דרמה בקבינט: דרעי סירב לחתום – הקבינט אישר את מתווה הגז

דרמה בקבינט: שר הכלכלה אריה דרעי מי שעשוי להיות נקודת המפתח בהסכם מכירת הגז לטייקונים פוצץ את ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שהתכנס במשרד ראש הממשלה בירושלים, הקבינט אישר את מתווה הגז לאחר שדרעי ויתר על הסמכות לחתום

דרמה בישיבת הקבינט: שר הכלכלה אריה דרעי מי שעשוי להיות נקודת המפתח בהסכם מכירת הגז לטייקונים פוצץ את ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שהתכנס במשרד ראש הממשלה בירושלים.

אך למרות המחאות של דרעי , הקבינט המדיני-ביטחוני אישר אחר הצהריים (חמישי) פה אחד את מתווה הפשרה שהושג בסוגיית הסדרת שוק הגז, לאחר שדרעי העביר את הסמכויות לממשלה.

שרי הקבינט טענו כי "בעת הנוכחית יש חשיבות מכרעת לקידום מהיר של פיתוח והרחבת שדות הגז הטבעי שהתגלו מול חופי ישראל משיקולי ביטחון המדינה ויחסי החוץ של מדינת ישראל". משמעות אישור המתווה בידי הקבינט היא הגדרתה של סוגיית הגז כביטחונית, דבר שיאפשר לשרים לעקוף את הממונה על ההגבלים עסקיים. הקבינט אימץ את הצעתו של שר הכלכלה להעביר את סמכותו להפעלת סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים לאישור הממשלה

ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני הסתיימה ללא הסכמות – לאחר ששר הכלכלה, אריה דרעי, הודיע  על כך כי לא יחתום על עקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה.

דרעי העביר סמכויותיו בנושא לידי הממשלה. הקבינט המדיני-ביטחוני דן ברגעים אלה על חלוקת הרווחים ממאגרי הגז, אך מאחר והדיון בקבינט הוא סגור לא ידוע מה יהיו תוצאותיו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו עזב את הישיבה,  במקביל הדרגים המקצועיים ממשיכים לדון על סעיפי מתווה הפשרה מול השרים שנותרו בחדר הישיבות.

 

תשעת שרי הקבינט המדיני-ביטחוני, למעט שר האוצר משה כחלון שסרב להשתתף בדיונים בהשל הקשרים שלו עם קובי מימון , יתבקשו לעיין בתוכנית ולאשר כי היא קשורה למדיניות החוץ של ישראל משום שרק מסיבות אלו מוסמך לפי חוק שר הכלכלה, אריה דרעי, לעקוף את סמכות הממונה על ההגבלים.

 

למרבה ההפתעה, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הקציב לדיון כולו שעתיים בלבד — הן עבור לימוד התוכנית המורכבת והן עבור לימוד הסעיף בחוק.

 

במסגרת התוכנית שגיבש נתניהו עם  חברות מונופול הגז – דלק ונובל אנרג'י –  המדינה תסלח  לחברות על שפעלו לכאורה תחת הסדר כובל, בניגוד לחוק ההגבלים העסקיים. בתמורה, הממשלה  תציב דרישות להצרת צעדי המונופול.

אחזקותיה של חברת נובל אנרג'י, שמגיעות ל-40% ידוללו ל-25%, והמאגרים הקטנים יותר "תנין" ו"כריש" יימכרו בתוך שנה וחודשיים, בתקווה שהדבר יכניס משקיעים נוספים לענף ויגביר את התחרות. כמו כן מחיר מקסימלי לגז ייקבע על פי ממוצע החוזים שקיימים במשק והשותפות במאגר "לוויתן" יחויבו להפעילו עד יולי 2019.

 

באופן אבסורדי הציבור אינו חשוף לפרטי המשא ומתן , בעוד חברות הגז דווקא מעודכנות לפרטי פרטים מתוקף מעורבותן בהליך.

 

במרצ גינו את ההסכם המתגבש. "ראש הממשלה נכנע למונופול הגז ומתכוון לאפשר לתשובה וחבריו להמשיך לשדוד את אוצרות הטבע מהציבור, להפקיע את מחירי הגז ולשלוט בלי שום פיקוח במשאב היקר הזה", אמרו במפלגה. "כדי להוסיף חטא על פשע, הוא גם מבקש להביא את המתווה לאישור הקבינט הביטחוני וכך למנוע שקיפות ודיון ציבורי".

במוצאי שבת תיערך הפגנה מול לשכתו של שר האנרגיה יובל שטייניץ תחת הכותרת "רק מאבק אזרחי יעצור את שוד הגז". ארגונים חברתיים רבים קראו לציבור להגיע ולדרוש דיון ציבורי בסוגיית המונופול.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.