לקראת דרמה פוליטית? בג"צ: "ראש הממשלה לא יכול לשמש כשר במשרד אחר"

שופטי בג"צ שדנו היום בעתירת 'יש עתיד' נגד כהונתו של ליצמן כסגן שר בלבד שיבחו אותו על תפקודו אולם רמזו כי המציאות הנוכחית – בעייתית. ההכרעה תינתן במועד מאוחר יותר. בנוסף קבעו השופטים כי לרה"מ אסור לכהן כשר במשרדים אחרים. המשמעות: נתניהו יאלץ להתפטר גם מתפקידיו במשרדי החוץ, התקשורת והמשרד לשיתוף פעולה אזורי

בבית המשפט העליון התקיים היום דיון בדרישה לחייב את סגן שר הבריאות, הרב יעקב ליצמן, לכהן כשר.

השופטים שדנו בעתירה הם הנשיאה מרים נאור, השופט אליקים רובנשטיין, השופט חנן מלצר, השופט סלים ג'ובראן והשופט ניל הנדל

השופטים שיבחו את תפקודו המקצועי של ליצמן במשרד הבריאות אולם הם יותר מרמזו שמבחינה משפטית המציאות בה הוא מכהן כסגן שר בעוד השר שמעליו הוא ראש הממשלה – היא מציאות בעייתית.

"כדי לייתר את העתירה, אולי הרב יעקב ליצמן ישמע את רוח השופטים, שמעוניינים לראות בקידומו, ויסכים להתמנות לשר ובא לציון גואל", אמר השופט אליקים רובינשטיין.

מלשכתו של סגן שר הבריאות, הרב יעקב ליצמן, נמסר: "סגן השר ליצמן ילמד את דברי השופטים וישיב לשאלות שהופנו אליו, בתוך 5 ימים, כפי שנקבע. לאחר מכן, ימתין להכרעת בג"צ בנושא".

מעבר לפיקנטריה סביב ההגדרה הרשמית של תפקידו של ליצמן, פסיקת בג"צ היא דרמטית במיוחד: השופטים קבעו כי עצם כהונתו של רה"מ כשר במשרד שאינו משרד ראש הממשלה – בעייתית מאוד. המשמעות: מלבד התפטרותו מתפקיד שר הבריאות, נתניהו יאלץ להתפטר גם מתפקידיו כשר החוץ, התקשורת, וכשר במשרד לשיתוף פעולה אזורי.

השופטים אף הקצו ל'יש עתיד' – שהגישה את העתירה – חמישה ימים כדי לתקן את העתירה ולכוון אותה ליכולת של ראש ממשלה לכהן כשר.

השופט חנן מלצר אמר בדיון כי להבדיל מחוק יסוד הממשלה הקודם, בחוק יסוד הממשלה הנוכחי הורידו את הסעיף האומר שראש הממשלה יכול להיות ממונה על משרד נוסף, קרי הוא לא יכול בכלל בצד תפקידו כראש ממשלה לשמש כשר במשרד אחר . "לכן כל המתווה יש לו פסול בעצם זה שהוא גם שר וזה הוא לא יכול לעשות לפי חוק יסוד הממשלה הנוכחי", דברי השופט מלצר.

כאמור, מדובר בקביעה דרמטית במיוחד. קביעה שעשויה לחולל תמורות פוליטיות משמעותיות בתוככי הקואליה, במבנה שלה ואולי אף בהרכבה. כך לדוגמא, ההתפטרות של רה"מ מהמשרדים האמורים צפויה להוביל למלחמת כל בכל בין בכירי הליכוד שיאבקו על תיק החוץ. בנוסף, עשויים חברים אחרים במפלגה להתקוטט על תיק התקשורת.

במערכת הפוליטית מזכירים כי רה"מ שמר את תיק החוץ עבור כניסה עתידית של מפלגת העבודה (או אפילו ישראל ביתנו) לממשלה, כאשר התיקים הנוספים גם יועדו לה – או לחילופין עבור שרים שיוותרו על משרדיהם הנוכחים במקרה כזה.

אולם כאמור, ההתפתחות המשפטית מהבוקר טורפת את כל הקלפים סביב תכניותיו העתידיות של ראש הממשלה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. בעצם למה לא?
    הרי מינוי כזה יכול לגרום קידוש ה' גדול כאשר אדם כמו הרב ליצמן עומד בראש מערכת ציבורית בתפקיד רשמי, וככל שהתפקיד יותר נעלה ויותר בעל משמעות כך גם קידוש שם שמים הנגרם מפעולותיו גדול יותא, ובפרט שמינוי זה לכאורה יכול להועיל יותר לשרת את הציבור.
    אלא שבדברים אלו ההכרעה מסורה לגדולי ישראל, אשר דעתם דעת תורה

    דעה טובה |
    הגב