דן מרגלית: הכנסת הנכנסת היא ממשלה שתהיה במלחמה עם החרדים

במאמר מיוחד שמפרסם הבוקר העיתונאי והפרשן הבכיר דן מרגלית בישראל היום, הוא כותב כי הכנסת הכנסת הנכנסת תהיה כנסת של ממשלה נגד חרדים.
"כנס הקיץ של הכנסת, שנפתח אתמול ויסתיים בעוד שלושה חודשים", כותב מרגלית, "יעסוק כרגיל בנושאי מדיניות וביטחון ויתמודד עם תקציב כואב. כל זה יבוא לביטוי, כצפוי וכמקובל, בדיוני הכנסת ובוועדותיה.
"אך המאפיין הייחודי של המושב יבוא לביטוי ביחסי הממשלה עם הציבור הדתי־חרדי. סימן סמלי לכך נמצא כבר אתמול בעימות המילולי החריף בין שר האוצר יאיר לפיד לבין משה גפני מיהדות התורה. לפיד הוא בעיני החרדים האיש הרע, שהדיח אותם עם נפתלי בנט ממקורות המימון הממלכתיים.
"המאבקים יהיו מגוונים ויחצו חזיתות ומפלגות. סביר להניח כי המרכזי שבהם יהיה חוק השוויון בנטל השירות. ליש עתיד ולבית היהודי מחויבות מובהקת להעבירו במושב הקרוב. הליכוד ביתנו מחזיקה בהתחייבות משנה בלבד – לשותפים, לא לציבור. האם תטרפד? ואם תנסה – היעלה בידה? בתשובה לשאלה זו מצוי דפוס היחסים אשר יתקיימו בקואליציה במהלך כהונתה של הממשלה. לא רק אם החוק יתוקן, אלא מתי.
"הבעד והנגד ישנו פניהם בהגיע שעת ההכרעה בסוגיית בחירת הרב הראשי. הבית היהודי לא יצעד בסוגיה זו עם יש עתיד. כדי לבלום את הרב דוד סתיו האורתודוקסי הנאור משוהם יהיה צורך לשנות את החוק ולאפשר למי שהם בני 70 ויותר להיבחר למשרה. בחירת הרב יעקב אריאל המבוגר – שצוטט השבוע בפי עמית סגל בערוץ 2 באמירות מפלות כלפי נשים – תלויה ביאיר לפיד ובאביגדור ליברמן ובציפי לבני. גם בשלי יחימוביץ', שבעניין גיוס תלמידי הישיבות נוקטת עמדה צוננת מדי, אך האם גם בעניין זה?
"איני מניח כי יש ממש בטענה שבנימין נתניהו רוצה לראות בשינוי מבנה הקואליציה, בפרישת לפיד ובשובם של החרדים. מכל מקום, אין להעלות על הדעת כי יפעל למימוש אפשרות כזאת. זאת אומרת שיש סיכוי כי הנהגת הרבנות הראשית תחזור לידיים דתיות־לאומיות בעלות גישה מודרנית, וסיכוי נוסף כי העיוות שבהשתמטות החרדים משירות צבאי יתכווץ. אלה שינויים ראויים לעשור שנים במקרה אחד, ולכמה דורות בעניין האחר. רק הנושא המרכזי של לימודי ליב"ה אחידים לכל מערכת החינוך, שהחרדים כה מתנגדים להם שמא ילמדו אצלם עוד מתמטיקה ואנגלית ואת שירת חיים נחמן ביאליק, לא יגיע למיצוי, וחבל. התכנון ממושך. הוא יימשך כשנתיים. אך גם מה שעומד על הפרק במושב הנוכחי בעל ערך החורג מן האופק של הקלפי הבאה לכנסת ה־20", מסיים מרגלית.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.