די לשימוש ב"נשק כימי" נגד הבחורים – דב אייכלר בטור כואב

גם אם מדובר במשגיחים יראי שמים ובפסיכיאטרים מומחים, עדיין לא ייתכן שרק אלו יחליטו על השימוש בצעד הבלתי ייאמן הזה, שנחשף שוב השבוע בתחקיר של אמנון לוי

והנה פרק נוסף של ״פנים אמיתיות״ של אמנון לוי, שעוסק בבחור תלמיד ישיבת גור בשם פיני שקיבל זריקה פסיכיאטרית כדי לדכא את ה״יצר הרע״ שלו, פעולה כימית שתפגע לו בפוריות, ל"ע.

אז אפשר להתעסק באמנון לוי והאובססיה שלו לחרדים בכלל ולחסידי גור בפרט, אבל אפשר גם להתייחס אל הבעיה שהוא מציף, שהיא הרבה יותר רחבה וגדולה מחסידות גור. אני בוחר – לשם שינוי – באופציה השניה.

ובכן, תופעת חלוקת כדורים ״מדכאי יצר הרע״ (בשפה ישיבתית. בעברית: פעולה כימית שהזכרנו קודם את השפעתה) אינה ייחודית לחסידות גור. אולי גור אימצו את השיטה יותר מכולם, אך ישנן ישיבות רבות מכל החסידויות והקהילות במגזר שה״טיפול״ הזה מוענק לכל בחור החשוד בעיסוק מוגזם ב״יצר הרע״ שלו.

טענת המשגיחים וראשי הישיבות (ומן הסתם גם של הפסיכיאטרים) היא, שהטיפול נועד למנוע תקיפות על רקע לא ראוי בפנימיות. זו טענה שאפשר לדון בה, אך עדיין היא אינה מצדיקה את הקלות הבלתי נסבלת שבה כל משגיח או ראש ישיבה יכול להחליט על התהליך הנוראי האמור לבחורים.

מה גם, שייתכן מאוד שהמניעים של המשגיחים וראשי הישיבות אינם בהכרח הומניים, וטענת ה״תקיפות״ אינה אלא כדי לתרץ את השימוש שלהם בנשק כימי נגד ה״יצר הרע״.

הרב שלמה מדלוב, מושא התחקיר מהשבוע, עושה רושם של אדם ירא שמיים, ולפי מה שהבנתי גם מאלו שמבקרים אותו, אכן מדובר ביהודי רציני שאין בו כוונות זדון. הוא ״רק״ נעזר במדע כדי להיאבק ב״יצר הרע״. מבחינתו הוא לוחם בשטח אש וכל ציוד וכל סיוע מכל גורם – מבורך. (נציין כי עם פרסום הטור מגיעים תלונות שסותרות את הרושם והמידע הראשוני שקיבלנו לגבי הרב מדלוב אך נתייחס אליהן לכשיוכח ובהזדמנות אחרת ב״נ)

השאלה צריכה להיות מופנית גם כלפי הפסיכיאטרים ובעיקר גם כלפי הרשויות שלא מפקחות על השיטה. אם יש בחור שתקף תלמידים אחרים בישיבה וכדי להציל אותו ואת הקורבנות מתקיפות אלימות ומעשים חמורים רוצים לתת לו טיפול פסיכיאטרי, חובה לעשות זאת עם פיקוח הדוק וקפדני מאוד מצד גורמים מקצועיים חיצוניים, כמו עובדים סוציאליים, ולא רק על ידי הפסיכיאטרים והמשגיחים.

די לקלות הבלתי נסבלת בשימוש בנשק כימי נגד "יצר הרע" בעולם הישיבות.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. בישיבה של גור בערד התאבד לפני שבוע נער בן 15

  מדוע מטייחים את זה???

  ערדניקית |
  הגב
 2. ילד שנגע בחברו אפילו עם בגדים ללכת בגיל 12.5 ובמקום להסביר לו מה מותר ומה אסור לתת לו כדור לא משנה מה זה רצח

  בדוק

  יהודה |
  הגב