דקה אחר דקה: מהפריצה לכותל – עד "הר הבית בידינו"

בפתח שנת החמישים לשיחרור ירושלים, ארכיון צה"ל חושף את התיעוד הדרמטי מפריצת הצנחנים לעיר העתיקה ולרחבת הכותל המערבי – עד להכרזה המרגשת "הר הבית בידינו" – צפו

דקות לאחר שיחרור העיר העתיקה הכריז מפקד יחידת הצנחנים מוטה גורא על שיחרור ירושלים ובקול ניחר קרא:"הר הבית בידינו".

בצהרי ה-7 ביוני 1967 לאחר שהצנחנים שיחררו את ירושלים מיד הירדנים,  הרב שלמה גורן תקע בשופר, וכל הדרך לכותל עשו זאת בשמחה הרמטכ"ל יצחק רבין, שר הביטחון משה דיין ואלוף פיקוד מרכז, האלוף עוזי נרקיס.

ארכיון צה"ל במשרד הביטחון חושף תיאור דרמטי של שחרור העיר העתיקה, דקה אחר דקה. כך תיארו אלופי צה"ל דאז את תהליך הפריצה לעיר העתיקה ושחרורה .

אלוף פיקוד המרכז עוזי נרקיס, מחודש מרס 1970, סיפר על ההנחיה לשחרור ירושלים, שהייתה קיימת עוד מימי בן גוריון: "בזמנו הוא נתן הוראה כששאלנו אותו מה קורה אם חוסיין ייפול, הוא אמר חיזוק מעמדנו בירושלים. אם חוסיין מתדרדר, לוקחים את ירושלים". נרקיס הבהיר כי "לא הייתה פקודה לכבוש את העיר העתיקה זאת מכיוון שבן גוריון רצה להימנע מהסתבכויות".

ערב הפעולה  לשחרור ירושלים דנו האלופים על התכנית , "ביום חמישי בבוקר נפגשנו עם דיין על יד הקסטל. עלינו ביחד לקסטל, משם רואים הכל – הסברתי לו את השטח ונתתי לו שם הסבר על אפשרויות הפעולה".

ב-5 ביוני 1967, יום פרוץ המלחמה – החלה המערכה לשחרור ירושלים. "צלצלתי לאריק, צלצלתי לבורקה ואמרתי לכל אחד מהם: 'תתייצב, המלחמה פרצה'", מספר נרקיס. "מתחילים במלחמה ואנו על המשמר". נרקיס מספר שטלפן גם לראש עיריית ירושלים, טדי קולק: "ב-09:10 הרמתי טלפון לטדי קולק ואמרתי לו: 'טדי, זו מלחמה, הכל תקין, אתה עוד תהיה ראש עיריית ירושלים המאוחדת".

 צפו באדיבות רשת

לאחר שהצנחנים כבר החלו בכיבוש ירושלים התקיימה שיחה דרמטית בין האלוף נרקיס למפקד חטיבת הצנחנים, מוטה גור, בה דובר על תכנון המתקפה לכיוון העיר העתיקה: "נכנס מוטה, כולו קרבי, חמוש כובע פלדה" "הוא רצה להיכנס עם זחל"מים לתוך העיר העתיקה", מספר נרקיס, "אני אמרתי לו שאם אני זוכר טוב, לשער הורדוס אי אפשר להיכנס עם זחל"מים וגם לא לשער שכם".

האלוף נרקיס מספר: "בינתיים הופיע הרב גורן, אני אומר לו: 'תכין שופר' והוא אומר: אתה תעשה היסטוריה. בדרום זה לא חשוב, העיקר העיר העתיקה והר הבית". נרקיס משוחח עם שר הביטחון דיין: "אמרתי לו: 'משה, צריך להיכנס לעיר העתיקה'. הוא אמר: 'בשום אופן לא'. לאחר מכן הסתבר  שטרם התקבלה החלטה מדינית להיכנס לעיר העתיקה".

לאחר שהתקבלה החלטת ממשלה, החל המבצע לשחרור העיר העתיקה כעבור זמן מה, מגיעה הפקודה להיכנס לעיר העתיקה. "בשעה 06:15 הורה שר הביטחון לסגור את העיר העתיקה ולהיכנס לתוכה".
"הקשר של מוטה מודיע ב-09:50: 'נגמרה הפגזת הרובע המוסלמי, נכנסים לשער האריות'". הצנחנים בעיר העתיקה: "הגענו לפינת הרחוב של שער האריות, בדרך תפסתי את הרב גורן, הצעתי לו טרמפ. הוא סירב, רץ ברגל, ספר התורה היה בשמאלו והשופר בימינו, עם רגליים מדדות".
הרב גורן תוקע בשופר, מוטה גור מכריז: "הר הבית בידינו". הושלם מבצע שחרור העיר העתיקה . נרקיס מתרגש: "דיין דחף פתק לכותל: 'לוא יהא שלום על ישראל'. נותן לי הוראה לפתוח פיזית את שערי העיר העתיקה ולסגור אותם רק בשמירה של חיילים כדי שלא תהיה תנועה חופשית".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.