דנה ורון נלחמת בשבילכם • ראיון

העיתונאית החרדית דנה ורון, המוכרת מהסרטונים ב'רשת' ומתכנית הרדיו ברדיו ירושלים, אומרת את האמת שלה תמיד. נלחמת על הדרך שלה ועל הערכים שהיא מאמינה בהם. רק תזכרו שזה בא מאהבה. ראיון

דנה ורון – עיתונאית, פובליציסטית ומנחה – אמא ל-5 ילדים. חוזרת בתשובה יחד עם בעלה כבר 21 שנים, גרה היום בביתר עילית, ומגדלת את ילדיה במקום הזה. מגישה את תוכנית הרדיו "לא מה שחשבתם" מדי שבוע ברדיו ירושלים, שרה ומופיעה בפני נשים.

דנה מניחה על השולחן את כל הקלפים וכל מה שהיא חושבת או שאנחנו חושבים, ולא מעזים להגיד. גם כשהיא מקבלת פידבקים קשים וכואבים, היא עדיין אומרת ומוכנה להעלות את השיחה לשיח ציבורי, להשמיע ולשמוע את דעתם של אחרים. היא מציעה לכם להשתחרר מכל מה שאתם חושבים שאתם אולי יודעים.

בשבועות האחרונים שמענו את דנה לא פעם ברדיו או בפינת הוידאו ב"רשת" על דברים אקטואליים שקורים לנו במדינה, ובעצם היא מביעה את דעתה גם אם לא כולם מסכימים איתה. גם כשמפתחים נגדה אנטי ומאיימים עליה ועל ילדיה. במקביל, פינותיה במסגרת הוידאו הקצר "דיבור" של "רשת", תופסות תאוצה ברשה ומקבלות הרבה פידבק.

דנה, מה את בעצם מנסה, לשנות את העולם? שאלנו אותה, בהתייחס לדבריה אודות קהילת התועבה, שפורסמו מאד.

"אני חושבת שיש היום מקום לשיח ציבורי, והיום הקהילה יושבת על מערך יחצ"ני מטורף שמגלגל המון כסף, ואם התורה לא חשבה לנכון על הדרך הזו, אז גם אני, כמו התורה, חושבת שאדם צריך להתמודד עם כל הדחפים שיש לו, כמו עם כל דבר שהוא נסיון בחיים שצריך להתמודד. היהדות דורשת מאיתנו להתעלות על הדרך הטבעית שלנו, ולכן אני לא מזלזלת בהם או בדרך שלהם. אני מכירה מספיק אנשים בעלי אומץ שהעיזו לצאת נגד הקביעה שזה אבוד, והם מתמודדים. אז לתמוך בקהילה? סבבה! אולי לתת סיוע נפשי? לתת חופש בחירה אמיתי ולא משטר ולחרוץ גורלות. זו אמונתי, ואין בה שנאה או חוסר קבלת האחר, אלא דיון ענייני ולגטימי על איך מתייחסים לנטייה לאור ערכי התורה היהודית.

"בתוכנית של גיא לרר, למרות רצונו העז לגחך על הנושא, לזלזל באינטלגנציה של הרוב, ולבטל ציבור שלם של אנשים בעלי אמונה שחושבים כמוני כך שהוא לא כל כך נתן לי לדבר, הוא עדיין הפיץ את הסרטון וזכה לקדם את הדף שלי, למרות הנושא.

"אני אומרת את מה שאני חושבת ומה שיושב לי לפי ערכי היהדות.

"עדיין אני רואה באנשים האלה בני אדם רגילים כמוני שמתמודדים עם תהליך בחיים, ויש בינינו וויכוח שמותר לדבר עליו, ואפילו אם רק אחד מהם יחזור בו הרי זה שכרי.

"השליחות שלי היא להשמיע כיוון אחר ודרך אחרת. למרות הנסיונות של האיומים והקללות והשיימינג שעושים לי, אני עדיין אמשיך להגיד את מה שאני חושבת ורואה כדרך חיים אמיתייים לפי היהדות".

השבוע, האירוע של חב"ד בכיכר רבין, עלה לכותרות בעקבות זה שלא רצו לעשות הפרדה בין נשים וגברים.

"שוב, בגלל הנושא הדתי ניסו להשתיק אותנו. הרי מה ביקשנו, שהמקמות הראשונים בכיכר יהיו מופרדים ל-600 איש, אז כמו שאנחנו צריכים להבין את החילונים בערכים שלהם, גם הם צריכים להבין אותנו ולעשות את ההפרדה המקובלת עלינו, כי גם אני אמא ואישה, ועדיין כשאני מגיע לארועים אני מרגישה מצויין בהפרדה בין נשים לגברים, כי זו הדרך שלנו. אז למה לא לכבד אותה?

