעות רק בפני נשים, בז'אנר שלא נחשב, עד לאחרונה למיינסטרים מגזרי. "היהודיות" מונות את ליזי חזן, דנית הלוי ונעמי צחקו.

%d7%93%d7%90%d7%9c%d7%99

אייזנר (38), מנהיגה את הלהקה ביד רמה, מרגישה שהיא מחוברת למוזיקה בצינור רוחני-יהודי: "בציון קבר רבינו נחמן מברסלב, יש את כל קשת החברה – דוסיות, חילוניות, בעלות תשובה, פריקיות, קרחניסיטיות ודתיות-לאומיות", היא מסבירה. "יהודית, למשל, מסמלת עבורי דמות חזקה שלא חוששת להתעמת עם קשיים. למרות שזה לא היה מקובל באותה תקופה, היא אזרה אומץ והובילה שינוי. גם הלהקה, נועדה ליצור שינוי.  יש כידוע הרבה זמרים דתיים, והמון זמרות דתיות שמצבעות קאברים. הרצון שלנו היה ליצור מוזיקה מקורית, למרות שהדבר לא מספיק מקובל ופופולארי"

במסגרת עיסוקה המוזיקלי, הגיעו אליה נשים מוכשרות, ואט אט התגבש עם מוזיקאיות שכולן בעלות תשובה, שהתקרבו ליהדות בעשור האחרון. לקראת אלבום בכורה של "היהודיות" משחררות הארבע סינגל ראשון, "בנות ישראל". אייזנר מתרחקת מקטלוגים – בחיים כמו גם במוזיקה. "אני לא עושה שירים, אלא מסרים", היא אומרת. "אני מדברת על מבחנים ועל בחירות. האני-מאמין שלי הוא לחזק, ומוזיקה זה סוג של שליחות וייעוד, בדגש על מוזיקה דתית, יהודית ונשית. אלו שלוש מילים חשובות, ואני מרגישה סוג של פורצת דרך, גם בגלל הנסיבות שלי".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.