דנמרק מקפיאה סיוע לחלק מהארגונים הפלסטיניים

דנמרק הודיעה על הפסקת כספי סיוע לארגונים פלסטינים לא ממשלתיים, לאחר בדיקה ממושכת בעקבות חשיפת המשרד לנושאים אסטרטגיים ולחץ מדיני שהפעילה ישראל

משרד החוץ הדני פרסם הודעה רשמית על הפסקת כספי סיוע והקשחת התנאים להעברת כספים לארגונים פלשתינים לא ממשלתיים (NGO) וזאת בעקבות לחץ שהפעילו ראש הממשלה בנימין נתניהו ומכתב שהוציא השר ארדן למשרד החוץ הדני לאחר שחשף המשרד לנושאים אסטרטגיים כי הכספים הללו, שהועברו באמצעות ה"מנהלת לזכויות אדם" הממוקמת ברמאללה, הגיעו לארגונים המקיימים קשרים עם ארגוני טרור ולטובת קידום חרמות נגד ישראל.

בהודעה הרשמית כתב שר החוץ הדני סמואלסן כי הוא מייחס חשיבות רבה להגעת הסיוע הדני אל היעדים שאליהם הוא נועד. לכן, במשך החודשים האחרונים, ערך משה"ח הדני בדיקה מקיפה בנושא, ובסיומה החליט על הקשחת התנאים לקבלת סיוע דני ע"י ארגונים פלסטינים לא- ממשלתיים. לפי ההודעה, רוב הסיוע הדני שהוקפא בחודשים האחרונים – לא ישולם. סמואלסן הבהיר כי מספר ארגונים הזוכים לכספי סיוע דני כיום, לא ימשיכו ליהנות מתמיכה דנית בעתיד.

יוזכר כי בשנים האחרונות דנמרק חברה ב"מנהלת זכויות האדם והדין ההומניטארי הבינלאומי", מנגנון מימון ממשלתי אירופי, בו חברות גם שוויץ, הולנד ושבדיה. מטה ה"מנהלת", המעביר מענקים לארגונים פלסטינים שונים, נמצא ברמאללה. בין הארגונים שנתמכו ע"י ה"מנהלת" בשנים האחרונות נמצאים ארגונים פלסטינים רבים המקדמים דה-לגיטימציה וחרמות נגד מדינת ישראל ובעלי קשרים לארגון הטרור "החזית העממית לשחרור פלסטין" (שהינו ארגון מוכרז בארה"ב ובאיחוד האירופי), כדוגמת אל-חק ואדאמיר. כמה פעילים בכירים בשני הארגונים (כגון מנכ"ל אל-חק, שעואן ג'בארין, שאף ישב בכלא הישראלי) הינם בעלי קשרים הדוקים לחזית העממית.

בהתייחסו להודעת שר החוץ הדני, אנדרס סמואלסן, אמר השר לנושאים אסטרטגיים והסברה, גלעד ארדן, "הודעת משרד החוץ הדני היא הישג משמעותי לישראל במאבקה התקיף נגד ארגוני החרם שסופגים היום מכה קשה. לא יתכן שמדינות אירופה ימשיכו לממן ארגונים פלסטינים הפועלים כדי לקדם חרם ולהציג תמונה מעוותת ומסולפת של ישראל, וחמור מכך – מקיימים קשרים עם גורמי טרור. על כן, אני מברך את שר החוץ סמואלסן על החלטתו הצודקת והמתבקשת. אני שמח שדנמרק השכילה להבין שמשלם המיסים הדני אינו חפץ במימון, ישיר או עקיף, לארגונים פלסטינים בעלי קשרים לטרור. אני קורא למדינות נוספות ביבשת אירופה לנהוג באותה מידה של אחריות מוסרית, ולנקוט בצעדים דומים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.