ברגע האחרון: כחלון התקפל, חוק ההסדרה אושר • שידור ישיר מהכנסת

דרמה בקואליציה: ברוב קולות אושר חוק ההסדרה בקריאה טרומית לאחר שברגע האחרון הושג הסדר בין שר האוצר משה כחלון לבין הקואליציה לפיו כחלון וחברי סיעתו יצביעו בעד חוק ההסדרה בתמורה לכך שיו"ר הקואליציה דוד ביטן יבהיר כי אין בהצעת החוק פגיעה בבית המשפט.

דרמה בקואליציה: חוק ההסדרה אושר בקריאה טרומית ברוב של 58 ח"כים מול 50 מתנגדים וזאת לאחר שברגע האחרון הושג הסדר בין שר האוצר משה כחלון לבין הקואליציה לפיו כחלון וחברי סיעתו יצביעו בעד חוק ההסדרה בתמורה לכך שיו"ר הקואליציה דוד ביטן יבהיר כי אין בהצעת החוק פגיעה בבית המשפט.

גורם בסביבתו של כחלון הסביר כי נתניהו הבטיח כי החוק לא יקודם, ויובא רק לאישור בקריאה טרומית.

לפני שעה קלה, החליטו באופזיציה למשוך את כל הצעות  החוק זאת משום שחברי מפלגת כולנו, לא תומכים בחוק, ולפיכך  יהיה תיקו בהצבעה. אלא שעד אז כחלון סגר עסקה עם ביטן והחוק יעבור טרומית.

צפו שידור ישיר מהדיון במליאת הכנסת.

זמן קצר לפני ההצבעה במליאת הכנסת על חוק ההסדרה, מבהירים הבוקר (רביעי) במפלגת הבית היהודי כי אין כל כווונה לדחות את ההצבעה. זאת, לאור פרסומים לפיהם גורמים בקואליציה מנסים לפתור את משבר עמונה בצורה אחרת, שתביא לדחיית ההצבעה.

בבית היהודי טענו כי אין מגעים ואין פשרה, וכי יו"ר המפלגה השר נפתלי בנט נחוש ללכת עד הסוף. עוד הוסיפו הגורמים במפלגה כי אחרי שנה של גרירת רגליים, אין דרך אחרת להציל אלפי בתים ביו"ש. בנט אף הורה לחברי סיעתו: אין מגעים ואין קיזוזים.

 

בקואליציה אומרים הבוקר כי "מעניין שמה שראש הממשלה לא הצליח לעשות במשך שנה שלמה (נכסי נפקדים למען הצלת עמונה + פתרון אסטרטגי לכלל ההתיישבות) פתאום מצליחים עכשיו ב-3 ימים". זאת, בהתייחס לפתרון שמנסה לקדם ראש הממשלה בנימין נתניהו להסדרת המאחזים הבלתי חוקיים.

במטה המאבק למען עמונה אמרו בעקבות הדיווחים על המגעים בקואליציה כי "כל מי שיהיה שותף ל'תרגיל המסריח' של ביטול 'סעיף עמונה' בחוק ההסדרה ישא באופן אישי באחריות לדורות על הרס יישוב יהודי שלם בארץ ישראל, לתוצאות הקשות והבלתי נמנעות של פינוי כפוי ולעימות בין כוחות הביטחון לאלפים רבים שיגיעו למחות ולהיאבק נגד העוול הנורא לעשרות משפחות ומאות ילדים". עוד אמרו במטה כי "המחנה הלאומי לא יקבל את הפיכת עמונה ל'שעיר לעזאזל'. לא נשכח ולא נסלח".