דרישה: הפסיקו אפליית ניצולי שואה מאמריקה

59 סנאטורים חתמו על מכתב שנשלח לראש ממשלת פולין, מתיאוש מורבייצקי, הקורא לשנות את החוק המפלה לרעה את ניצולי השואה ובני משפחותיהם בקבלת פיצוי על רכושם שנגזל בשואה

59 סנאטורים חתמו על מכתב שנשלח לראש ממשלת פולין, מתיאוש מורבייצקי, הקורא לשנות את החוק המפלה לרעה את ניצולי השואה ובני משפחותיהם בקבלת פיצוי על רכושם שנגזל בשואה.

המכתב זכה לתמיכה בין מפלגתית וכתבו אותו במשותף הסנאטורית הדמוקרטית תמי בולדווין והסנאטור הרפובליקני מרקו רוביו. במכתב מביעים הסנאטורים דאגה עמוקה מהחוק ש"יפלה לרעה את מרבית ניצולי השואה החיים בארה"ב ויורשיהם".

לדבריהם, "מדובר בסוגיה חשובה ובוערת מבחינתם של בוחרינו – מיליוני אמריקאים – ושל ניצולי שואה ברחבי תבל. חברי הסנאט האמריקני משתי המפלגות מאוחדים בשאיפתם לעשיית צדק עם קורבנות השואה וצאצאיהם".

לפי הצעת החוק שפורסמה על ידי משרד המשפטים הפולני באוקטובר האחרון, ניצול שרוצה להגיש תביעה חייב להיות אזרח פולין כיום ,שהתגורר במדינה כאשר הרכוש הוחרם על ידי השלטון הקומוניסטי. תנאים אלו לא מאפשרים למרבית הניצולים , שעזבו את פולין במהלך השואה או זמן קצר אחריה, להגיש תביעה.

עוד נאמר בה כי יורשים יוכלו להגיש תביעה, אבל הם חייבים להיות ילדים או נכדים של הניצולים. כמובן שמדובר בפגיעה קשה בזכויות הניצולים, משום שבעקבות השואה פעמים רבות האחים והאחיינים הם היורשים היחידים שנותרו.

מאז 1993 מאיץ הארגון היהודי להשבת רכוש איל"ר בממשלת פולין, להעניק טיפול הולם ומקיף לכל נושא השבת הרכוש. שלושה מיליון יהודים פולנים, כ-90 אחוז מהקהילה, נרצחו בשואה. למרות זאת, פולין היא המדינה האירופית הגדולה היחידה שטרם חוקקה חוק להשבת רכוש יהודי שהוחרם על ידי הנאצים או הולאם על ידי השלטון הקומוניסטי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.