דמיון מודרך: לעצב חדר ילדים דרך העיניים שלהם

בלי להשתולל בחיפושים ובלי להוציא אלפי שקלים, אפשר למצוא דרך שפויה והגיונית לארגן חדר ילדים.
המטרה היא למצוא רהיטים שיענו על הצרכים הפרקטיים של כל ילד, אך באותה העת, שיוכל להשתמש בהם גם בעוד מספר שנים

ילדים כיום מבלים הרבה יותר זמן בחדר מבעבר, לכן, יש לוודא שהמקום שמשמש עבורם כמבצר פרטי, הוא נעים, בטיחותי ומסודר. המטרה היא לייצר ה בו אווירה נעימה, ולדאוג שהקטנטנים יישארו מוגנים גם כשאנו לא נמצאים שם כדי להשגיח עליהם. קבלו את העצות שיעזרו לכם ללמוד כיצד לעצב חדר דרך עיניהם של הילדים.

לרדת לגובה העיניים:
"חשוב להבין את נקודת המבט של הילד, כאשר הוא פועל בחדרו. נסו לראות את העולם מגובה העיניים שלו. חלל החדר, אביזרי האחסון, הרהיטים והחפצים שלו – כל אלו צריכים להתאים לגובה הילד, לידיו הקטנות ולמגבלות שלו." מסבירה מעצבת הפנים אריאלה עזריה ברקוביץ
היא מוסיפה כי "דלתות של ארונות ילדים לדוגמה, מפריעות לרוב הילדים הקטנים. אם משהו ממוקם גבוה, צריך לאפשר לילד לטפס על 2-3 מדרגות כדי להגיע אליו. צעצועים אפשר לסדר בארגזים נמוכים ופתוחים. גם בגדים יומיומיים כמו תחתונים וגרביים עדיף לאחסן בסלים פתוחים, ולא במגירות גבוהות."

לרדת לגובה העיניים

 

לשתף את הילד בתהליך:
אין ברירה אלא להילחם בדחף הטבעי לסדר הכל לבד. אם הילד לא שותף לתהליך הסידור, הוא לעולם לא ילמד לסדר את החדר. ראו את עצמכם בתור יועץ ארגוני של ילדכם. כיועצים מקצועיים, תפקידכם הוא לבדוק מה עובד כמו שצריך, מה לא עובד, מה חשוב לילד, מה גורם לבעיות ולמה בכלל לסדר את החדר.
כאשר אתם משתפים את הילד בסידור החדר שלו, יש לכם סיכוי טוב לבנות הרגלים שהוא מבין את חשיבותם ויסכים לסגלם בעתיד. אם הילדים מעורבים בסידור עצמו, הם יבינו טוב יותר את ההיגיון והשיטה מאחורי סידור חדר ילדים.

 

בטיחות:
"בטיחות ילדינו היא הדבר הראשון שיש לקחת בחשבון כשבוחרים עיצוב לחדרם." טוען אלי שמעון, מבעלי 'א.ש רהיטים', רשת רהיטי ילדים ונוער.
הוא מוסיף כי "משכנם הפרטי הוא המקום בו הם מרגישים חופשיים להתפרע כאוות נפשם, לכן חשוב לשים לב לריהוט הנמצא מתחת לחלון ולהימנע מהצבת מיטה או כיסא אשר יעניקו גישה קלה מדי לחלון. אם החדר אינו אטום מספיק, חדירת קור לחלל עלולה לגרום להתקררות, לכן רצוי להציב את המיטה בצמוד לקיר פנימי".

בטיחות קודמת.

 

גישה נוחה:
הקטנים אוהבים לבטא את היכולות האמנותיות שלהם ולהכניס הביתה יצירות אמנות על בסיס יומי, כך שחדרם לרוב יהיה עמוס ומבולגן. לכן כדאי לארגן גישה נוחה בכניסה לחדר, כלומר, להימנע מהצבת רהיטים גדולים בסמוך או מאחורי הדלת אשר עלולים להגביל את נוחות ומהירות הגישה לחדר במידה ותידרשו לכך.

 

תחושת הילד:
מתן כבוד לפרטיותם של הילדים חשוב מאין כמוהו, לא רק כשמדובר במתבגרים, אלא גם בקטנטנים שלכם. אל לנו לשכוח שחדר השינה שלהם הוא מבצרם הפרטי בו הם אמורים להרגיש חופשיים לעשות ככל העולה על רוחם. כמעט. אם כן, המיטה וספריית העבודה, הם המנוע לעשייה בחדר. רצוי שמיקומם יאפשר זווית ראיה כלפי הדלת, ומאחר וזו מגבירה משמעותית את תחושת הביטחון האישי והשליטה על הנעשה בחדר, ומקטינה את הסיכוי להפתעות לא נעימות ולתחושת חוסר שליטה על סביבתם האישית.

תחושת הילד

 

התאורה והאור הטבעי בחדר:
לאור, מלאכותי או טבעי, יש הכוח למלא אותנו באנרגיות, וכשמדובר בחדר ילדינו, חשוב במיוחד לאפשר את כניסתו, ולהימנע מהצבת רהיטים גבוהים, כמו ארון וספרייה, בסמוך לחלון שכן האווירה עלולה להיפגע. לרוב, הילדים הקטנים מעדיפים אור טבעי, עם זאת, רצוי למקם בסמוך למיטתם מנורת לילה קטנה שתקנה להם שליטה על האור כשהחדר חשוך. כמו כן, רצוי להימנע מבחירת בתי מנורה או נברשות המעמעמות משמעותית את התאורה, שכן אווירה כזו עלולה לפגוע בריכוז, כאשר הילדים עמלים על שיעורי הבית, ובאופן כללי בביטחון העצמי ובמצב הרוח.

חדר מואר

 

ניקוי החדר:
חול, בלגאן וצעצועים מפוזרים הם רק חלק מהמתנות שהקטנטנים אוהבים להכניס הביתה. כדאי להקפיד, אם כן, שאזור המשחקים בחדר יהיה מרווח דיו כדי לאפשר לכן ולהם גישה נוחה אליו. גם במידה והחדר קטן ולא מאפשר זאת, כדאי להציב באזור קופסא גדולה לצעצועים קטנים, כך שיוכלו לאסוף את הבלגאן שלהם בקלות. כך, בעת הניקיונות או שאיבת האבק, לא תשאבו להם בטעות את קוביות הלגו או גרוע מכך, תדרכו עליהן.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.