"ולכן עליתי לשידור ואמרתי את מה שאני חושבת לגבי ההפרדה גם בעיר תל אביב. נשים רוצות לרקוד כשיש הפרדה. ההפרדה לא באה רק על פלטפורמה של דתיים, אלא של העצמת נשים שרצו לרקוד ורצו לקחת חלק בפעילות ולהרגיש בה נוח. אז למה שלא תהיה אופצייה לכל אישה לבוא ולרקוד ולשמוח בארוע? גם השופט לא הבין על מה המהומה".

מה לגבי פידבקים וטוקבקים שליליים?

"האמת, זה לא קל, לפעמים בא לי פשוט לקום ולעזוב את מה שאני חושבת או אומרת, ולא לקבל את כל הרוע הזה של טוקבקים ואיומים. גם לי יש רגעים קשים בנושא הזה. אבל כשאני יודעת שזו השליחות שלי ומבקשת מה' שיעזור לי להגיד דברים טובים שייכנסו ללבותיהם של אנשים טובים, אני נרגעת וממשיכה הלאה.

"אחרי דיון סוער, יש כמובן יותר איומים ופוסטים נגדי. יש רגעי שבירה, למשל כשקיבלתי תמונה שלי שאני נראית כמו היטלר. הדברים כשלעצמם תמיד פוחתים עם הזמן, וזה עוזר. חלק מהקללות אני מוחקת, חלק מהמקללים אני חוסמת וחלק אני משאירה בעמוד הפייסבוק שלי".

 

גם על השיח בציבור החרדי את רוצה להגיד משהו?

"חשוב לי מאוד לעורר ולתמוך בשיח הציבורי בכל נושא בציבור החרדי, שדי מנסה לטאטא מתחת לשולחן נושאים ש"אסור" ולא מרשים לדבר עליו. אני חושבת שהיום יש לרשתות החברתיות כח להגיד הכל, וזה מחלחל גם למגזרים חרדיים מאוד, אפילו ששם עדיין אין אינטרנט וזה די חלש. הגזענות בציבור החרדי מאוד קשה גם היום. כשאני הייתי ילדה אמא שלי חזרה בתשובה וגרנו בבני ברק, ולא קיבלו אותנו לבית ספר חרדיים. אני זוכרת שזו היתה מלחמה שלנו, מול הציבור הליטאי במיוחד. וזה הוביל אותי לא להמשיך להיות דתייה, ולחזרה בשאלה. ובאמת לפני 21 שנים חזרנו אני ובעלי לדרך של חזרה בתשובה, בזכות הדרך של הרבי מלובביץ', שמקבל כל אחת ואחת בדרך שלה. וזה הדרך שלי להמשיך ולהחזיק את עצמי ואת הבית שלי בעולם של תורה ויהדות.

 

 

"אני מרגישה שזו השליחות שלי לדבר ולהגיד את מה שאני חושבת. מספיק לי מישהו אחד שיבוא ויגיד לי שבזכות הדיבורים שלי הוא שומר שבת.

"מאוד חשוב לי שיידעו שאני כאן להגיד ולהביע את דעתי, להתווכח מתוך אהבת ישראל ולא מתוך שנאה. שאנשים יישמעו את הצד השני של דתיים ושל הדוסים שמכירים את העולם והולכים לפי ערכים של התורה והיהדות, ומקבלים את כולם, כי כולנו יהודים".

 

 

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. דנה ורון-ואוווו

  ענקית יישר כח לא בקטע דתי לא בקטע פוליטי לא כלום..נטו הגיוןןןןןן אינטלגנציה סוף סוףףףף מישהו קם ואומרת דבריםם ככ פשוטים והגיונים ועדיין מנסים להוציא אותה חשוכה איך נוצר העיוורון הזה לעזעזל ..
  תצליחי וכן יירבו כמוך וממך!

  Li |
  הגב
 2. יישר כוח ענק לדנה ורון

  המשיכי לבטא ציבור גדול שחושב ומרגיש כמוך אך מושתק

  כל הכבוד, את מקסימה. ה' עמך! |
  הגב
 3. דנה ורון, יישר כוח ענק!

  דנה ורון, המשיכי לבטא את שרבים חושבים ומרגישים אך מושתקים. יישר כוח!

  כל הכבוד, את מקסימה. ה' עמך! |
  הגב
 4. דנה ורון היא בחורה מידיי יפה והתמונה שלה מעלה סיטואציות שאין מקומות באתר הזה

  דנה ורון היא בחורה מידיי יפה והתמונה שלה מעלה סיטואציות שאין מקומות באתר הזה!!

  דנה ורון היא בחורה מידיי יפה והתמונה שלה מעלה סיטואציות שאין מקומות באתר הזה |
  הגב